Wkładki drzwiowe bębenkowe, patentowe, jednostronne czy dwustronne? Jakie wady i zalety mają poszczególne rodzaje wkładek? Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz wkładkę drzwiową?
Wybór wkładki drzwiowej może wydawać się prosty. Wszystkie działają w ten sam sposób, różniąc się jedynie stopniem skomplikowania mechanizmu. W rzeczywistości jednak podjęcie właściwej decyzji może przysporzyć sporych problemów. Czym kierować się przy wyborze wkładki do zamka, by mieć pewność, że będzie wygodna i skuteczna?
Jakie wkładki drzwiowe znajdziemy na sklepowych półkach? Który z ich rodzajów zapewnia najlepszą ochronę?
Wkładki bębenkowe
To zdecydowanie najpopularniejszy typ wkładek drzwiowych. Cechuje się prostą konstrukcją – otwarcie następuje poprzez odblokowanie bębenka i jego poruszenie wokół własnej osi. Oferowana przez takie wkładki ochrona jest w większości przypadków wystarczająca, choć może okazać się zbyt niska w lokalach szczególnie narażonych na włamania.
Nieskomplikowana budowa ma jednak inne zalety. Wkładki bębenkowe doskonale znoszą eksploatację nawet w trudnych warunkach, a oprócz tego są odporne na wilgoć oraz mróz. Łatwa jest też ich konserwacja i ewentualna wymiana. Poza tym warto pamiętać, że niewłaściwe otwieranie i zamykanie rzadko kończy się ich uszkodzeniem.
Wkładki patentowe
Dużo bezpieczniejsze są natomiast patentowe wkładki drzwiowe. Obecność dodatkowych mechanizmów zabezpieczających sprawia, że wkładki tego typu opierają się manipulacji mechanicznej i właściwie nie sposób otworzyć ich za pomocą wytrycha lub podobnych narzędzi. Są też odporne na próby przewiercenia, bo ruchomy element obraca się wraz z wiertłem włamywacza. Wkładki bębenkowe są ponadto odporne na ogień, a ich żywotność może wynosić nawet 100 tysięcy cykli otwierania i zamykania.
Duże znaczenie ma też fakt, że dorobienie klucza do wkładki bębenkowej wymaga użycia tak zwanej karty upoważniającej. Dzięki temu zyskujemy pewność, że stałego dostępu do chronionego pomieszczenia nie uzyska żadna osoba niepowołana.
Jedno- czy dwustronna?
Odwiedzając sklep z artykułami metalowymi, warto też zwrócić uwagę na to, czy wkładka jest jedno czy dwustronna. Pierwszy rodzaj polecany jest na przykład na klatki schodowe, bo umożliwia otworzenie zamka tylko z jednej strony – z drugiej wkładka jest zaślepiona.
Dużo szersze zastosowanie mają zaś wkładki dwustronne, które możemy obsługiwać zarówno z zewnątrz, jak wewnątrz pomieszczenia. Przybierają one dwie formy. Mogą otwierać się z obu stron kluczem lub być wyposażone w gałkę umożliwiającą otworzenie drzwi od środka.
Dodatkowe zabezpieczenie
W sklepach oferujących artykuły metalowe znajdziemy też wkładki z dodatkowymi elementami utrudniającymi sforsowanie zamka. Najczęściej stosowane zabezpieczenie to płytka zapobiegająca rozwierceniu wkładki. W najlepszych produktach stosowane są dodatkowo elementy chroniące przed otworzeniem drzwi wytrychem. Nie gwarantują one, że włamywacz nie dostanie się do domu, ale znacząco minimalizują takie ryzyko.