Jak czyścić zbiornik na deszczówkę i czy w ogóle trzeba to robić?

Zbiorniki na deszczówkę są szybkim sposobem na zmniejszenie kosztów ponoszonych w związku ze zużyciem wody. W ich wnętrzu można gromadzić wody opadowe, które wykorzystuje się do prac porządkowych czy pielęgnacji terenów zielonych. Czy takie zbiorniki trzeba czyścić? Jak należy to robić?

Czy zbiorniki na wodę trzeba czyścić?

Czyszczenie zbiorników na wodę jest konieczne i ważne. W ich wnętrzu gromadzą się bowiem mikroorganizmy, które mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników. Zachowanie odpowiedniego poziomu higieny pozwala również na utrzymanie zbiornika w odpowiednim stanie technicznym na dłużej.

Nieczyszczony zbiornik na wodę po pewnym czasie może wypełnić się glonami i mułem. W takim środowisku mikroorganizmy namnażają się niezwykle szybko. Mętna woda nie nadaje się też do celów porządkowych, produkcyjnych czy nawet sprzątania – mówi specjalista z firmy GIZO ZBIORNIKI, która specjalizuje się w montażu betonowych podziemnych zbiorników na deszczówkę.

Akcesoria do czyszczenia zbiorników

Podczas czyszczenia zbiorników sprawdzą się szczotki, wiadra, łopaty oraz ścierki. Nie można zapominać również o preparatach do dezynfekcji i środkach czystości. Powinny być one przyjazne dla środowiska, zwłaszcza gdy podczas sprzątania może dojść do zanieczyszczenia nimi gleby. Wśród akcesoriów potrzebnych w trakcie sprzątania warto wymienić również rękawice.

Jak czyścić zbiornik na deszczówkę?

Czyszczenie zbiorników powinno przebiegać w określonej kolejności

Na początku należy zakręcić wszelkie zawory doprowadzające wodę i otworzyć wylot, przez który można wypuścić zmagazynowaną ciecz. 

Następnie konieczne jest wyczyszczenie ścian i pokrywy samą wodą. Warto pamiętać o trudno dostępnych przestrzeniach, jak narożniki, krawędzie i szczeliny wokół rurek.

Dalej należy odkazić zbiornik preparatami dezynfekcyjnymi. Ilość środka powinna być dostosowana do wielkości pojemnika. 

Po zakończeniu czyszczenia konieczne jest wielokrotne przepłukanie zbiornika, by usunąć z niego pozostałości środków chemicznych. 

Na koniec wystarczy ponownie zamontować zdemontowane elementy i zabezpieczyć konstrukcję.

O czym warto pamiętać podczas mycia zbiorników?

Mycie zbiorników wymaga przestrzegania kilku zasad. Często konieczne jest zdemontowanie elementów, które tworzą trudno dostępne przestrzenie. Usuwając takie części, można szybciej dostać się do wszelkich załamań i szczelin. Po zakończeniu czyszczenia należy je ponownie zamontować.

Ważne jest dokładne wyczyszczenie całego zbiornika. W jego wnętrzu znajdują się nie tylko zanieczyszczenia widoczne gołym okiem, jak szlam i glony, lecz także mikroorganizmy. Z tego powodu podczas mycia pojemnika nie można zapomnieć o zastosowaniu środków chemicznych, które pozwolą na skuteczne usunięcie wszystkich bakterii.

Profesjonalne czyszczenie zbiorników

Czyszczenie zbiornika na wodę nie jest trudnym procesem. Wiele osób nie chce jednak przeprowadzać go samodzielnie. Na rynku istnieją specjalne firmy, które mogą wykonać takie prace za Ciebie. Dysponują one preparatami, które pozwalają na sprawne wyczyszczenia nawet zbiorników podziemnych. Firmy te mają również specjalistyczny sprzęt usprawniający prowadzone prace. Dzięki nim można mieć pewność, że zbiornik zostanie kompleksowo umyty i przygotowany do dalszego działania.

Exit mobile version