1
Opublikowany 31 lipca 2019 autor Domni w Wiedza budowlana
 
 

Cegła we wnętrzach – porady i pomysły na piękne aranżacje

ścianka prysznicowa z cegły
ścianka prysznicowa z cegły

Cegła to popularny materiał, używany w architekturze od zamierzchłych czasów. Jej nieprzemijający charakter sprawia, że sięgamy po nią we wnętrzach niezależnie od stylu i rodzaju pomieszczenia. Czerwona cegła na ścianie, bielona lub w odcieniach szarości – każdy z wariantów wprowadza awangardowy charakter. Jak najlepiej wykorzystać jej potencjał w modnych przestrzeniach?

Do jakich wnętrz pasuje cegła?

Cegła to materiał bardzo uniwersalny – pasuje do wielu estetyk i sprawdzi się w niemalże każdym pomieszczeniu, jednak ze względu na jej wyrazisty rysunek, lepiej wygląda na większych metrażach. W nadmiarze może optycznie przytłoczyć i zmniejszyć pomieszczenie, dlatego warto stosować ją jako dodatek do podkreślenia fragmentu ściany, kominka czy klatki schodowej.

salon w stylu industrialnym

Zobacz, jaki piękny efekt dekoracyjny daje czerwona cegła w salonie na https://domni.pl/tematy/cegla. Fot. Cerrad.

Cegła to doskonały wybór do wnętrz mieszkalnych w stylu nowoczesnym, rustykalnym, industrialnym, skandynawskim czy eklektycznym. Doskonale łączy się z innymi nowoczesnymi materiałami, takimi jak beton, stal i szkło. Stara cegła na ścianie stworzy piękną dekorację salonu, przedpokoju czy jadalni – wszędzie tam, gdzie chcemy wyeksponować jej oryginalny rysunek. Czerwona cegła w kuchni lub łazience z pewnością doda im unikalnego charakteru.

płytki klinkierowe nad zlewem

Jeżeli podobają Ci się aranżacje ze starą cegłą na ścianie w kuchni to bezpiecznym rozwiązaniem będą płytki klinkierowe. Są lekkie, odporne na działanie wilgoci oraz łatwo utrzymać je w czystości. Fot. Cerrad

Jak zabezpieczyć cegłę w kuchni?

Cegłę możemy zastosować w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach, takich jak kuchnia lub łazienka. Jeśli jednak jej porowata powierzchnia będzie narażona na kontakt z wodą czy pryskającym tłuszczem (w okolicy kuchenki lub pod prysznicem), cegła musi zostać odpowiednio zaimpregnowana lub zabezpieczona specjalistycznym preparatem. Osady z wody i tłuszczu powodują powstawanie nieestetycznych zacieków na jej powierzchni, które trudno wyczyścić. Chemiczny impregnat stworzy na powierzchni cegły powłokę hydrofobową, czyli niewidoczną barierę zapobiegającą działaniu wilgoci, brudu grzybów i pleśni. Alternatywą dla środków chemicznych może być też bezbarwne szkło. Zwróćmy jednak uwagę na grubość i rodzaj wzmocnienia szkła: polecamy bezpieczne szkło klejone lub hartowane, niewrażliwe na wysokie temperatury, zarysowania i wilgoć.

Cegła we wnętrzach – walory estetyczne i zdrowotne

To materiał z charakterem, którego trójwymiarowa struktura załamuje światło, tworząc oryginalny efekt dekoracyjny. Ze względu na szeroką gamę odcieni, cegła sprawdzi się jako dodatek do wielu stylów wnętrzarskich.

cegła na ścianie w przedpokoju

Do podkreślenia rustykalnego rysunku cegieł wykorzystajmy nowoczesne oświetlenie. Taki zestaw stworzy piękny, dekoracyjny duet. Fot. Synage

Cegła jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci, a nawet ognia. Właściwości mrozoodporne sprawiają, że doskonale nadaje się jako cegła dekoracyjna na elewacje. Jest wiele rodzajów cegły suszonej, ceramicznej, wapienno-piaskowej, szamotowej, magnezytowej czy klinkierowej. Każda z nich ma inne właściwości, dlatego przed zakupem upewnijmy się, że nadaje się do stosowania na wybranej przez nas powierzchni.

Cegła jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym. Wycisza pomieszczenia, dlatego doskonale sprawdza się w pomieszczeniach położonych przy ruchliwej ulicy. Zimą kumuluje i utrzymuje ciepło, latem zapewnia przyjemną ochłodę. Glina, z której wykonana jest cegła, wpływa na poprawę mikroklimatu we wnętrzach. Ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego tak chętnie lubimy się nią otaczać.

jasna cegła w łazience

Do małych wnętrz polecamy cegłę w jasnym odcieniu bieli. Płytki położone do wysokości zabudowy stelaża podtynkowego wyglądają modnie i nowocześnie. Fot. Synage

Cegła ma również kilka wad i przeciwwskazań, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych:

  1. Waga cegieł – ceramiczna i cementowa cegła jest materiałem ciężkim, dlatego surowy materiał nie nadaje się do stosowania na całej powierzchni niektórych stropów lub ścian. Alternatywą mogą być płytki klinkierowe, ceramiczna cegła z fugą, cięta lub tapeta pianka 3d.
  2. Cegła optyczne zmniejszenie wnętrza – to wizualnie „trudny” materiał, dlatego lepiej stosować ją w dużych przestrzeniach lub jako dekoracyjny dodatek do podkreślenia aranżacji. Dla przeciwwagi, wnętrze z ceglaną ścianą możemy uzupełnić gładkimi powierzchniami lub wybrać cegłę w jasnym, np. bielonym odcieniu.
łazienka z wanną i prysznicem na poddaszu

Cegła dobrze komponuje się z płytkami drewnopodobnymi, które można wykorzystać na innym fragmencie pomieszczenia, np. ścianie lub posadzce. Fot. Synage

Przeczytaj jak wybrać najlepsze płytki drewnopodobne i jak zastosować je w nowoczesnych wnętrzach.

Ile kosztuje cegła na ścianę?

Cegła dobrej jakości jest materiałem drogim, kosztuje od kilku do kilkunastu złotych za sztukę, w zależności od rodzaju i kształtu. Dlatego, jeśli szukamy oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych w dobrej cenie, warto poszukać cegły porozbiórkowej, która świetnie podkreśli charakter loftowych i industrialnych wnętrz, lub wybrać któryś z wcześniej wspomnianych, lekkich alternatyw: klinkieru, tapety lub płytek ceramicznych.


Domni

 
Nowoczesna platforma wnętrzarska z wygodną wyszukiwarką produktów, inspiracji i gotowych do wdrożenia aranżacji.