Okazuje się, że dobór oświetlenia przestrzeni przemysłowych i magazynowych odgrywa bardzo ważną rolę w ich późniejszym funkcjonowaniu. Jest to czynnik, który wpływ ma na niemal każdy element działalności. Jakie parametry powinny przykuć naszą uwagę podczas wyboru lamp przemysłowych?
Okazuje się, że dobór oświetlenia przestrzeni przemysłowych i magazynowych odgrywa bardzo ważną rolę w ich późniejszym funkcjonowaniu. Jest to czynnik, który wpływ ma na niemal każdy element działalności.
Główny wpływ oświetlenia tego typu przestrzeni przypada na jej pracowników. Często wielu przedsiębiorców nie przykuwa większej uwagi do jakości lamp na hali, co może okazać się bardzo dużym błędem. Jak odpowiednie oświetlenie oddziałuje na pracowników hal magazynowych i przemysłowych?
- Poprawia ich koncentrację
- Zmniejsza uczucie znużenia i rozleniwienia w trakcie wykonywania obowiązków
- Poprawia ich wydajność
- Ma znaczny wpływ na poprawę jakości wykonywanych produktów w halach produkcyjnych
- Poza jakością produktów, zmniejsza również częstotliwość występowania wad produkcyjnych
Istnieje kilka aspektów, które absolutnie nie powinny umknąć naszej uwadze podczas wyboru oświetlenia przemysłowego. Już na wstępie zdążyliśmy uświadomić Cię, jak ważny jest odpowiedni dobór lamp. Poznaj najważniejsze parametry najlepszego oświetlenia do hal magazynowych oraz produkcyjnych i nie pozwól, abyś później je przeoczył.
- Natężenie światła
Odpowiednie natężenie światła determinowane jest przede wszystkim rodzajem prac wykonywanych w danej przestrzeni roboczej. Ten parametr znajdziemy zawsze wyrażany za pomocą luksów (w skrócie lx), będących niczym innym, jak oczywiście jednostką, określającą właśnie poziom natężenia światła. Aby nieco lepiej zobrazować wymagania, osoby zajmujące się pracami mechanicznymi lub wyrobem produktów będą potrzebowały natężenia światła na poziomie ok. 1000 luksów. Z kolei bardziej precyzyjne prace montażowe wymagać będą natężenia w wysokości ok. 750 luksów, zaś te wymagające mniejszych nakładów precyzji, już ok. 300. Wartość 300 luksów dotyczy również czynności spawania.
- Barwa światła
Szeroko przyjętym jest, że lampy magazynowe powinny być w barwie neutralnej, czyli na poziomie około 4000 K. Oświetlenie o takiej barwie najlepiej oddaje rzeczywiste kształty i kolory. Nieco mniej, ale również chętnie wybierane jest światło o barwie zimnej, które okazuje się mieć pobudzający wpływ na pracowników. Jest ono jednak mniej komfortowe niż światło neutralne.
- Klasa szczelności
Klasa szczelności, wyrażana symbolem IP, to niezwykle ważny parametr, jeśli docelowa hala charakteryzuje się wyższym poziomem wilgoci, kurzu lub bardzo częstym korzystaniem z wody bieżącej.
- Rozmieszczenie światła
Niezwykle ważne jest to, aby oświetlenie magazynowe wyróżniało się jak najbardziej równomiernym rozmieszczeniem. Naley zadbać o to, aby w każdym miejscu hali oświetlenie było na dokładnie takim samym poziomie.
Lampy liniowe
Lampy liniowe LED, znane również pod nazwą świetlówek, to bardzo chętnie wybierany rodzaj oświetlenia przestrzeni magazynowych, a nawet i garaży. Na wstępie należy jednak zaznaczyć, że rozwiązanie to nada się jedynie do pomieszczeń, których wysokość nie przekracza siedmiu metrów. Poza samą popularnością świetlówek, ich wersje w technologii LED oferują redukcję poboru energii na poziomie nawet 50%. Naturalnie, opcje ledowe są nieco droższe od tych tradycyjnych, jednak odwdzięczają się swoją żywotnością oraz odpornością np. na przepalanie się.
Poza świetlówkami ledowymi, możemy postawić również na hermetyczne oprawy liniowe, które dodatkowo wyróżniają się wysoką wodoszczelnością.
Lampy High Bay
Lampy High Bay UFO to bardzo znany i chętnie wybierany produkt w branży oświetlenia przemysłowego. Rozwiązanie to sprawdzi się w pomieszczeniach, których wysokość sięga powyżej siedmiu metrów. Lampy high bay zostały zaprojektowane tak, aby przy jak najmniejszej ilości lamp osiągnąć optymalny poziom oświetlenia hali. Emitują one dość skupiony słup światła, dlatego montuje się je na większych wysokościach. Konkretne modele różnią się m.in. komponentami lub kątem rozsyłu światła, dlatego należy dostosować je do indywidualnych potrzeb.