Każdy, kto pracował na budowie, wie, jak ważna jest precyzja oraz trwały, jakościowy sprzęt. Na pozór proste zadanie, jakim jest przycięcie i położenie kostki brukowej, wymaga sporej wiedzy. Warto zawczasu spojrzeć na to, czy firma, która oferuje sprzedaż maszyn budowlanych na pewno stanie na wysokości zadania.
Czy kładzenie kostki brukowej jest trudne?
Kostka brukowa to popularny materiał wykorzystywany do tworzenia ścieżek, podjazdów, skwerów i innych powierzchni. Jej trwałość, estetyka i różnorodność wzorów sprawiają, że jest chętnie wybierana przez inwestorów.
Jak prawidłowo kłaść kostkę brukową, by służyła przez lata? Oto kilka porad:
1. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie podłoża!
Zanim zaczniemy układanie kostki, musimy usunąć warstwę gleby na głębokości około 20-30 cm. Następnie należy dokładnie wyrównać i zagęścić grunt.
2. Podłóż i zadbaj o zagęszczenie podsypki
Na wyrównanym podłożu rozprowadzamy warstwę tłucznia (najczęściej granitowego) o grubości 15-20 cm. Ten również musi być dokładnie zagęszczony. Kolejnym krokiem powinno być nałożenie warstwy piasku o grubości około 5 cm, którą również należy wyrównać i zagęścić.
3. Układanie kostki
Kiedy podłoże jest już gotowe, możemy przystąpić do układania kostki. Zaczynamy od krawędzi, układając kostki w wybranym przez nas wzorze. Ważne jest, by kostki były układane jak najbliżej siebie.
4. Zagęszczanie kostki
Po ułożeniu wszystkich elementów kostkę należy zagęścić. Pomoże w tym zagęszczarka – najlepiej taka wyposażona w elastometr, czyli gumową matę, którą przyczepia się pod płytę maszyny. Chroni to kostkę i zapobiega jej uszkodzeniom.
5. Wypełnianie fug
Ostatnim krokiem jest wypełnienie fug między kostkami. Do tego celu używa się drobnego piasku, który wsypuje się na powierzchnię i rozprowadza tak, by wypełnił wszystkie przestrzenie między kostkami.
Jak widzisz, zabieg sam w sobie nie jest trudny, jednak kluczową rolę odgrywa sprzęt, jakim dysponujesz na budowie. Profesjonalne maszyny budowlane kupisz w Gotex.
Jakie maszyny do kostki brukowej warto kupić?
Wśród tych absolutnie niezbędnych należałoby wskazać na:
- koparkę i szpadel – znacznie ułatwi przygotowanie podłoża,
- zagęszczarkę – by odpowiednio utwardzić podłoże i tłuczeń,
- przecinarka – niezastąpiona, gdy trzeba np. przyciąć kostkę w konkretnym miejscu,
- niwelator – pomoże równym ułożeniu kostki na dłuższej odległości.
Pod koniec prac, pomocna może okazać się nawet zwykła miotła – z jej pomocą szybko rozprowadzisz piasek w fugach, co dodatkowo ustabilizuje konstrukcję.
Możesz zdecydować się np. na zagęszczarkę jednokierunkową Wacker Neuson BPS 2050A. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim to, że została zaprojektowana z myślą o wygodzie użytkownika. Przesuwanie i obracanie jej na podłożu jest niezwykle łatwe, a dzięki specjalnej konstrukcji nie pozostawia żadnych śladów na powierzchni. Zestaw zawiera wszystko, co niezbędne do natychmiastowego użycia, a brak zbiornika na wodę sprawia, że maszyna jest wyjątkowo lekka i poręczna. Atutem jest też waga – ta wynosi tylko 93,7 kg.
Zagęszczarka Jednokierunkowa Wacker Neuson BPS 2050A
Warto zastanowić się też nad przecinarką Wacker Neuson BFS 735. To sprawdzona maszyna, która łączy świetne parametry techniczne z długowiecznością. Jej maksymalna głębokość cięcia to 120 mm, a wbudowany silnik Honda GX200 generuje moc aż 5 KM.
Jak wybrać dobrego dostawcę urządzeń?
Wiesz już, jakich maszyn potrzebujesz. Teraz musisz wybrać sklep, w którym je kupisz. Wśród rekomendowanych stron często pojawia się Gotex.
Atutem przedsiębiorstwa jest też profesjonalne doradztwo. Zresztą Gotex to nie tylko urządzenia budowlane. W ich ofercie znajdziesz też sprzęt rolniczy, a nawet części zamienne. Warto zapoznać się z ich ofertą i skorzystać z pomocy fachowców.