Istota japońskich ogrodów

Istota japońskich ogrodów

Każdy ogród ma to „coś”, co przyciąga, zachwyca, sprawia, że chce się w nim bez końca przebywać i odpoczywać. Nie inaczej jest z ogrodem w stylu japońskim. Skąd przywędrowały do nas ogrody japońskie? Jaka jest ich idea, jakie są ich rodzaje i charakterystyczne elementy?

Geneza ogrodu z Kraju Kwitnącej Wiśni

Pierwsze ogrody powstały na Honsiu, wyspie z kamienistymi plażami, z urokliwymi dolinami i wąwozami, z szemrzącymi wodami, z dominującymi szczytami wulkanicznych gór. Ogrody charakteryzujące się prostotą i elegancją powstawały przy pałacach i rezydencjach, gdzie służyły arystokratom do spacerów i wypoczynku oraz przy świątyniach, gdzie stanowiły miejsce do duchowych rozważań. Ogrody, gdzie każdy element jest naturalny, ale i przemyślany na przestrzeni wieków przechodziły wiele zmian spowodowanych m.in. inspiracjami buddyzmem czy kulturą chińską. Powstało wiele ich rodzajów, ale ich podstawowy cel – spokój i harmonia – we wszystkich został zachowany.

Rodzaje ogrodów japońskich

Jedne ogrody można podziwiać tylko z budynku lub specjalnej platformy, do innych można wejść i przyjrzeć się z bliska poszczególnym elementom. Jednym z częściej spotykanych typów ogrodu jest Tsukiyama, czyli „ogród wzgórzowy” będący odtworzeniem naturalnego krajobrazu (kamienie udają góry, stawy naśladują morza). Karesansui to z kolei ogród złożony z kamieni i grabionego żwiru – nie ma tu miejsca na rośliny ani wodę. Cha-niwa zachwyca herbacianymi krzewami.

Jakie elementy są charakterystyczne dla ogrodów japońskich?

Kamienie, koniecznie naturalne, są symbolem niezmienności i trwałości, płynąca woda symbolizuje życie, podobnie jak wiecznie zielone drzewa liściaste i iglaste oraz krzewy kwiatowe o delikatnych barwach. W wielu ogrodach znajdują się charakterystyczne dekoracje kamienne latarnie, posągi, pagody, kamienne misy. W większych ogrodach znajdują się pawilony lub altany, w których można zatrzymać się i dłużej podziwiać kunszt projektanta i ogrodnika.

Czy ogród japoński nadaje się do przydomowych przestrzeni?

Zdecydowanie tak. Ogród japoński można założyć nawet na niewielkiej przestrzeni. Nie jest to jednak łatwe zadanie dla laika, dodatkowo wymaga sporego nakładu pracy i w takim wypadku lepiej powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie, która w swojej ofercie ma projektowanie ogrodów japońskich. To specjaliści dobiorą do panujących warunków glebowych odpowiednie rośliny i dekoracje, by zamysł autorów ogrodów pozytywnie wpływających na  samopoczucie człowieka najlepiej oddać. 

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version