Kamień dekoracyjny – wybór, układ i montaż

Ten ponadczasowy materiał, od wieków stosowany przy budowie domów i wykończeniu wnętrz, chętnie stosujemy podczas aranżacji mieszkania. Unikalna faktura, wyjątkowe użylenie jest ciągłym źródłem inspiracji dla projektantów i producentów. Płytki inspirowane trawertynem, włoskimi marmurem, czy ciemnym, eleganckimi granitem pojawiają się na uniwersalnych płytkach gresowych, które stają się ozdobą naszych ścian i podłóg.

Kamień jest znacznie trwalszym materiałem niż tynk, jest odporny na działanie promieni słonecznych, nie odbarwia się, skutecznie chroni budynek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Neutralne barwy doskonale współgrają z otaczającą zielenią, dlatego często wykorzystywany jest jako naturalny materiał w ogrodzie. Jego liczne zalety są coraz częściej dostrzegane przez projektantów, architektów, chętnie wykorzystujemy ten materiał do dekoracji naszych ścian.

Wielkoformatowe płytki z kolekcji Specchio Carrara, inspirowane pięknem naturalnego kamienia, dodają wnętrzom elegancji. Na stronie https://domni.pl/tematy/kamien odnajdziesz więcej inspiracji. Fot. Tubądzin

 Jak położyć kamień dekoracyjny? 

Najprostszym sposobem montażu kamienia dekoracyjnego na ścianie jest wykorzystanie kleju. Przed przystąpieniem prac należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Ściana powinna być wyrównana oraz dobrze zagruntowana. Jeśli planujemy położenie kamienia dekoracyjnego w miejsce starej tapety lub farby, być może, przed położeniem kamienia trzeba będzie wyrównać powierzchnię zaprawą. Po całkowitym wyschnięciu ściany przystępujemy do klejenia. Do montażu kamienia dekoracyjnego możemy użyć elastycznej zaprawy klejowej. Płytki układamy od dołu ściany, dociskając dokładnie do ściany. Kolejnym etapem jest fugowanie i ewentualna impregnacja, która ułatwia czyszczenie kamienia.

Płytka ścienna Kallio rust z charakterystyczną strukturą może być podstawą aranżacji strefy kominka w salonie. W połączeniu z powierzchnią inspirowaną betonem, tworzy zgrany duet. Fot. Cerrad

Kamień dekoracyjny dobrze prezentuje się w połączeniu z betonem, drewnem, cegłą (przeczytaj więcej o tym w artykule Cegła we wnętrzach – porady i pomysły na piękne aranżacje”). Takie zestawienia, przy zachowaniu odpowiednich proporcji, podkreślą charakter naszego wnętrza.

 Jak układać kamień elewacyjny na zewnątrz? 

Struktura i kolorystyka tego naturalnego materiału może być inspiracją do stworzenia projektu elewacji naszego domu. Sposób układania kamienia elewacyjnego zależy od wielkości i rodzaju okładziny.

Małe, wąskie płytki oraz okładziny cienkowarstwowe możemy mocować do ściany za pomocą zaprawy klejowej (należy pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju zaprawy, odpornej na wahania temperatur). W przypadku większych płyt kamiennych należy zastosować kotwy wykonane ze stali nierdzewnej, przy okładzinach ścian dwuwarstwowych oraz większych formatach kamienia polecane są stalowe, stabilne ruszty.

Najczęściej stosowany, naturalny kamień dekoracyjny to piaskowiec, granit. Kamień elewacyjny możemy wykorzystać również jako materiał wykończeniowy małej architektury: altanek, murków, czy ogrodowego kąciku do grillowania. Zastosowanie tego samego materiału na kilku elementach sprawi, że aranżacja ogrodu będzie spójna.

Za pomocą płytek inspirowanych naturalnymi materiałami: drewnem i kamieniem stworzysz ciekawą, współgrającą z ogrodem, aranżację tarasu. Na zdjęciu płytki z kolekcji Stone 2.0. Fot. Opoczno

 Jak fugować kamień naturalny? 

Fugowanie płytek powinno nastąpić po wyschnięciu kleju. Elastyczną, odporną na zarysowania i spękania, fugę przeznaczoną do naturalnych kamieni dekoracyjnych należy dokładnie rozprowadzić w szczelinach. Po kilku minutach należy oczyścić kamień z pozostałości fug. Po zakończeniu prac, zwłaszcza w przypadku fugowania powierzchni na zewnątrz, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu przed działaniem wiatru, promieniami słonecznymi i deszczem.

Kolekcja Cersanit Orion w szarych odcieniach wiernie naśladuje naturalny granit. Fot. Cersanit

 Jaki kamień na podjazd? 

Kamienne podjazdy wykonane w odpowiedni sposób są trwałe, oryginalne i ponadczasowe. Bruk wykonany z kamienia cechuje się dużą odpornością na ścieranie, uszkodzenia i obciążenia. Ze względu na wysoki koszt, takie rozwiązanie dedykowane jest dla wymagających klientów. Najczęściej wybieranym kamieniem na podjazd jest granit, bazalt, gnejsy, kwarcyty. Decydując się na kamienny podjazd należy pamiętać o odpowiednim odprowadzeniu wód opadowych oraz wysokiej jakości materiałów, które pozwolą na przenoszenie obciążeń.

Wyznaczając teren na którym chcemy wykonać podjazd zachowajmy odpowiedni spadek od budynku do miejsca odpływu wody. W przypadku większych, kamiennych płyt należy pamiętać również o odpowiednich dylatacjach, które zapewnią trwałe użytkowanie. Ze względu na różne rodzaje gruntów oraz rodzaj nawierzchni, całkowitą głębokość podsypek, niezbędnego do wykonania podjazdu powinniśmy dopasować indywidualnie.

Exit mobile version