Jak działają instalacje odmetanowania?

instalacje odmentanowania

Emisja metanu to poważne zagrożenie bezpieczeństwa pracy w branży górnictwa węglowego, będące jednocześnie bardzo istotnym problemem gospodarczym. Podczas prowadzenia robót górniczych, wydzielający się z kopalni węgla kamiennego gaz odprowadzany jest na powierzchnię razem z powietrzem wentylacyjnym. Może być on jednak uprzednio ujęty, w czym bardzo pomocne okazują się instalacje odmetanowania.

Metan a węgiel energetyczny

Metan jest kopaliną podstawową, o istotnej wartości energetycznej. Jego wychwytywanie oraz późniejsze wykorzystanie ma duże znaczenie z przyczyn gospodarczych. Stanowi on wysokokaloryczne paliwo, o wartości opałowej ponad dwukrotnie większej od węgla energetycznego. Niższa jest natomaist pochodząca z metanu emisja zanieczyszczeń, takich jak np. pył czy CO2. Należy do tego doliczyć również kwestie ekonomiczne. Koszty uzyskania energii ze spalania metanu są nawet o kilkadziesiąt procent niższe, niż ma to miejsce w przypadku węgla.

Zastosowanie spalanego metanu

Spalany metan jest w Polsce coraz częściej wykorzystywany do produkcji kilku rodzajów energii w jednym cyklu energetycznym. W ten sposób powstaje zarówno energia elektryczna oraz cieplna, jak i chłodnicza. Ogólna sprawność przemiany energii okazuje się dużo wyższa w procesie skojarzonym, niż ma to miejsce przy jej całkowicie rozdzielonym wytwarzaniu. W ciągu roku, podczas eksploatacji złóż w kopalniach węgla kamiennego uwalnianych jest nawet 800 mln m3 metanu. Spółki węglowe zmuszone są więc do wprowadzania nowoczesnych i skutecznych technologii odmetanowania.

Instalacje odmetanowania

W kopalniach stosuje się instalacje odmetanowania – https://zok.pl/artykul/odmetanowanie które są w stanie wychwycić duże ilości metanu oraz wykorzystać go jako przemysłowe źródło energii. Odmetanowanie odbywa się w Polsce na światowym poziomie, przy użyciu wysokiej klasy urządzeń oraz nowoczesnych technologii. Nawet przy dużym nakładzie inwestycji, metan nie przestaje być jednak istotnym zagrożeniem przy eksploatacji węgla. Wynika to głownie z warunków geologicznych zalegania pokładów, a także charakterystycznych właściwości samego surowca.

Exit mobile version