Jak ochronić dom lub firmę przed włamywaczami?

Według policyjnych statystyk, w 2014 roku dokonano ponad 103 tysiące kradzieży z włamaniem, a sprawców wykryto zaledwie w niecałych 33% przypadków. Jak samodzielnie zabezpieczyć się przed włamywaczami tak, by ochronić zarówno mienie prywatne, jak i firmowe?

 Monitoring 

Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony mienia jest monitoring. Aby go zainstalować, trzeba dokonać kilku niezbędnych pomiarów obiektu i dobrać odpowiednie urządzenia. Nie musimy jednak wiedzieć, jakich parametrów szukamy. Wykwalifikowany personel dobierze właściwe rozwiązania i wyjaśni kwestie techniczne związane z montażem oraz obsługą monitoringu. Jeśli natomiast chodzi o wybór samych kamer, to możemy zdecydować się na takie, które umieszcza się na zewnątrz budynku oraz te przeznaczone do pracy w pomieszczeniach i temperaturze pokojowej. W zależności od potrzeb, rejestrują one obraz w wielu różnych parametrach (jakość, rozdzielczość, oświetlenie, noc, etc.). Istnieją również modele o nieoczywistym wyglądzie, np. przypominające czujnik dymu, dzięki czemu pozwalają na dyskretny monitoring wybranej przestrzeni.

 Czujniki ruchu 

W tej kategorii urządzeń alarmowych wyróżnia się czujniki pasywne i aktywne. Pierwsze wykrywają zmiany w promieniowaniu cieplnym, drugie – reagują na ruch. Jeśli w monitorowanym pomieszczeniu może dochodzić do zaburzenia ich pracy, warto zainstalować tzw. czujniki dualne, które łączą cechy pasywnych i aktywnych detektorów.
Po wykryciu ruchu lub intruza na terenie naszej posiadłości, urządzenie wysyła impuls do odbiornika uruchamiającego sygnał alarmowy. Niektóre modele umożliwiają także przesyłanie takiej informacji SMS-em na telefon właściciela.
Czujniki ruchu najczęściej nie wymagają technicznej infrastruktury i mogą działać bezprzewodowo, dlatego cieszą się ogromną popularnością. Jednak wybór właściwego urządzenia dobrze jest skonsultować ze specjalistą tak, by spełniał nie tylko indywidualne oczekiwania, ale i swoją funkcję we wskazanym obiekcie.

 Inne urządzenia 

Do ostrzegania przed włamywaczami w budynkach firmowych często wykorzystuje się również syreny alarmowe, sygnalizatory akustyczno-świetlne i głośniki, które uruchamiają się po wykryciu np. ruchu przez czujniki lub kamery. Mogą posiadać różną moc, natężenie dźwięku, kolorystykę. Niektóre z nich znajdują swoje zastosowanie również na prywatnych posesjach w celu odstraszenia potencjalnych włamywaczy. Zarówno w prywatnych jak i firmowych pomieszczeniach montuje się też domofony wyposażone w kamery. To pozwala zidentyfikować osobę, która chce dostać się do mieszkania, domu lub biura i odpowiednio wcześnie zareagować.

Urządzenia alarmowe oprócz tego, że służą do ostrzegania przed obecnością niepożądanych osób na terenie posesji czy informują o włamaniu do mieszkania, dodatkowo rejestrując przebieg wydarzeń, spełniają także funkcję odstraszającą. Jeśli przestępca planuje dokonanie włamania, z pewnością wybierze obiekt, który nie jest monitorowany i chroniony. Warto więc podjąć wszelkie środki ostrożności, by zapewnić sobie spokojny sen i pewność, że nasza sprawa nie zasili policyjnych statystyk.

Wszystkie opisywane akcesoria znajdziesz na stronie hurtowni Micros: www.micros.com.pl

Exit mobile version