Jak montować kotwy do betonu?

kotwy-do-betonu

Prawidłowe połączenie ze sobą elementów konstrukcyjnych ma ogromne znaczenie dla trwałości budowli. Prostym sposobem na zapewnienie stabilności jest zastosowanie kotew. Trzeba jednak pamiętać o ich właściwym montażu. W niniejszym tekście opowiemy ogólnie o kotwach oraz ich montażu w betonie.

Co to jest kotwa?

Najprościej mówiąc, jest to część konstrukcji służąca do łączenia ze sobą innych elementów w sposób uniemożliwiających ich przesuwanie się lub obracanie. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie nie można wykorzystać trwałego elementu konstrukcyjnego jak nadproże lub wieniec. Kotwy mogą przyjmować różne postacie, np. śrub rozporowych.

 

Rodzaje kotew

Zasadniczo kotwy dzielimy na dwa rodzaje : mechaniczne i chemiczne.

Mechaniczne

W zdecydowanej większości wykonywane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej przez wzgląd na stykanie się ich z zaprawą. Mogą się one różnić między sobą specyfiką łączenia i na tej podstawie wyróżniamy kotwy wkręcane, wbijane oraz do spoin. Do murów i innych konstrukcji z żelbetonu stosuje się te wbijane lub wkręcane. Warto pamiętać, że kotew potrzeba całkiem sporo ” przy budowie domu jednorodzinnego o powierzchni 200 m2 potrzebne będzie około 1500 kotew. Jeśli dane miejsce jest narażone na działanie silnych wiatrów, powinno się tam zwiększyć ich ilość.

Chemiczne

Mają one postać żywic wstrzykiwanych do przygotowanych otworów z pojemników. Tworzą bardzo mocne i wytrzymałe mocowania, które sprawdzają się bardzo dobrze także w przypadku dużych obciążeń. Mogą być one wykorzystywane zarówno przy budowie, jak i remontach. W przeciwieństwie do kotew mechanicznych nie wywierają one naprężeń na podłoże przy montowaniu. Wykorzystuje się je w głównej mierze do mocowania elementów na podłożach z mocnego betonu, betonu komórkowego lub cegieł. Bardzo ważne jest dobranie właściwego środka do konkretnego podłoża — w przeciwnym razie kotwa nie będzie dobrze trzymać (o ile w ogóle połączy ze sobą dane elementy).

Jak prawidłowo zamontować kotwy w betonie?

W pierwszej kolejności musimy ustalić, czy mamy do czynienia z betonem zarysowanym, czy niezarysowanym oraz, czy dana kotwa jest przeznaczona do montażu w danym jego rodzaju. Warto pamiętać, że rysy te nie mają nic wspólnego z wiekiem materiału i są wynikiem naturalnej pracy betonu. Pojawiają się one w strefie rozciąganej przekroju przez wzgląd na niską odporność betonu na rozciąganie. Strefa ściskania będzie ich natomiast pozbawiona. Kwestia rozpoznania strefy jest bardzo ważna, gdyż ta sama kotwa wykazuje różną wytrzymałość, w zależności od tego, w której strefie ją zamontujemy. Przejdźmy jednak do konkretnych czynności wykonywanych podczas montażu kotwy do betonu.

Kotwy mechaniczne

Zasadniczo szczegółowe instrukcje przeprowadzania montażu powinny być udostępniane przez producenta. Ogólny schemat postępowania przedstawia się jednak następująco:

Kotwy chemiczne

W ich przypadku montaż jest już trudniejszy i o wiele łatwiej jest popełnić błędy. Podobnie jak w przypadku ich mechanicznych odpowiedników, szczegółowe informacje dotyczące montażu kotew chemicznych powinny być podane przez producenta. W ich wypadku bardzo ważne jest także odpowiednie przechowywanie – muszą one być składowane z dala od mrozów i temperatur sięgających 40°C. Nie powinny być także wystawiane na działanie promieni słonecznych (pozostawianie ich w stojącym w nasłonecznionym miejscu samochodzie jest bardzo złym pomysłem). Przed przystąpieniem do pracy należy też sprawdzić datę ważności kotwy chemicznej. Schematyczny sposób montażu przedstawia się zaś następująco:

Podsumowanie

Właściwe zamontowanie kotwy jest kluczowe dla stabilności i wytrzymałości tworzonych z jej użyciem połączeń. Bez względu na to, czy jest to kotwa stalowa, czy chemiczna, każdy krok procesu montażowego powinien być wykonany z należytą starannością i zachowaniem zaleceń producenta.

Aby zamontować kotwę trzeba pamiętać, że proporcje betonu były odpowiednie, aby kotwa nie odpadła od ściany. Proporcje betonu należy przemyśleć już na etapie planowania budowy domu.  

Exit mobile version