Jak urządzić mieszkanie w industrialnym stylu?

Moda na loftowe mieszkania w nowojorskim klimacie pojawiła się także w Polsce – wnętrza w tym stylu należą w ostatnim czasie do najbardziej pożądanych. Główne cechy to prostota i minimalizm połączone z nowoczesnym designem.

Styl ten idealnie sprawdza się w tworzeniu niebanalnego wystroju pomieszczeń, nadając im indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru.

Organizacja przestrzeni w lofcie

Pierwszy loft powstał w starej fabryce na Manhattanie w latach 60 XX wieku i służył jako pracownia oraz dom dla znanych artystów m.in. Andy Warhola. I choć styl ten najbardziej pasuje właśnie do dużych i przestronnych pomieszczeń, to nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić w zgodzie z jego zasadami nawet małe mieszkanie w bloku. Najważniejsza jest odpowiednia aranżacja przestrzeni w całym domu – to do niej dobiera się później dodatki i meble industrialne. Loft wcale nie musi oznaczać chłodnych wnętrz. Umiejętne skomponowanie charakterystycznych dla niego elementów sprawia, że mieszkanie nabiera ciepła i wyjątkowego wyrazu.

Źródło: Icon Concept

Decydując się na wystrój w tym stylu, warto pozbyć się jak największej ilości ścian działowych oraz poszerzyć miejsca na drzwi – jeśli tylko jest to możliwe. W typowym lofcie granice pomiędzy poszczególnymi częściami wnętrza wyznaczone są jednie przez odpowiednie wyposażenie. Istotnym elementem są przesuwane drzwi – najlepiej z hartowanego szkła i metalu  – oddzielające łazienkę, sypialnie czy gabinet.  

Podłogi i ściany to baza każdego loftu. Dominują jasne jednolite kolory ścian oraz surowa cegła, beton oraz drewno. Doskonale sprawdzi się połączenie kilku kontrastujących ze sobą surowców. Posadzka może być wykonana z betonu, żywicy lub desek. Największym zainteresowaniem cieszą się postarzane elementy, które wykonywane są zazwyczaj na zamówienie.

W pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym ważną rolę odgrywają także okna – najlepiej jeśli zajmują całą wysokość ściany. Instaluje się w nich specjalne loftowe rolety chroniące przed nadmiarem światła oraz obfite, szare zasłony.

Źródło: Icon Concept

Nieszablonowe meble loftowe i industrialne dodatki

Najbardziej charakterystyczną cechą tego stylu jest oryginalność – dlatego wiele elementów wyposażenia jest zaprojektowanych przez artystów i architektów specjalizujących się w urządzaniu mieszkań zgodnie z zasadami loft. Meble najczęściej wykonane są ze stali, litego drewna, betonu i szkła. To także stare fabryczne sprzęty, które zostały poddane renowacji.

Z industrialnym wnętrzem najlepiej komponują się meble loftowe, które wyglądają na zużyte i mające za sobą długą historie. Liczy się również ich rozmiar – w dużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się te o jak największych gabarytach.

Bardzo charakterystycznym elementem wystroju są metalowe lampy przemysłowe – szczególnie, że zasłonięte okna nie dają wystarczającej ilości światła. Oświetlenie powinno być rozmieszczone jak najbardziej funkcjonalnie, to znaczy wszędzie tam, gdzie toczy się życie.

Źródło: Icon Concept

Wnętrze w tym stylu musi mieć nie tylko industrialne meble – loft to także przemysłowe dodatki i fabryczne dekoracje. Konieczne jest wyeksponowanie rur, instalacji oraz kabli, które nadają niepowtarzalnego klimatu. W takich pomieszczeniach dobrze prezentują się też nietypowe grafiki, obrazy i rzeźby.

Meble loftowe dostępne są na stronie – http://icon-concept.pl/portfolio_cat/meble-loftowe – Icon Concept z Wrocławia. 

Exit mobile version