Materiały budowlane, ekipy remontowe, specjaliści z zakresu budowlanki – dobrze wiemy, że to wszystko potrafi kosztować krocie. A że dom od podstaw budujemy najczęściej raz w życiu, zależy nam, żeby wszystko poszło tak jak sobie zaplanowaliśmy. Jak więc wybudować dom, ale jednocześnie nie utonąć w kosztach?
Budowlany boom
Budowlanka od kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Okres pandemii dodatkowo zmotywował lub zachęcił wielu ludzi do rozważenia zakupu lub zbudowania domu blisko natury. Oczywiście niesie to za sobą szereg konsekwencji. Jedną z nich jest na pewno znaczny wzrost cen towarów i usług. Przykładowo – ocieplenie budynku jeszcze nie dawno kosztowało 90-100 zł za m2. Teraz ceny przekraczają 150 zł za m2. Różnice są odczuwalne, ale chętnych na budowę i remont nie brakuje.
Sezon trwa cały rok
W związku z determinacją przechodzenia „na swoje”, można powiedzie, że sezon trwa cały rok. Kiedyś sposobem na zaoszczędzenie podczas budowy czy remontu domu było zaopatrzenie się w to, co tylko możliwe w sezonie zimowym, przez rozpoczęciem prac w sezonie letnim. Obecnie, ze względu na dużo łagodniejsze zimy, sezon remontowo-budowlany nie ma końca, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na materiały praktycznie nie maleje. Co więcej, są takie produkty, jak cement, chemia budowlana, wszystko co sypkie/w proszku, których nie warto kupować z wyprzedzeniem. Kiedy przyjdzie do remontu, będą albo zupełnie bezużyteczne, albo stracą kluczowe właściwości. Najlepiej skonsultować zakupy z ekipą, która odpowiada za budowę/remont.
Czy tania budowa domu jest w ogóle możliwa?
W obliczu powyższych informacji, wydawać by się mogło, że tania budowa domu jest nierealna, ale to nieprawda. Są sposoby, żeby obniżyć koszty. Na wstępie pamiętajmy, żeby nie zaopatrywać się w wielkich sklepach budowlanych, a u lokalnych sprzedawców, w okolicznych hurtowniach, gdzie otrzymamy materiały zdecydowanie lepszej jakości. Nie warto oszczędzać na jakości ponieważ może się to okazać oszczędność pozorna, co udowodni eksploatacja gotowego domu. Kolejna istotna sprawa to zakup rzeczy trwałych (pustaki, cegły itd.) z wyprzedzeniem, polując na przeceny. No i kluczowa kwestia, czyli logistyka. Zaplanuj transport materiałów i prace ekipy w taki sposób, żeby wszystko było ustawione zgodnie z harmonogramem. Czas to pieniądz, a tania (a na pewno tańsza) budowa, to budowa szybka.
Myśl o szczegółach i planuj
Jak wiemy i widzimy, ceny rosną i ta tendencja szybko nie wyhamuje. Ciężko więc określić koszt budowy domu. Wszystko zależy od sytuacji na rynku, wyceny wykonawców oraz ceny materiałów. Możemy jednak próbować zoptymalizować koszty, obniżyć je do minimum, przy umiejętnym rozplanowaniu poszczególnych czynności. Pamiętajmy jednak, żeby nigdy nie robić tego kosztem jakości.
Dowiedz się więcej tutaj: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/tanie-budowanie-rozmowa-o-oszczedzaniu-na-materialach-budowlanych/