Jak zabezpieczyć poddasze przed wilgocią?

Przy budowie domu warto pamiętać o wielu sprawach, także o tym, że poddasze tego domu kiedyś może stać się miejscem zamieszkania. Trzeba więc zawczasu zabezpieczyć je, aby uniknąć różnych problemów.

 

Wilgoć na poddaszu nie jest jedynie problemem, który tylko tam występuje. Szybko może bowiem przemieścić się na inne, niższe kondygnacje budynku. Pierwsze objawy wilgoci bywają niezauważone. Potem pojawia się pleśń i grzyb na ścianach, częste przeziębienia oraz choroby układu oddechowego u domowników. Także trudne utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu mimo rozkręconego na najwyższe obroty grzejnika. Jeśli strop zawiera elementy drewniane, długoletnia wilgoć może doprowadzić do jej spróchnienia. Niemiłą niespodzianką może także okazać się nagle odpadający tynk z sufitu. Trzeba więc zrobić wszystko co tylko w naszej mocy, by odpowiednio zabezpieczyć poddasze.

Podstawą utrzymania suchego strychu jest oczywiście odpowiedni dach, który ochroni wnętrze przed deszczem oraz topniejącym śniegiem. Od początku musi on być idealnie szczelny. Pamiętajmy, że to inwestycja na lata. Dach ma za zadanie nie tylko nie wpuszczać wilgoci do środka, ale także zapewnić cyrkulację powietrza w domu, a więc musi także usuwać nadmiar wilgoci. Aby to sobie zapewnić, trzeba zastosować tak zwaną membranę, która jest inaczej nazywana folią wstępnego krycia. Przepuszcza ona parę i powietrze i jednocześnie osłania poddasze przed deszczem i śniegiem, nawet jeśli te dostaną się pod blachę lub dachówkę. Jest to pierwsza bariera przeciw wilgoci po nich. Jest ważne też, żeby podczas budowy domu nie korzystać nadmiernie ze sztucznych materiałów. Naturalne materiały takie jak drewno przy dobrym uszczelnieniu dachu zapewniają odpowiednie krążenie powietrza wewnątrz pomieszczeń. Folia przepuszczająca parę skutecznie może także zastąpić uszczelnianie papą. Dużą rolę odgrywa tu również dobre ocieplenie, które pozwala ustanowić stałą temperaturę powietrza wewnątrz budynku. Na dachu warto też zastosować ekrany dachowe, które zabezpieczają poddasze przed deszczem i są wytrzymałe mechanicznie.

Od wielu lat skutecznie do tego celu wykorzystuje się wełnę mineralną oraz folię termoizolacyjną. Nie są one jednak odporne na wilgoć, dlatego wciąż konieczne jest jak najwyższe zabezpieczenie dachu.

Doraźnie na poddaszu można zastosować urządzenie zwane osuszaczem. Pochłania ono nadmiar wilgoci i skrapla ją do postaci wody. Co więcej dzięki tym urządzeniom możliwe jest odprowadzanie tej wody wprost do kanalizacji, przy użyciu odpowiedniego węża. Można także używać specjalnie zaprojektowanych do tego celu dmuchaw oraz projektorów które przyśpieszają osuszanie powierzchni. Trzeba też często wietrzyć poddasze, otwierając okna. W nich można umieścić nawiewniki, które także działają na zasadzie cyrkulacji powietrza. Pozwalają wydmuchać nadmiar wilgoci z pomieszczenia.

Niezależnie od tego, czy chcemy w przyszłości używać swojego poddasza jako mieszkania, warto zadbać o to, by było ono suche dla dobra i zdrowia zarówno naszego własnego, jak i naszych dzieci.

Źródło
Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego nowe domy i działki pod Warszawą: nadbrzegiemczarnej.pl.
Exit mobile version