Jak zapewnić komfort klimatyczny w domu jednorodzinnym?

System rekuperacji pozwalający na zminimalizowanie kosztów energii w domach prywatnych, w biurach, gabinetach lekarskich czy salach fitness, może funkcjonować z wykorzystaniem centrali wentylacyjnej. Na czym to polega?

Systemy wentylacji z odzyskiwaniem ciepła

Rekuperacja jest systemem wentylacji, w którym ciepło we wnętrzu pomieszczenia wykorzystywane jest do ogrzania powietrza z zewnątrz. Jest to system, w którym odzyskuje się energię, przy minimalnych jej stratach.

Właściwie wykonany i zamontowany w domu mieszkalnym najwyższej jakości system rekuperacji gwarantuje efektywną wentylację w każdym pomieszczeniu, przy zachowaniu maksymalnych oszczędności energii z powietrza wywiewanego. Polega to na tym, że zanieczyszczone kurzem i roztoczami powietrze z wnętrza mieszkania, w którym występuje wysoka zawartość CO2 jest odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia, a z zewnątrz do domu nawiewane jest świeże powietrze, które jest schładzane lub ocieplane za pomocą energii odzyskanej przez rekuperator.

50 proc. oszczędności

Dzięki zastosowaniu w domu jednorodzinnym rekuperacji można osiągnąć niebagatelne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie w okresie zimowym, sięgające nawet 50 proc. Dodatkowo, przez cały rok system ten gwarantuje domownikom ponadprzeciętny komfort klimatyczny. W domu nie jest ani za zimno, ani za gorąco. Taki efekt osiągniemy jednak wyłącznie wtedy, gdy kupimy wysokiej jakości system rekuperacji i usługę profesjonalnego montażu w domu prywatnym.

W przypadku systemu rekuperacji można zastosować centralne urządzenie zarządzające nim. Centrala wentylacyjna pełni funkcję zapewnienia wymiany i właściwej obróbki powietrza, które jest rozprowadzane przez instalację wentylacyjną budynku lub jego części. Centrala znajduje zastosowanie w instalacjach wentylacji mechanicznych, czyli w systemach rekuperacji.

Centrala w systemach wentylacyjnych składa się z wentylatorów, filtrów powietrza i nagrzewnicy. W przypadku, gdy w centrali zachodzą złożone procesy obróbki powietrza, czyli osuszanie czy nawilżanie, w zależności od poziomu jego wilgotności, można mówić o centrali klimatyzacyjnej. W domach prywatnych, w których montowane są centrale wentylacyjne, mają one stosunkowo prostą budowę, ale z powodzeniem można je wykorzystywać także w dużych obiektach handlowych czy usługowych, gdzie w ciągu godziny są w stanie wymienić powietrze o objętości nawet kilkudziesięciu tysięcy metrów sześciennych. Centrale różnią się między sobą trybem zastosowania i parametrami technicznymi, a także budową.

 

 

Exit mobile version