Jak zaprojektować zorganizowaną garderobę?

garderoba

Każdy nas na jakimś etapie swojego życia walczy z brakiem miejsca w szafie i porozrzucanymi po mieszkaniu ubraniami. Dlatego też, kiedy tylko mamy okazję i metraż naszego domu czy mieszkania nam na to pozwala, chętnie sięgamy po niezwykle funkcjonalne rozwiązanie jakim jest garderoba.

Garderoba pozwoli nam zaprowadzić raz na zawsze idealny porządek w ubraniach, butach, dodatkach i niekiedy również biżuterii. Bardzo często znajdzie się w niej również miejsce na sezonowe bibeloty (materace do pływania, parawan na plażę czy kaski narciarskie).

Jednak, żeby móc wycisnąć maksimum z tego wspaniałego rozwiązania musimy starannie zaplanować i zaprojektować naszą wymarzoną garderobę. Jakie elementy zastosować? Postawić na szuflady czy raczej kosze?

Jak zaaranżować przestrzeń na buty? Jaką wysokość powinny mieć półki? Które rozwiązania pomogą nam zmieścić w środku jak najwięcej ubrań? To tylko niektóre z pytań, na które szukamy odpowiedzi, projektując garderobę.

Dobry projekt to podstawa

Sam fakt, że możesz pozwolić sobie na osobne pomieszczenie do przechowywania ubrań świadczy o tym, że dysponujesz sporą przestrzenią. Nie oznacza to jednak, że nie musisz optymalizować jej zagospodarowania i starać się o jak największą funkcjonalność garderoby.

Jeśli nie czujesz się dobrze w planowaniu, a Twój zmysł przestrzenny nie należy do najbardziej wyostrzonych, zostaw projekt garderoby profesjonalistom. Jeśli jednak chciałabyś wcielić się w rolę architekta, zapisz się na szkolenie programu AutoCAD i stwórz profesjonalny projekt swojej garderoby.

W zależności od przestrzeni, jaką dysponujesz, możesz wybrać opcję bardziej kompaktową, w której to garderoba tak naprawdę będzie dużą szafą, do której możesz wejść, lub (jeśli metraż mieszkania czy domu Ci na to pozwala) puścić wodze fantazji.

W garderobach o większych gabarytach możesz ustawić na środku pufy, kanapę czy szezlong, obok których umieścić duże stojące lustr. Jeśli jeszcze jesteś w trakcie projektowania domu, możesz również uwzględnić naturalne światło i pokusić się o okno w garderobie.

Gdzie wydzielić przestrzeń na garderobę?

Garderoba powinna znaleźć się niedaleko sypialni bądź łazienki. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie wejścia do garderoby w sypialni. Niektórzy też stosują połączenie garderoby z przejściem z przedpokoju.

Ciekawym rozwiązaniem, które zyskuje w ostatnim czasie na popularności, jest połączenie garderoby z pralnią i suszarnią. Wtedy musimy pamiętać o uwzględnieniu przyłącza wodno-kanalizacyjnego w projekcie.

W przypadku budynków dwupiętrowych, zwykle umieszcza się garderobę na piętrze. Ponadto, możesz zastanowić się nad zagospodarowaniem poddasza czy przestrzeni ze skosami na ten cel, które i tak prawdopodobnie nie zostałyby w pełni wykorzystane w inny sposób.

Wydziel strefy

Ta zasada okazuje się być uniwersalna w każdym aspekcie projektowania przestrzennego. Strefy wydzielamy w ogrodzie, w otwartych przestrzeniach salonu połączonego z aneksem kuchennym czy właśnie w garderobie.

Wydzielenie stref w garderobie ma głównie aspekt praktyczny. Z jednej strony chcielibyśmy, żeby przedmioty były ułożone w niej według kategorii: płaszcze i kurtki razem, obuwie osobno, paski i zegarki na swoim miejscu.

Można także zastosować klucz osobowy i podzielić garderobę na strefy poszczególnych jej użytkowników. W przypadku pary, można wydzielić strefę dla niej i dla niego, które będą miały odpowiedni personalizowane wyposażenie.

I tak w części damskiej znajdą się półki bądź stojaki dostosowane do butów na obcasie, a także zawieszone wyżej drążki, na których zawisną sukienki. Natomiast w części męskiej pojawią się specjalne wysuwane wieszaki na spodnie, wkład do szuflady na muchy i krawaty czy niższe drążki na koszule i marynarki.

Pamiętaj również częstotliwości korzystania z poszczególnych przedmiotów przechowywanych w garderobie. Zaplanuj wysokie półki na rzeczy, których używasz raz lub kilka razy w roku (np. kaski i rękawice narciarskie), a najczęściej używane kategorie (skarpetki, bielizna) miej zawsze pod ręką w jednej z niższych szuflad.

Jakie kolory w garderobie?

Garderoby to zwykle jednak niewielkie pomieszczenia, dlatego należy zadbać o lekkość ich wystroju. Projektując garderobę sięgnij raczej po stonowaną jasną kolorystykę. Wybór jest niezwykle szeroki: beże, popiele, szarości czy klasyczna biel.

Oprócz walorów przestrzenno-estetycznych, jasna kolorystyka sprawdzi się również dużo lepiej jako tło do komponowania stylizacji i nie zaburzy oceny danego stroju.

Nie zapomnij również o dobraniu odpowiedniego oświetlenia. Rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na umieszczenie w garderobie okna, dlatego też jasne kolory w połączeniu z odpowiednio zaprojektowanym systemem oświetlenia będą dla tego wnętrza kluczowe.

Nie zapomnij również (o ile przestrzeń Ci na to pozwala) o umieszczeniu lustra w garderobie. Nie tylko nada on lekkości wnętrzu, lecz przede wszystkim spełni swoje zadania praktyczne. Będziesz mógł od razu weryfikować swoje wybory stylizacyjne i na bieżąco je modyfikować.

Exit mobile version