Kariera w budownictwie – czego można spodziewać się w 2022 roku?

Pełne turbulencji lata 2020-2021 już za nami. Niektórzy absolwenci wciąż jednak nie są pewni, jaki będzie dla nich rok 2022 pod kątem kariery w budownictwie. Sprawdzamy, gdzie można znaleźć pracę i jakie są ogólne tendencje na rynku.

Kariera w budownictwie – perspektywy

Wg. GUS w styczniu 2022 koniunktura w budownictwie, a więc ilość pieniędzy na rynku i liczba budów, były oceniane na minus 17,1 % w stosunku do poprzedniego roku. To dramatyczny poziom, a mimo to dookoła łatwo można trafić na trwające budowy i oferty pracy. Czym to tłumaczyć? Trendy na rynku budowlanym zmieniają się powoli, bo duże inwestycje są planowane na kilka, a nawet kilkanaście lat do przodu. Zjawiska takie, jak pandemia, cyfryzacja i rosnące koszty stanowią problem, ale nie powstrzymały perspektyw kariery w budownictwie, bo rozpoczęte inwestycje po chwilowym opóźnieniu znów ruszyły. Poza tym w latach 2016 – 2019 trwał w Polsce prawdziwy boom, jeśli chodzi chociażby o budownictwo mieszkaniowe. Na tym tle nawet spadek koniunktury nie oznacza całkowitego zaniku ruchu w tej branży. Niepokoić może natomiast skala zatorów płatniczych. Wg. KRD to właśnie branżą budowlana zmaga się najmocniej z opóźnieniami m.in. w wypłacaniu pensji.

Ile można zarobić w budownictwie?

Żartobliwe powiedzenie mówi o tym, że pies i jego właściciel mają statystycznie po trzy nogi. To pokazuje, z jakimi trudnościami wiąże się uśrednianie stawek na tak szerokim rynku, jaki stanowi branża budowlana. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie zarobków brutto dla poszczególnych zawodów obejmujące rok 2021 i początek roku 2022:

Jak widać, zarobki są mocno zróżnicowane. Kariera w budownictwie staje się jednak z roku na rok coraz bardziej opłacalna, o czym może świadczyć bardzo szybki wzrost wynagrodzeń o kilkadziesiąt procent w ciągu ostatniej dekady. Najmniej zarabiają budowlańcy w woj. lubelskim i podkarpackim.

Erbud – oferty pracy 2022

Najłatwiej o sytuacji na rynku pracy opowiadać na przykładach, dlatego przygotowaliśmy zestawienie ofert kariery w budownictwie w firmie Erbud. Oferty pracy w tego typu lokalnych firmach często zakładają pracę w innych regionach Polski. Dlaczego? Wiele tego typu firm ma centralę, ale na co dzień roboty odbywają się w wielu różnych oddziałach i na budowach w całej Polsce. Obecnie w Erbud oferty pracy wyglądają następująco:

Dodatkowo jest sporo ofert staży, jak i letnich praktyk, które obowiązkowo muszą odbyć studenci budownictwa, jeśli chcą zdobyć uprawnienia. Wszystko wskazuje na to, że tak jak w innych firmach, również w Erbud oferty pracy dla specjalistów będą dostępne przez cały rok, bo obecnie rynek pracy zdecydowanie jest po stronie pracownika – osoby chętne na karierę w budownictwie mogą przebierać w ofertach.

Exit mobile version