Jak zmniejszyć nagrzewanie wnętrz latem w domu i ogrodzie zimowym

Obok niewątpliwych walorów szkła, które nagrzewa i doświetla dom oraz ogród zimowy zimą, pojawia się kłopot z nadmierną operacją słońca latem, które powoduje nadmierne nagrzewanie wnętrza.

PROBLEM

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”autopx” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ] Gorące powietrze docierające do wnętrza, czyli promieniowane podczerwone, jest wyczuwalne przez człowieka i powoduje uczucie dyskomfortu oraz zmęczenia. Badania pokazują, że wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza powyżej 24 stopni, powoduje spadek wydajności człowieka o ok. 5%. Ponadto promieniowanie podczerwone wraz z ultrafioletowym i widzialnym przyspieszają niszczenie materiałów (odbarwianie, płowienie, matowienie, itp.). Dodatkowym czynnikiem powodującym nagrzewanie jest fakt, iż materiały wyposażenia wnętrz, które zaabsorbowały promienie słoneczne, również emitują promieniowanie podczerwone, czyli ciepło. W ten sposób pomieszczenie staje się swoistą klatką dla ciepła, gdyż promieniowanie podczerwone często nie może wydostać się z powrotem na zewnątrz przez niskoemisyjne szyby. Stosowanie żaluzji zewnętrznych w ochronie przed nagrzewaniem jest kosztowne i powoduje zaciemnienie wnętrz. Żaluzje wewnętrzne nie są zaś skuteczne w odbijaniu energii cieplnej, gdyż większość zaabsorbowanego na materiale żaluzji promieniowania jest odprowadzane do wnętrza pomieszczenia przez szczeliny między szybą a żaluzją. Podobnie jest z roletami wewnętrznymi. Natomiast wymiana okien na nowe, to już ogromny koszt i wyzwanie organizacyjne.

ROZWIĄZANIE

Montaż folii przeciwsłonecznych bezpośrednio na szybę powoduje powstanie na nim powłoki refleksyjnej, która odbija promienie słoneczne na zewnątrz. W przypadku złożonego systemu szyb należy folię nakleić od zewnętrznej strony okna. Dzięki instalacji folii okiennej możemy zredukować nagrzewanie nawet o 80%. Powoduje to obniżenie temperatury w pomieszczeniach od kilku do kilkunastu stopni, w zależności od położenia i konstrukcji budynku.

KOMFORT
W okresie letnim przykładowe rozkłady temperatury bez folii i z folią pokazują, że w pomieszczeniach, których szyby oklejone są foliami znacznie poprawiają się warunki klimatyczne.

Temperatura wewnątrz nie tylko obniża się, ale również stabilizuje (brak znacznych skoków temperatur), co wpływa na poprawę komfortu użytkowników.
Folie okienne przeciwsłoneczne w znacznym stopniu redukują także efekt oślepiania promieniami słonecznymi. Każdy z nas miewa problem z odczytaniem danych na ekranie monitora ze względu na dokuczliwe refleksy słoneczne, również zimą. W nasłonecznionych pomieszczeniach często zwykłe przeczytanie notatki z białej kartki papieru jest kłopotliwe. Folie okienne można dobrać tak, aby zredukować ten efekt, zapewniając jednocześnie dopływ określonej ilości światła dziennego.

JAKOŚć i INSTALACJA
Wybór znanego producenta, jakim niewątpliwie jest 3M, warunkuje wieloletnie użytkowanie i działanie folii, dzięki zastosowaniu przez 3M wysokiej jakości powłok składowych folii oraz klejów. Folie po naklejeniu można myć środkami do mycia szyb. Gwarancja na folie 3M od Morpho Films   wynosi od 3 do 10 lat, zaś ich żywotność jest znacznie dłuższa. Bardzo ważnym elementem decydującym o jakości jest również firma instalująca folie, posiadająca odpowiednie autoryzacje producenta oraz doświadczenie. Może wydawać się, iż instalacja folii jest łatwa i każdy może to zrobić, po prostu naklejając folie jak naklejkę. Nic bardziej mylnego. Wiele osób tak myślących, po prostu zniszczyło materiał lub uszkodziło uszczelki, czy szybę. Morpho Films posiada autoryzację 3M, a członkowie naszego zespołu mają największe doświadczenie w Polsce w sprzedaży i instalacji folii 3M (przeciwsłonecznych, dekoracyjnych, antywłamaniowych

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=nAJjB-qfv5w

Exit mobile version