Instalacja fotowoltaiczna- bezpieczeństwo przeciwpożarowe

instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika na dachu

Instalacja fotowoltaiczna zyskuje na popularności. Energia ze słońca brzmi intrygująco. To przede wszystkim czysta energia. Odpowiednio dobrana oraz poprawnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna zmniejsza zapotrzebowanie na prąd z sieci do minimum. Pozwala to zredukować koszty zużycia energii elektrycznej nawet o 90%, co oznacza sporą oszczędność dla właścicieli budynków.

Instalacja fotowoltaiczna – opłacalna i ekologiczna

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest najbardziej opłacalnym i ekologicznym rozwiązaniem z zakresu energetyki- przyczynia się do ochrony środowiska oraz polepszenia życia mieszkańców.
Panele fotowoltaiczne od Sunday Polska można zamontować na budynkach nowych i istniejących od dawna. Tak więc, każdy, kto chce ekologicznie wytwarzać energię może zamontować instalację fotowoltaiczną i czerpać korzyści z naturalnego źródła energii także do zasilenia urządzeń domowych. Dzięki temu przeciwdziała degradacji środowiska naturalnego oraz rosnącym cenom prądu. Co raz więcej firm i instytucji publicznych decyduje się na fotowoltaikę, co jest dobrze odbierane wśród lokalnej społeczności.

Kilka słów o działaniu instalacji fotowoltaicznej

Pozyskanie energii elektrycznej ze słońca odbywa się etapami. Podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które aby móc wytwarzać większą ilość energii łączy w moduły. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne – przekształcenie energii ze słońca w prąd stały. Ogniwa zbudowane są z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny w wyniku działania czynników zewnętrznych m.in. w postaci temperatury lub promieniowania słonecznego. Grupa modułów zasilająca jeden falownik tworzy panel fotowoltaiczny. Instalację fotowoltaiczną montuje się za pomocą konstrukcji wsporczej, która zapewnia stabilność układu. Prąd powstały w modułach jest przekazywany do falownika, który z kolei przekształca go na prąd zmienny cechujący się parametrami odpowiadającymi standardowym gniazdkom. Falownik kontroluje pracę mikroelektrowni. Oznacza to, iż na bieżąco dopasowuje on parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci. W razie awarii falownik przerywa swoją pracę.

Bezpieczna instalacja

Coraz więcej jest informacji o działaniu instalacji fotowoltaicznej, ekologicznym prądzie i korzyściach ekonomicznych z fotowoltaiki. Wciąż brakuje wiedzy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym fotowoltaiki. W 2020 roku weszły w życie nowe normy w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego instalacji fotowoltaicznych. Użytkownicy mogą mieć fotowoltaika nie powoduje pożarów. Domowa mała elektrownia ma szereg zabezpieczeń przeciwpożarowych. Bezpieczeństwo jej użytkowania zależy od jej prawidłowego zaprojektowana i zamontowania. Jeżeli powyższy warunek zostanie spełniony, to właściciel ma stuprocentową pewność, że instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna. Przypadki pożaru tej instalacji są incydentalne i wynikają z błędów w montażu.

Zabezpieczenia przeciwnapięciowe.

Przyczynami pożaru mogą być wyładowania atmosferyczne, ale jest bardzo rzadkie. Niebezpiecznym sytuacjom zapobiegają zabezpieczenia przeciwnapięciowe. Instalację fotowoltaiczną należy zakładać z dala od materiałów łatwopalnych. Istnieje konieczność zastosowania wyłączników różnicowoprądowych dla tras kablowych prowadzonych w sąsiedztwie materiałów łatwopalnych.

Zalecenia przeciwpożarowe

Polskie Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej radzi, aby zachować odpowiednie odległości między poszczególnymi elementami instalacji i wykonać jak najmniej połączeń DC przy użyciu szybkozłączek tego samego typu. Należy używać złączek od jednego producenta i wszystkie elementy dokręcać zgodnie z podanym przez producenta momentem obrotowym. Eksperci zalecają wykorzystanie w instalacji PV kabli odpornych na działanie wysokiej temperatury i wody. Gąsienica proszkowa powinna być umieszczona w pobliżu falownika.

Instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezpieczna. Może być użytkowana nawet przez 30 lat. Jej założenie zwraca się po 8-12 latach. Korzyści ekologiczne widoczne są już po pierwszym roku użytkowania. Ekologiczne wytwarzanie prądu to zalecenie unijne, którego celem jest walka z degradacją środowiska i ograniczenia stosowania paliw kopalnych.

Exit mobile version