Jak prawidłowo wykonać odwodnienie działki

Woda opadowa − może być zarówno szczęściem, jak i zmorą. Jeżeli ziemia źle odprowadza wodę, należy zadbać o skuteczne odwodnienie działki. Każdy rodzaj gruntu ma inną zdolność przepuszczania wody. Żwir lub gruboziarnisty piasek przepuszczają wodę bardzo szybko w głębsze warstwy, a powierzchnie takie jak glina lub ił mają bardzo niski potencjał wsiąkania. Niestety często decydujemy się na zakup działki bez zebrania informacji na temat powierzchni terenu i warunków wodno-gruntowych. Na działkach, w których woda gruntowa sięga wysoko zalecane jest założenie drenażu opaskowego. Woda, która nie chce wsiąkać w grunt to zupełnie odwrotna sytuacja − wtedy wskazane jest wykonanie odwodnienia liniowego. Słabo odprowadzona woda może powodować zawilgocenie budynku lub działać negatywnie na rośliny i ogród. Jak wybrać odpowiedni rodzaj odprowadzania wody opadowej?

 

 

 Odwodnienie liniowe 

 

Odprowadzanie wody odbywa się z pomocą korytek. Każde korytko osłonięte jest kratą, przez którą woda wpływa do kanału. Wodę deszczową zebraną w kanale odprowadza się wprost do kanalizacji. Kształt przypominający literę U lub V sprawia, że woda z łatwością przepływa kanalikiem. Na działkach montowane głównie przy garażach oraz wjazdach samochodowych. Jeżeli garaż znajduje się poniżej reszty terenu, wykonanie odwodnienia staje się niezbędne. Odwodnienia liniowe montuje się również bezpośrednio przy wejściach do budynków, a również na około tarasów. Przy montowaniu systemu odwodnień zaleca się skorzystanie z pomocy fachowców. W przypadku korzystania z serwisu specjalizującego się w temacie odprowadzania wód opadowych, cały system odwodnień zostaje odpowiednio zaprojektowany.

Materiały, z których wykonane są korytka:

Drenaż opaskowy

Polecany dla działek ze szczególnie uciążliwym nadmiarem wody. Wykonywany wokół fundamentów obniża poziom wód gruntowych. Zalecany dla osób, które chcą zbudować piwnicę, czego nie można zrobić przy ich zbyt wysokim poziomie. Warto zmierzyć z pomocą profesjonalisty, na jakim poziomie znajduje się woda gruntowa. Zazwyczaj wykonuje się to za pomocą odwiertów.

Wykonany z rur drenarskich, wyposażonych w otwory na całej długości. Przez nie woda dostaje się do środka rury. Układane są spadkowo, tak, aby woda mogła z łatwością spłynąć i zostać odprowadzona. Rury drenarskie wykonywane są z tworzyw sztucznych, co zapewnia lekką wagę i odporność. Rury montowane są wokół fundamentów, na połowie wysokości ławy fundamentów.  W rogach budynku umieszcza się studzienki rewizyjne, które umożliwiają przepłukiwanie drenażu wodą z poziomu gruntu. W przypadku montowania drenażu wokół stojącego już budynku, wykonuje się go w odpowiedniej odległości od ścian. W przypadku montowaniu drenażu na świeży plac budowlany, możemy zdecydować się na instalację drenażową zdecydowanie bliżej ścian.

Rury do drenażu często owija się otuliną, która zabezpiecza przed dostawaniem się gruntu w otwory w rurze. Jest to niezbędne, jako, że drenaże znajdują się kilka metrów pod poziomem ziemi. Odpowiednio zamontowany filtr zapewni systemowi drenażu niezawodność.

 Jak odprowadzać deszczówkę? 

Wody deszczowe w świetle prawa uznawane są za ścieki. Nie wolno odprowadzać deszczówki do kanalizacji bytowej, gdyż może to skutkować znacznym przeciążeniem. Zabrania się również zachowań mających na celu odprowadzenie deszczówki na czyjąś działkę, ogród lub ulicę. Gdzie zatem można odprowadzić deszczówkę?

Odprowadzanie deszczówki do kanalizacji to najprostsze rozwiązanie. Woda deszczowa kierowana do kanalizacji ogólnospławnej, miesza się ze ściekami i trafia do oczyszczalni ścieków. Istnieje również specjalny rodzaj kanalizacji, zwany kanalizacją deszczową lub burzową. W niektórych miastach występuje jako główna sieć odprowadzająca wodę deszczową.

Jeżeli nie chcemy odprowadzać deszczówki wprost do sieci kanalizacyjnej, możemy zdecydować się na staw lub oczko wodne. W ten sposób można zagospodarować deszczówkę dodając do działki piękny naturalny element wystroju. W przypadku słabo wsiąkających podłoży, takich jak gliny, nie ma potrzeby uszczelniania zbiornika. Przy gruncie typowo piaszczystych, które znakomicie chłoną wodę, powinniśmy zdecydować się na wyłożenie zbiornika np. za pomocą folii ogrodniczej.

Jeżeli prowadzimy ogród lub szklarnię, możemy zacząć gromadzić deszczówkę na potrzeby roślin. To najprostsze rozwiązanie, w którym wystarczy umieścić zbiornik przy rurze i połączyć go ze zbieraczem. Zbiornik może mieć dowolną objętość, w zależności od naszych potrzeb. Jeżeli chcemy oszczędzać wodę (i przy tym płacić zdecydowanie mniej za wodę z wodociągów), możemy wykonać domową instalację, w której woda zebrana w zbiorniku posłuży np. do prania.  Można też zużywać wodę do prac domowych, np. do umycia w dowolnym momencie okna i drzwi. Do tego celu najlepiej sprawdzają się zbiorniki umieszczone pod ziemią lub w piwnicy. W przypadku wykorzystania wody w domu, najlepiej zaopatrzyć się w oczyszczające filtry. Zbiornik powinno się podłączyć do kanalizacji lub systemu rozsądzania, w celu uniknięcia przepełnienia. Odpowiednia instalacja w domu dostarczy deszczówkę, w tym celu można wykorzystać chociażby pompy wodne. Takie naturalne wykorzystanie deszczówki jest polecane osobom interesujących się ekologią. Umiejętne wykorzystanie wody, ekologiczne kolektory słoneczne, wentylacja i klimatyzacja pomogą zadbać o każdy dom.

Odwodnienie − praca dla fachowca?

Decydując się na system odwodniania należy udać się do fachowca. W większości przypadków powinien sprawdzić się pracownik budowlany, o ile tylko ma doświadczenie w tego typu pracach. Drenaże otaczające fundamenty są zdecydowanie bardziej wymagającym rodzajem prac, jako, że są montowane głęboko pod powierzchnią ziemi. Od twoich umiejętności i sprawności fizycznych zależy, czy zdecydujesz się na pomoc pracowników budowlanych, czy zadbasz o odwodnienie samemu. Musisz koniecznie wziąć pod uwagę to, w jaki sposób odprowadzisz wodę z gotowego systemu. Fachowa pomoc jest o tyle lepsza, że zapewnia wszystko w jednym: kupno i transport materiałów, wykonanie planu i precyzyjną pracę. Kilu pracowników oczywiście również skończy pracę w dużo szybszym tempie, niż pojedyncza osoba. 

Systemy odwodnienia sprawdzą się zdecydowanie na każdej działce, a odpowiednia architektura pozwoli na skuteczne odprowadzanie wód. Jeżeli działka ma służyć sadzeniu roślin, profesjonalny system odwodnienia powinien być jedną z podstawowych decyzji. Pielęgnacja twoich roślin jest bowiem najważniejsza, a dobre warunki gruntowe na działce to najlepsza reklama dla twojej pasji!

 

Exit mobile version