Jak przygotować dom na nadejście zimy?

Zima zbliża się nieubłaganie wielkimi krokami. Warto już teraz zadbać o swój dom przygotowując go na nadejście tego najtrudniejszego okresu w roku. Dzisiejszy poradnik pokaże Wam najistotniejsze sprawy jakimi powinniśmy zająć się priorytetowo. 

Pierwszym z omawianych przeze mnie aspektów jest szczelność okien i drzwi. Każdy napewno zdaje sobie sprawę ile ciepła „ucieka” z budynku z powodu nieszczelnych pomieszczeń. Zimą staje się to szczególnie niebezpieczne dla osób korzystających w wodnego ogrzewania centralnego – z powodu dużych mrozów woda znajdująca się w rurach może zamarznąć co niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje – może dojść nawet do uszkodzenia instalacji jeśli woda zamarznie na dłuższym odcinku rurociągu. Jak zatem temu zapobiec? Otóż powinniśmy zadbać o wyregulowanie okien i w razie potrzeby uszczelnienie je warstwą silikonu bądz pianki poliuretanowej. Gdy zaś chodzi o drzwi również warto sprawdzić w nich czy zawiasy nie są zbyt luzne oraz w razie potrzeby uszczelnić szpary pomiędzy drzwiami a futryną dolną.

 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=gAQF6UYdCW4?wmode=transparent]

 

Jeśli poruszyliśmy już temat wody to warto także zadbać o instalacje wodne w ogrodzie czy budynkach gospodarczych. Z występujących na obszarze naszej posesji systemów podlewania ogrodów bądz innych tego typu instalacji należy spuścić wodę. Instalacje w nieogrzewanych budynkach gospodarczych czy też garażach również powinniśmy potraktować w ten sam sposób. Jednak w przypadku gdy jest to nie możliwe bo z wody korzystać musimy przez cały okres zimy w przypadku pomieszczeń inwentarskich stanowiących miejsce chowu zwierząt wówczas należy solidnie zabezpieczyć termicznie „wystające” fragmenty rurki doprowadzającej wodę i kran – najlepsze do tego będą warstwy gąbki i grubej folii – na wsi można również wykorzystać w tym celu słomę (owijając nią rurkę tworząc swojego rodzaju płaszcz który to z kolei owiniemy warstwą grubej folii). Wszelkiego rodzaju kojce, psie budy również powinniśmy solidnie docieplić zarówno od zewnętrznej jak i od wewnętrznej strony – wszystko to w celu by nasze czworonogi mogły godnie przetrwać okres zimy w nieogrzewanych pomieszczeniach w jakich mieszkają.

Gdy spadnie już śnieg nie należy zapominać o regularnym oczyszczaniu wywiewki kanalizacyjnej. Zasypana przez warstwę białego puchu staje się niedrożna co skutkuje wzmożoną emisją przykrych zapachów.

 

Gdy zaś chodzi o sam budynek domu priorytetową sprawą jest sprawdzenie szczelności dachu i udrożnienie komina. Wszelkie spękane elementy pokrycia dachowego należy przed nadejściem zimy bezwzględnie wymienić. Rynny natomiast powinno się udrożnić z jesiennych zanieczyszczeń (typu zbutwiałych liści czy igliwia przyniesionego przez wiatr). Gdy spadnie śnieg koniecznością jest usuwanie go z powierzchni dachu – zalegający może dokonać wielu szkód w postaci zawalenia się konstrukcji dachowej! Przed rozpoczęciem korzystania z ogrzewania centralnego warto skorzystać z usług kominiarskich – często zachodzi potrzeba przeczyszczenia kominów – warto sprawdzić drożność przewodu dymowego żeby zimowy okres upłynął nam bez przykrych niespodzianek. Myślę, że nie należy dodatkowo przypominać o konieczności zgromadzenia odpowiedniej ilości środków opałowych – w zależności od posiadanego przez nas pieca – na cały sezon zimy.

Stosując się do tych wszystkich zaleceń zima nie przyniesie żadnych szkód dla naszego gospodarstwa domowego i będziemy mogli cieszyć się spokojem w cieple domowego ogniska.

Zródła: GrafikaGoogle, Archipelag

Exit mobile version