Jak przechowywać basen stelażowy zimą?

basen stelażowy

Jedną z ogromnych zalet basenów stelażowych jest fakt, iż nie wymuszają one trwałej zmiany aranżacji ogrodu. Możemy je rozstawić raz na cały sezon lub używać wyłącznie wtedy, kiedy są potrzebne. Aby służyły nam przez wiele lat, warto chronić je przed mrozem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dla bezpieczeństwa najlepiej więc składać je przed zimą. Jak należy dbać o nie podczas chłodniejszych miesięcy?

Dobry basen to inwestycja na lata

Wbrew stereotypom, przenośne baseny mogą być równie trwałe, jak tradycyjne konstrukcje murowane. Jeśli będziemy o nie właściwie dbali, mogą nam służyć przez wiele lat, nie tracąc nic ze swojej funkcjonalności oraz estetyki.

Baseny stelażowe Bestway dostępne w sklepie Dollo – https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/baseny_ogrodowe/baseny_stelazowe.html – wyposażone są w solidne, stalowe stelaże z technologią PRO MAX oraz najwyższej jakości ścianki wykonane z laminowanego PCV wzmacnianego poliestrową siatką. Dobre materiały sprawiają, że produkty te są trwałe, wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia.

Wybierając stelażowy basen ogrodowy, warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Na rynku bez problemu znajdziemy zarówno zupełnie podstawowe, jak i bardziej rozbudowane zestawy. Minimum niezbędnym do uruchomienia i użytkowania produktu są pompa filtrująca oraz akcesoria potrzebne do jej podłączenia. Bardzo przydatne okazują się również takie dodatki jak mata i pokrywa ochronna, chemia basenowa, siatka do wyławiania, a w większych modelach także drabinka.

Dlaczego nie warto zostawiać basenu w ogrodzie na zimę?

Basen stelażowy Bestway jest niezwykle odporny i trwały, jednak aby służył nam przez długie lata, warto chronić go przed szczególnie trudnymi warunkami. Nawet najwyższej jakości produkt nie jest całkowicie niewrażliwy na gwałtowne zmiany temperatur, mróz czy ostry wiatr. Oczywiście istnieje szansa, że niektóre modele wytrzymają wszelkie niedogodności, jednak dla bezpieczeństwa lepiej nie wystawiać ich na taką próbę.

Najważniejszą kwestią jest wypuszczenie wody ze zbiornika. Podczas zamarzania ulega ona bowiem rozszerzeniu, a co za tym idzie, w basenie powstaje duże ciśnienie, które może uszkodzić jego ścianki.

Innym niebezpieczeństwem jest ryzyko zmiany struktury materiału, z którego wykonane są baseny stelażowe. Pod wpływem zimna tworzywo sztuczne może stwardnieć i stać się mniej elastyczne, a nawet popękać. Aby temu zapobiec, najlepiej nie trzymać tego typu sprzętów na zewnątrz. Schowanie ich przed zimą pozwoli również osłonić je przed silnymi zabrudzeniami i tym samym uniknąć żmudnego czyszczenia przed rozpoczęciem kolejnego sezonu letniego.

Jak przygotować basen do zimy?

Jak już wspomnieliśmy, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małym, okrągłym basenem dmuchanym, czy z dużym basenem prostokątnym na stelażu, dla wygody i bezpieczeństwa warto chronić je przed trudnymi warunkami pogodowymi. Zimą nie korzystamy z dobrodziejstw kąpieli na świeżym powietrzu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by po udanym sezonie pozbyć się wody i rozmontować konstrukcję.

Spuszczenie wody ułatwia zawór spustowy, który zwykle umieszczany jest na dnie lub na jednej ze ścian. Po usunięciu płynu należy przejść do dokładnego oczyszczenia zbiornika. Najlepiej sprawdzają się specjalne środki myjące przeznaczone do basenów. Jeśli zaś dno nie jest zazielenione, a produkt był utrzymywany w dobrym stanie przez cały sezon, wystarczy czysta woda oraz gąbka.

Demontowanie ogrodowych basenów stelażowych nie powinno przysporzyć więcej trudności niż ich składanie – wystarczy postępować w odwrotnej kolejności. Pomocna może się okazać instrukcja dołączona do zestawu. Aby uniknąć dziur i przetarć, należy zwinąć ściany z PCV, zamiast składać je w kostkę. Najlepiej dodatkowo okręcić całość folią, która będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie. Należy przy tym pamiętać, że baseny stelażowe mogą być przechowywane wyłącznie w pomieszczeniach, w których panuje dodatnia temperatura.

Exit mobile version