Jak działają wymienniki ciepła?


Ogrzewanie w domach prywatnych może być zapewnione z zastosowaniem różnych systemów. Do najbardziej ekologicznych należą wymienniki ciepła. Jak działają i gdzie można je wykorzystać w praktyce?

 Czym są wymienniki ciepła? 

Urządzenia określane mianem wymienników ciepła przekazują energię w postaci ciepła wykorzystując przy tym czynniki takie jak gaz czy ciecz. Ciepło produkowane jest na drodze od jednego do drugiego czynnika. Wymienniki pozwalają na efektywne odzyskiwanie ciepła, także ciepła odpadowego z gazów przemysłowych, spalin i cieczy w taki sposób, aby można je było ponownie wykorzystać, przekazując je do innego czynnika. Urządzenia tego typu nazywane są rekuperatorami lub rekuperacyjnymi wymiennikami ciepła.

Wymienniki ciepła mogą być głównym elementem centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła i to dzięki nim można ogrzać świeże powietrze pobierane z zewnątrz budynku i dostarczane do jego wnętrza. W ten sposób pokoje w naszym domu mogą być ogrzewane o każdej porze roku.

 Jak to działa? 

Rekuperatory, w których czynnikiem cieplnym jest powietrze, z jednej strony pobierają strumień powietrza z zewnątrz i odprowadzają powietrze z wnętrza. Powietrze nawiewane i wywiewane, są oddzielane względem siebie przy użyciu bariery stałej, a jeśli występują różnice temperatur pomiędzy nimi, ciepło strumienia powietrza o wyższej temperaturze jest przekazywane poprzez barierę stałą do strumienia powietrza o niższej temperaturze. Jest to zgodne z zasadą termodynamiki. Upraszczając, można powiedzieć, że ciepłe powietrze przepływa z rejonu cieplejszego do chłodniejszego. Wymienniki ciepła pracujące prawidłowo powinny odzyskiwać maksymalną ilość ciepła, możliwą do pobrania, aby wpływały korzystnie na oszczędzanie energii. Sprawność energetyczna urządzeń rekuperacyjnych zależy od tego, czy pozwalają one na przekazanie całego ciepła z czynnika grzewczego.

Wymienniki ciepła są najważniejszą częścią składową systemu wentylacji mechanicznej i mają za zadanie dokonać nadmuchu świeżego powietrza, przy użyciu wentylatora, do budynku oraz wyciągu zużytego powietrza na zewnątrz. Dodatkowo, mają odzyskiwać ciepło z powietrza wywiewanego i ogrzewać nim powietrze nawiewane. Współczesne rekuperatory powinny pozwalać na odzyskiwanie do 90 proc. ciepła.

Wymienniki ciepła i inne rozwiązania ogrzewania domów, znajdziemy w firmie „Bartosz”.

Exit mobile version