Jak wykorzystać beton we wnętrzach?

Beton w łazience w aranżacji kolekcji Opoczno Grand Wood Quenos

Szarą, surową strukturę ocieplimy płytkami drewnopodobnymi o oryginalnym, rustykalnym charakterze

Beton to materiał z charakterem. Wcześniej ukrywany pod tynkiem, tapetą i płytkami, teraz chętnie odkrywa nową twarz, jako dekoracja we wnętrzach mieszkalnych i komercyjnej przestrzeni publicznej. Przeszedł długą drogę, aby pozbyć się łatki „niedokończonego” materiału. Zobacz, jak łatwo możemy stworzyć piękne aranżacje z wykorzystaniem tego wyjątkowego tworzywa.

Ten niezwykle uniwersalny materiał, który możemy wykorzystać do aranżacji wnętrz na wiele sposobów. Od powierzchni posadzek i ścian, a nawet sufitów, możemy stworzyć parapety i blaty, a nawet umywalki, meble, lampy i dodatki. Szczera, surowa estetyka betonu wprowadza do wnętrz niepowtarzalny klimat. W zależności od oczekiwanego efektu i wybranego stylu wnętrza, beton może być centralnym punktem aranżacji i jej największym atutem lub tylko akcentującym dodatkiem. Dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom możemy wykorzystać w postaci tynku, płyt betonowych, paneli, płytek gresowych i ceramicznych czy nawet posadzkowych wylewek.

Beton na ścianie w salonie

To świetny materiał do wykorzystania w przestrzeni dziennej naszych domów i mieszkań. Możemy ocieplić go rysunkiem naturalnego drewna lub podkreślić taflą nowoczesnego szkła. Betonowa ściana w połączeniu z drewnianą podłogą stworzy we wnętrzu stylową bazę do dalszej aranżacji. Ten materiał świetnie sprawdza się w stylach industrialnym, minimalistycznym, nowoczesnym lub rustykalnym i vintage.

Więcej inspiracji na salon z betonową ścianą znajdziemy na https://domni.pl/tematy/beton. Fot. Cerrad.

Beton dostępny jest w szerokiej gamie kolorów i struktur, od jasnych, rozbielonych odcieni, po nasycony grafit czy głęboki antracyt. Już wybór odcienia decyduje o ogólnym charakterze betonowej aranżacji. Biel dodaje im łagodności, ciemna szarość wygląda bardziej drapieżnie. Popularne jest zestawianie jego charakterystycznej struktury z gładkimi powierzchniami, np. lakierowaną płytą i płaskim tynkiem.

Betonowe tynki dekoracyjne

Beton dekoracyjny na ścianę to jeden z popularnych sposobów na wprowadzenie do wnętrza jego surowej estetyki. Beton architektoniczny w tej postaci możemy zastosować na ścianach salonów, kuchni lub na klatkach schodowych. Tynk tworzy jednolitą, bezspoinową powierzchnię, którą wykończymy obłe płaszczyzny i niestandardowe załamania.

Płyty z betonu architektonicznego

Oprócz tynków, we wnętrzach możemy wykorzystać również płyty betonowe na ścianę. To materiał łatwy w montażu, odporny na uszkodzenia materiał. Płyty możemy zamontować samodzielnie na dwa sposoby: na specjalistyczny klej lub kołki montażowe. Płyty betonowe możemy wykorzystać w pomieszczeniach i na elewacjach budynków, a po uprzednim zaimpregnowaniu, nawet w przestrzeniach mokrych łazienki – pod prysznicem czy w okolicy wanny. Szeroki wybór rozmiarów i kształtów sprawia, że łatwo wybierzemy najlepsze do swoich aranżacji.

Płytki gresowe imitujące beton

Równie uniwersalne są płytki gresowe naśladujące strukturę betonu. Ten trwały materiał jest mrozoodporny, dlatego nadaje się również do aranżacji przestrzeni przydomowych. Gres jest niskonasiąkliwy, sprawdza się w strefach mokrych prysznica, wanny lub w sąsiedztwie szafek kuchennych. Łatwo utrzymać je w czystości przy pomocy produktów chemii domowej.

Dzięki wielkoformatowym płytkom gresowym możemy wykorzystać rysunek betonu wszędzie tam, gdzie potrzebujemy bezspoinowej powierzchni o wysokiej trwałości. Fot. Synage.
Powierzchnia wielkoformatowych gresów z rysunkiem betonu będzie doskonałym tłem dla aranżacji w wielu stylach. Fot. Synage.

Jedną z wytycznych, o których powinniśmy pamiętać o zachowaniu umiaru i spójności w projektowaniu, aby efekt stylizacji pozostał estetyczny. Przy takiej bazie w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym warto postawić na proste meble i niewiele wyszukanych dodatków. Dzięki swojej plastyczności i nowoczesnym technologiom znajdujemy coraz bardziej nieoczywiste rozwiązania – możemy kupić betonowe meble, zegary, ramy czy oprawy oświetleniowe. Jeśli decydujemy się wprowadzić takie dodatki, zadbajmy o możliwie neutralną bazę.

Exit mobile version