Jaki inwerter fotowoltaiczny wybrać?

instalacja-fotowoltaiczna

Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter fotowoltaiczny, którego zadaniem jest przetworzenie prądu stałego, który produkowany jest przez moduły fotowoltaiczne na prąd przemienny czyli taki, który wykorzystywany jest normalnie przez każde urządzenie. Planując fotowoltaikę należy zastanowić się jakie panele będziemy wykorzystywać, i jaka ich liczba jest nam potrzebna aby wyprodukować potrzebną energię elektryczną. Jeżeli będziemy wiedzieć jak dużo paneli nam jest potrzebny (możemy to zrobić na podstawie rachunków za prąd) możemy zastanawiać się nad doborem odpowiedniego inwertera fotowoltaicznego i jego mocą.

Napięcie startu inwertera

Dopasowanie inwertera do paneli PV zostawmy lepiej instalatorom fotowoltaicznym. Warto tu zwrócić szczególną uwagę na napięcie startu inwertera. Może się okazać, że jest ono zbyt duże i wówczas będziemy czekać długo aż takie napięcie pojawi się na wyjściu modułów. Im mniejsze napięcie startu inwertera tym lepiej – wówczas może zaczać on działać nawet we wczesnych godzinach porannych.

Inwerter 1 fazowy czy 3 fazowy?

Jeżeli mamy instalację trójfazową, które zazwyczaj podzielone są symetrycznie na urządzenia w domu, to inwerter jednofazowy posłuży nam tylko na 1 wybraną przez nas w danym momencie fazę. Dlatego warto tu zastanowić się od razu nad zakupem inwertera trzyfazowego na potrzeby naszej instalacji elektrycznej.

Trzeba pamiętać, iż bez inwertera https://doktorwolt.pl/rozdzielnice-elektryczne/ instalacja fotowoltaiczne nie działałaby poprawnie, dlatego przy jego wyborze należy kierować się zarówno długoletnią gwarancją jak i usługą serwisowania. Im gwarancja dłuższa, tym inwerter lepszy i mniej kłopotliwy dla posiadacza instalacji fotowoltaiczne.

Zabezpieczenie inwertera od strony AC i DC

Inweter fotowoltaiczne to dosyć kosztowny sprzęt dlatego też należy pamiętać o odpowiednim jego zabezpieczenia od strony AC i DC. W tym celu zgodnie z europejskimi normami bezpieczeństwa należy zamontować rozdzielnie fotowoltaiczną od strony AC i rozdzielnice PV od strony DC, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno całej instalacji fotowoltaiczne jak i instalacji elektrycznej w naszym domu. Rozdzielnice PV można wyposażyć w specjalne zabezpieczenia (ograniczniki przepięć czy wyłączniki fotowoltaiczne). Poszczególne elementy zabezpieczające, które powinny znaleźć się w każdej rozdzielnicy PV znajdziemy w sklepie internetowym Doktorwolt. Sklep ten oferuje również gotowe rozwiązania – specjalną wersję rozdzielnic fotowoltaicznych AC i DC w wersji standrd i premium – w zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Exit mobile version