Obecnie wiele osób rozważa modernizację swojego domu oraz wymianę źródła ciepła nie tylko po to, aby zmniejszyć koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, ale również ze względu na poprawę jakości powietrza.
Aktualnie jest dostępnych wiele form wsparcia takich inicjatyw, dzięki czemu można poprawić stan otaczającego nas środowiska dużo mniejszym kosztem, niż Ci się wydaje.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są lokalne programy wsparcia,
- na czym polega program Czyste Powietrze,
- jak uzyskać kredyt z dopłatami.
Programy wspierające inwestorów pozwalają zmniejszyć cenę zakupu i montażu nowych źródeł ciepła nawet o 90%. Wybierając ekologiczne źródło ciepła, dbasz o lepszą jakość powietrza, przez co spada ryzyko wystąpienia chorób, komfort w budynku jest większy, a rachunki za ogrzewanie niższe.
Lokalne programy wsparcia
Każdy ma możliwość otrzymania dofinansowania na wymianę starego kotła stałopalnego na bardziej ekologiczny kocioł kondensacyjny. Dotacje są przeznaczone zarówno dla nowych inwestycji, jak i dla modernizacji. Wielkość dofinansowania zależy głownie od rodzaju modernizacji, programu, z którego skorzystasz, oraz Twoich przychodów. Wiele gmin oferuje ciekawe programy wspierające walkę ze smogiem, przez co pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zapoznanie się z lokalnymi formami pomocy.
Zazwyczaj programy te nie wymagają wielu procedur administracyjnych. Formularze zgłoszeniowe są proste do wypełnienia, a warunki jasne i czytelne. Ograniczają się głównie do najważniejszych informacji o budynku oraz systemie grzewczym. Warunkiem jest również brak zaległości finansowych w stosunku do gminy. W większości przypadków budżet na te programy pochodzi z dofinansowań unijnych.
W programach lokalnych bardzo często na drodze przetargu gmina wybiera wykonawcę inwestycji z odpowiednim doświadczeniem i uprawnieniami do wykonywania instalacji. Przykładem takiego wsparcia jest Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Kraków czy Warszawski Program Modernizacji Kotłowni.
Ogólnopolski program wsparcia Czyste Powietrze
W przypadku, gdy aktualnie w Twojej gminie nie ma dostępnego programu wsparcia, należy poszukać go szczebel wyżej, czyli w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Urzędzie Marszałkowskim. Najbardziej obiecującym projektem jest centralny program Czyste Powietrze, którego budżet wynosi 103 mld zł.
Z programu można skorzystać do 2029 roku. Maksymalna wartość dofinasowania gazowych kotłów kondensacyjnych to obecnie 15 000 zł, co w zupełności pokrywa koszt związany z zakupem dobrej jakości urządzenia. Zakupione kotły gazowe kondensacyjne wymagają klasy efektywności energetycznej minimum A. Firma Vaillant oferuje niezawodne kotły kondensacyjne o klasie efektywności spełniającej warunki programu Czyste Powietrze.
Prawidłowo wypełniony wniosek z dokumentami poświadczającymi osiągnięty dochód, analizę energetyczną budynku i prawo własności budynku to podstawowe dokumenty potrzebne do uzyskania dofinasowania na wymianę kotła. Wnioski można składać elektronicznie, listownie oraz osobiście w lokalnym WFOŚiGW.
W programie Czyste Powietrze producent urządzeń oraz wykonawca instalacji nie jest narzucany odgórnie. Inwestor sam wybiera, jakie urządzenie (spełniające warunki) będzie zainstalowane. Pracownicy firmy Vaillant pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia, wypełnieniu wniosku oraz w znalezieniu autoryzowanego instalatora, który poprawnie wykona instalacje.
Podczas wykonywania prac warto pamiętać o zachowaniu wszystkich umów zawartych z wykonawcami oraz dowodów księgowych potwierdzających zakup materiałów i usług. Dokumenty te są konieczne w momencie wypłacania środków z dofinansowań. Szczegółowe informacje o programie Czyste Powietrze znajdziemy na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kredyty z dopłatami
Kolejną formą wsparcia są kredyty z możliwością finansowania do 90% kosztów inwestycji. Kredyty te są bardzo elastyczne, z możliwym okresem kredytowania do 20 lat. Bank Ochrony Środowiska we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferują preferencyjny kredyt z dopłatą do kapitału do 40% kosztów inwestycji. Kredyty te cechuje niskie oprocentowanie oraz dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta z szybką decyzją kredytową. Obecnie na rynku jest wiele „kredytów ekologicznych” oraz form leasingu, dlatego dobrze jest porównać marże oraz prowizję za udzielenie kredytów na wymianę kotła.
Warto pamiętać, że nowe urządzenia cechują się dużo wyższą sprawnością, a straty energii w zasobniku ciepłej wody są dużo mniejsze, dzięki czemu koszt inwestycji w nowy kocioł zwróci się po pewnym czasie.