Jak zaprojektować salę koncertową?

sala koncertowa

Występy muzyczne to jedna z najpopularniejszych atrakcji, która za każdym razem przyciąga tłumy słuchaczy. Koncerty stanowią więc obowiązkowy element weekendowych wydarzeń kulturalnych w większych miastach. Poza sezonem letnim, kiedy nie ma możliwości organizowania imprez na świeżym powietrzu, konieczne jest znalezienie alternatywy. Podpowiadamy, jak zaaranżować pustą przestrzeń, aby przystosować ją na potrzeby koncertów.

Projekt sali koncertowej – od czego zacząć?

Praktycznie w każdym mieście można znaleźć pusty budynek lub pomieszczenie, które przy odrobinie pracy można zagospodarować na potrzeby widowiska. Inwestycja w taki obiekt przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności miasta w oczach turystów i zachęci do przyjazdu, aby wziąć udział w wydarzeniu. Zanim jednak przystąpisz do realizacji planów, musisz nie tylko znaleźć odpowiednie miejsce, ale także uzyskać stosowne pozwolenia. Warto w tym celu podjąć współpracę z okolicznymi firmami eventowymi oraz miejskim ośrodkiem kultury, który może pomóc w pozyskaniu sponsorów.

Wyposażenie sali koncertowej

Pomieszczenie przeznaczone na występy muzyczne musi zapewniać odpowiednią akustykę. Do tego niezbędny jest profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy oraz rozmieszczenie go w prawidłowy sposób. To zadanie najlepiej zlecić specjaliście, który zaprojektuje układ głośników tak, aby wyeliminować niepożądane efekty. Nie można też zapominać o wyposażeniu scenicznym oraz zaaranżowaniu części dla widowni. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu od jednego dostawcy, jak np. BSC System. Firma specjalizuje się w projektowaniu oraz sprzedaży wyposażenia scen i teatrów, dlatego można mieć pewność co do jakości i bezpieczeństwa produktów. Jakie elementy będą niezbędne podczas aranżacji sali koncertowej? Są to:

Warto także zainwestować w nowoczesne technologie sceniczne i systemy sterujące. Dzięki temu można zdalnie kontrolować urządzenia znajdujące się na estradzie.

Akustyka sali koncertowej

Na jakość odbioru muzyki wpływa rodzaj systemu nagłośnieniowego oraz jego równomierne rozmieszczenie po pomieszczeniu. Ogromną rolę odgrywają również materiały użyte do wykończenia wnętrza, gdyż niektóre z nich mogą powodować efekt echa. Zgodnie z wytycznymi zaleca się rezygnację z montażu drewnianych oklein ściennych i rozbudowanych dekoracji, na rzecz prostych płyt wiórowych. Dla poprawy estetyki można je pokryć fornirem dekoracyjnym, który nie oddziałuje niekorzystnie na izolację akustyczną.

Wystrój sali koncertowej

Pomieszczenia do występów muzycznych powinny być oszczędne w dekoracjach. Najlepszą akustykę zapewniają geometryczne sale bez elementów ozdobnych, takich jak obrazy, lampy ścienne czy inne dodatki. Warto także zainwestować w specjalną wykładzinę do tłumienia hałasów, a w razie konieczności, wykorzystać kotary akustyczne. Podczas projektowania sali koncertowej najważniejsze jest bowiem zadbanie o jak najlepszą jakość odbioru dźwięku. W tym przypadku kwestie wizualne powinny zejść na dalszy plan.

Exit mobile version