Jaka pompa do brudnej wody będzie najlepsza? Rodzaje pomp, ich zastosowanie i konserwacja.

motopompa

Co to jest motopompa? Motopompa to połączenie pompy wirowej oraz silnika spalinowego. Służy do wypompowywania lub przepompowywania różnego typu cieczy. Możliwe jest pompowanie takich płynów jak np. woda, środki chemiczne, szlam. Nie stosuje się motopomp w celach usunięcia substancji o wysokiej temperaturze (zwykle nie wyższej niż 60ºC) oraz substancji ropopodobnych. Motopompy możemy podzielić na te dedykowane do wody czystej i do wody brudnej. Termin “czysta woda” oznacza wodę z jezior, rzek lub innych naturalnych zbiorników  wodnych. Motopompy do wody brudnej z kolei to urządzenia, gdzie dopuszczalne jest występowanie zanieczyszczeń stałych. W zależności od modelu pompy mogą być to zanieczyszczenia o różnej średnicy. Pierwszy typ motopomp jest często wykorzystywany w rolnictwie, natomiast sprzęt do wody brudnej stosuje się powszechnie w budownictwie oraz w obliczu klęsk takich jak podtopienia czy powodzie. W dzisiejszym artykule skupimy się na motopompach do wody brudnej, ale wyjaśnimy także pokrótce działanie i zastosowanie pomp do wody czystej. Przyjrzymy się typom produktów dostępnych na rynku, ich jakości i podpowiemy na co zwracać uwagę podczas zakupu motopomp i ich konserwacji.

Motopompy półszlamowe na budowie 

Jest to rodzaj pomp, który bywa także nazywany pompami do wody brudnej. Główne zastosowanie znajdują w branży budowlanej. Ich stosunkowo nieduża masa sprawiają, że można je wygodnie transportować nawet niektórymi autami osobowymi. Oprócz tego, że są wykorzystywane przez mniejsze i większe firmy budowlane/remontowe, to często użytkuje je również ochotnicza straż pożarna. Wyróżnić można także pompy pływające, które nie wymagają stabilnego gruntu żeby spełniać swoje funkcje. W przeciwieństwie do stacjonarnych pomp będą możliwe do użycia na terenach mokrych i w trudno dostępnych miejscach. Motopompa półszlamowa ma taką konstrukcję, która umożliwia przepompowanie wody z zanieczyszczeniami o różnej średnicy. Wielkość zanieczyszczeń, które mogą się pojawić, aby pompa pracowała poprawnie, zależy od rodzaju urządzenia i jest szczególnie przydatne na przykład do osuszania wykopów na budowie. W przeciwieństwie do pomp szlamowych motopompa półszlamowa nie poradzi sobie z przepompowaniem szlamu.

MOTOPOMPA PÓŁSZLAMOWA PRAMAC TMP 32-2

To wysokiej klasy sprzęt, który został wyposażony w silnik benzynowy chłodzony powietrzem. Przeznaczony do średnio zaśmieconej wody. Może być także wykorzystywany do wody czystej. Silnik benzynowy jest chłodzony olejem, a rozruch jest ręczny. Motopompa została wyposażona w solidną ramę, dzięki której jest wytrzymała i łatwo się ją konserwuje. Przystosowana żeby działać w trudnych warunkach przy wypompowywaniu mętnej wody.

Motopompa szlamowa – podtopienia, powodzie i plac budowy

Motopompa strażacka to urządzenie, które musi radzić sobie w naprawdę trudnych warunkach. Jest używana przez straż pożarną do usuwania zanieczyszczonej wody i szlamu. W wyniku powodzi i podtopień powstaje właśnie szlam, który trzeba zlikwidować, a nie jest to proste zadanie. Nie tylko strażacy używają tego urządzenia. Motopompa bywa potrzebna do akcji przeprowadzanych na placach budowy, a także na terenach górniczych i przemysłowych, gdzie doszło do zalania albo powodzi. Takie kryzysowe sytuacje zdarzają się z wielu różnych przyczyn jak na przykład silne opady śniegu lub deszczu, podnoszenie się wód gruntowych czy roztopy. Motopompy szlamowe nie są wrażliwe na zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, dlatego mogą usuwać różnego typu zanieczyszczenia z budów czy wykopów. Nie ma obaw, że dojdzie do uszkodzania motopompy jeśli podczas urządzenie będą przepływać zanieczyszczenia np. żwir. Dzieje się tak, ponieważ w motopompach tego typu zamontowany jest wirnik i korpus o większej gęstości i części nie zużywają się zbyt szybko. Uszczelnienie silikonowo-węglowe pod wirnikiem i stożkowa konstrukcja wirnika zapewniają bezpieczeństwo. Ponadto poduszki amortyzujące, które są umieszczone pod kątem 45 stopni gwarantują niskie przenoszenie wibracji przy wysokich obrotach silnika. Osłona serwisowa jest szybko zdejmowana i ułatwia wszelkie czynności konserwacyjne, a także daje możliwość szybkiego i sprawnego usunięcie nagromadzonych odłamków różnego typu, gruzu i innych zanieczyszczeń. 

Jeśli szukasz dobrej jakości pomp szlamowych sprawdź je w naszym sklepie! www.norwit.pl

Motopompy w rolnictwie 

Motopompy są często wykorzystywane przez rolników. Urządzenie może tłoczyć wodę z danego źródła do miejsca docelowego. Często motopompy wysokociśnieniowe są używane do zasilania różnego typu systemów nawadniających. Dlaczego mowa o urządzeniach wysokociśnieniowych? W rolnictwie mamy do czynienia z sytuacjami kiedy to trzeba pompować wodę do sporych wysokości albo na długie odległości. Żeby usprawnić pracę motopomp urządzenia te zostają wyposażone w kosze ssawne. Dzięki nim zabezpieczamy się przed zanieczyszczeniami, które mogłyby zaburzyć pracę np. przed przedostaniem się kamieni, gałęzi i innych niepożądanych przedmiotów. Kosz ssawny podwiesza się ponad taflą wody z dala od nurtu. Takie działanie zapobiega przed przedostawaniem się do pompowanej wody piasku i innych zanieczyszczeń. Kosze ssawne znajdują zastosowanie we wszelkiego rodzaju instalacjach przewodzących wodę. Pełnią one także rolę polegającą na utrzymywaniu słupa wody między źródłem a pompą ssącą. Ważny jest poziom szczelności kosza ssawnego i zwarta zabudowa. Posiadając odpowiedni sprzęt możemy być pewni, że nie dojdzie do zanieczyszczeń, a także zapewniamy bezpieczeństwo pod kątem ekologicznym.

Podsumowując motopompy o dużej wydajności posłużą rolnikom na wiele sposobów m.in. do intensywnego nawadniania upraw lub osuszania zbiorników wodnych. Pompy wysokociśnieniowe zostaną zastosowane do podawania wody na duże odległości. Może to być przepływ nawet do kilkuset metrów. Kolejnym zastosowaniem motopompy w branży rolniczej jest zasilanie zraszaczy oraz armatek nawadniających. W rolnictwie najczęściej stosuje się motopompy do wody czystej lub pompy wysokociśnieniowe wraz z koszem ssawnym.

Motopompa – co jeszcze warto wiedzieć?

Większość popularnych modeli motopomp jest wyposażonych w silniki benzynowe czterosuwowe lub dwusuwowe, jednocylindrowe lub wielocylindrowe. Mogą być one uruchamiane ręcznie lub dzięki specjalnemu starterowi elektronicznemu. Występują także silniki napędzane olejem napędowym. Do chłodzenia silników wykorzystywane jest powietrze, a w niektórych mniej nowoczesnych modelach także woda. Podczas wyboru motopompy warto zwrócić uwagę na pojemnik zbiornika paliwa i maksymalny czas pracy na jednym zbiorniku. Jeszcze jedną istotną kwestią jest odpowiedź na pytanie co zrobić jeśli pojawiają się trudności z uruchomieniem silnika. Zawsze należy w pełni przestrzegać instrukcji i zasad użytkowania motopompy. Jeśli silnik pracuje, ale nie podaje wody należy sprawdzić czy kosz ssawny nie jest zatkany, czy pompa jest w pełni zalana wodą, czy węże nie są w jakiś sposób uszkodzone, czy wysokość ssania jest odpowiednia i czy wąż ssawny jest szczelny na łączeniach. Odpowiednie obchodzenie się z pompą gwarantuje nam prawidłową pracę przez długi czas. Znaczenie ma oczywiście także jakość motopompy, dlatego zalecamy zakup urządzenia wyprodukowanego przez renomowane firmy.

Wirnik to obrotowy dysk z łopatkami nakręconym na wał korbowy silnika. Łopatki w wyniku siły odśrodkowej odrzucają wodę na zewnątrz. Generuje to podciśnienie w osi wirnika i w rezultacie woda może być zasysana przez wąż ssawny. Motopompa do wody może być wyposażona w różnego typu wirniki. W przypadku urządzeń do wody czystej zwykle jest on jednostopniowy, natomiast w pompach wysokociśnieniowych stosuje się modele wielostopniowe. Motopompa do wody brudnej posiada wirnik typu otwartego, ponieważ urządzenie musi być odporne na wszelkie zanieczyszczenia. Wąż ssawny z kolei stosowany do motopomp szlamowych ma często średnicę 75 mm. Warto też zwrócić uwagę na długość wężów ssawnych.

Motopompy, które mają opcję wydmuchiwania powietrza z obudowy określa się mianem motopomp samozasysających. Wytwarzane jest małe podciśnienie i zaczyna się zasysanie wody przez wąż ssawny. Takie rozwiązanie występuje w większości motopomp, ale urządzenia odśrodkowe wymagają wypełnienia korpusu wodą przed startem pracy. Pompa samozasysająca jest wygodnym i trwałym urządzeniem.

Wydajność mówi o maksymalnej ilości wody jaką jest zdolna przetransportować pompa w określonym czasie. Motopompy mają określony przedział zarówno wydajności, jak i wysokości podnoszenia. Wszystko zależy od potrzeb danego użytkownika, więc warto zwrócić uwagę na te parametry przy wyborze idealnego dla nas produktu. 

Jak użytkować motopompy? 

Sposób korzystania z urządzenia jest niezwykle ważny, aby pracowało ono bezawaryjnie przez długi czas. Motopompa zwykle pracuje w bardzo trudnych warunkach, dlatego należy przestrzegać wszystkich zasad zawartych w instrukcji. Zalecenia producenta to podstawa. Motopompy zwykle należy ustawić na twardym, stabilnym i płaskim podłożu, tak aby nie było szansy na jej przechylenie się lub w niektórych przypadkach nawet na przewrócenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ taka sytuacja może doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia. Przewrócenie się pompy wiąże się z wyciekiem paliwa, co często skutkuje zatarciem się silnika. Przed przystąpieniem do pracy z motopompą do wody jej korpus powinien być zalany wodą. Oczywiście na rynku dostępne są pompy, które mogą pracować na sucho, dlatego tak ważne staje się przestrzeganie zaleceń producentów. Żeby motopompa sprawnie pobierała ciecz wysokość do lustra wody nie powinna przekraczać ośmiu metrów, a wąż ssawny musi być usztywniony. Zanim pompa zostanie uruchomiona należy sprawdzić podłączenie węży i mocowanie. Jeśli to zawiedzie może dojść do sytuacji, że wąż zostanie zrzucony z króćca ze względu na zbyt wysokie ciśnienie. Na budowie czy interwencji straży pożarnej może przytrafić się sytuacja, że na wąż tłoczny najedzie np. auto i zamknie wypływ. Może się to wiązać z awarią, dlatego należy unikać  tego typu sytuacji. Ponadto, warto przeprowadzać systematyczne kontrole stanu elementów pompy, które się zużywają. Regularna konserwacja zapewni niezawodną pracę pompy w każdych warunkach. W przypadku konieczności wymiany części warto korzystać z autoryzowanych serwisów i kupować tylko oryginalne elementy dopasowane do modelu pompy.   

Motopompa spalinowa – co jeśli nie będziemy jej używać dłuższy czas?

Jeśli nie mamy zamiaru korzystać z motopompy dłużej niż miesiąc dobrze jest wypalić całe paliwo z jej zbiornika. Drugą opcją jest wypalenie paliwa tylko z gaźnika, ale takie rozwiązanie wiąże się z ryzykiem, że po ponownym uruchomieniu pompy może dojść do uszkodzenia silnika. 

Ponadto, przed wyłączeniem silnika należy przetoczyć przez nią czystą wodę. Jeśli tak się nie stanie narażamy się na ryzyko uszkodzenia wirnika przy kolejnym uruchomieniu. Następnym krokiem po przepłukaniu urządzenia jest odkręcenie korka zalewowego i spuszczenie wody z korpusu. Kolejną sprawą jest nalanie do środka cylindra oleju silnikowego, co ma za zadanie zapobiegać korozji. Istotna będzie także konserwacja filtra powietrza i świecy zapłonowej, a także ustawienie zaworów w pozycji zamkniętej. Przestrzeganie wszystkich powyższych zasad utrzyma motopompę w dobrej kondycji nawet jeśli nie zamierzasz jej używać przez długi czas. Motopompa spalinowa to urządzenie bardzo przydatne w wielu branżach i sytuacjach, a do tego może być kosztowne, dlatego dbałość o wszystkie szczegóły jest kluczowa. 

Exit mobile version