Rachunki za prąd rosną z roku na rok, ze względu na podwyżki rządowe. Niestety prąd jest niezbędny do codziennego funkcjonowania, więc nie da się zrezygnować z używania go, w przeciwieństwie do na przykład gazu. Warto jednak wiedzieć o tym, że jest wiele sposobów umożliwiających oszczędzanie na prądzie. Podpowiadamy, co zrobić, aby rachunki były niższe.
Podstawowe zasady oszczędzania prądu
Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie prądu jest dbanie o to, aby światło było włączone tylko w tym pomieszczeniu, w którym przebywamy. Rozświetlanie całego domu nie ma po prostu sensu. Światło należy wyłączać także w momencie, gdy opuszczamy pokój lub łazienkę nawet na krótką chwilę. Ta porada jeszcze kilkanaście lat temu była nieaktualna, ponieważ żarówki zużywały sporo prądu na włączenie się i wyłączenie. Obecnie jednak się to zmieniło i wyłączenie światła zużywa tyle samo prądu co świecąca się żarówka przez jedną sekundę (czyli właściwie nic). Dodatkowo można wymienić żarówki na te energooszczędne i w ten sposób jeszcze bardziej zmniejszyć rachunki.
Drugim sposobem na oszczędzanie prądu jest dbanie o to, aby włączać pralkę, suszarkę oraz zmywarkę tylko wtedy, gdy te urządzenia są pełne. W ten sposób maszyny nie chodzą puste i zużywają niepotrzebnie prądu i wody. W przypadku lodówki sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ nie można jej wyłączyć. Warto jednak wybrać taką lodówkę, która ma klasę A+++ i w ten sposób rachunki zmniejszają się. W praktyce bowiem lodówka nie działa cały czas, tylko wtedy, gdy co jakiś czas włącza się i mrozi, oraz w momencie, gdy ją otwieramy, aby wyciągnąć potrzebne produkty.
Pozostałe urządzenia i wtyczki należy wyłączać z prądu, gdy są nieużywane. Nawet w trybie czuwania wtyczki zużywają bowiem sporo energii. Warto zaznaczyć, że najlepiej jest podłączyć kilka urządzeń do jednego przedłużacza i wyłączać je jednym kliknięciem. Na przykład do takiej listy zasilającej można podłączyć telewizor, DVD lub odtwarzacz BluRay, konsolę do gier.
Zarządzanie swoimi finansami w systemie Moje Usługi
Oszczędzanie prądu możliwe jest także przy pomocy skutecznego zarządzania swoimi opłatami i finansami. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z serwisu Moje Usługi, który pozwala na opłacenie wszystkich rachunków za pomocą jednego kliknięcia. To jednak nie wszystko, ponieważ ta platforma umożliwia sprawdzenie comiesięcznych statystyk i kontrolowanie swoich wydatków. Można więc sprawdzić, czy jakiś miesiąc w roku przynosi wyższe opłaty za prąd. Oczywiście w sytuacji, gdy ogrzewamy dom lub mieszkanie na prąd lub korzystamy z klimatyzacji, pojawią się widoczne informacje na ten temat. Czasami jednak jedno lub dwa urządzenia zużywają bardzo dużo prądu i w takiej sytuacji warto je wymienić lub odłączać na jakiś czas. Założenie konta w serwisie Moje Usługi jest darmowe, ale płatności do 6 tysięcy złotych są obciążone prowizją 0,89 gr. Sporą zaletą jest za to możliwość odraczania płatności przy pomocy karty kredytowej.
Funkcja smart home w służbie oszczędności
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z akcesoriów do smart home. Świetnym przykładem są smart wtyczki, które po pierwsze pozwalają na pomiar prądu w danej wtyczce, a po drugie na wyłączenie danej wtyczki za pomocą jednego kliknięcia w smartfonie. Można także samodzielnie stworzyć harmonogram i na przykład włączać listwę od telewizora, konsoli o godzinie 9 (po wstaniu z łóżka), a wyłączać o 23 (gdy kładziemy się spać). W ten sposób, gdy jesteśmy w domu, to możemy włączyć telewizor, czy też grać na konsoli, natomiast w nocy te urządzenia nie zużywają niepotrzebnie prądu.