Klej do parkietu – jak wybrać najlepszy?

Odpowiednie przyklejenie desek może niejednego, nawet doświadczonego budowlańca przyprawić o ból głowy. Nie jest łatwo zdecydować się na konkretny parkiet. Kolejna trudność to właściwy dobór kleju, tak by podłoga nie skrzypiała i trzymała się przez wiele lat. Przy takiej ilości różnych produktów w marketach budowlanych trudno jest wskazać jeden uniwersalny, dobry klej. By nieco ułatwić to zadanie, podpowiadamy, jaki klej do parkietu wybrać. Bierzemy pod uwagę najbardziej istotne parametry.

Zanim wyruszymy do sklepu trzeba sobie odpowiedzieć na następujące pytania: Czy klepka jest jedno-lub wielowarstwowa, lakierowana od spodu, bądź nie, jakie jest podłoże, czy deski są długie, czy krótkie. Te wszystkie czynniki mają wpływ na dobór kleju. I tak np. klepka lakierowana od spodu nie będzie wchłaniała tyle kleju, co deska surowa. Z drugiej strony warstwa lakieru sprawia właśnie, że właściwy dobór kleju jest jeszcze bardziej istotny, by spoina dobrze trzymała.

A zatem jaki klej do drewna wybrać? Zasadniczo wyróżnia się kleje dyspersyjne, rozpuszczalnikowe, poliuretanowe jedno lub- dwuskladnikowe i kleje hybrydowe. W zależności od parametrów wyjściowych, o których była mowa wyżej każdy z nich jest odpowiednim klejem do parkietu – mówi Dominik Siemiankowski z portalu chemik24.pl.

 Kleje dyspersyjne 

Te produkty są klejami wodnymi i ich zaletą jest mała emisja zapachów i oparów, a także stosunkowo korzystna cena. Te dobrej jakości kleje nie nadają się jednak do desek, które pęcznieją np.: bukowych. Woda będzie wnikać w deski, co negatywnie wpłynie na właściwości kleju. Ten rodzaj kleju można polecić do parkietów stałych np.: dębowych, czy z oleistego drewna egzotycznego, podłóg mozaikowych, układanych z krótkich desek. Kleje dyspersyjne nie nadają się do podłoża z wylewki anhydrytowej.

 Kleje rozpuszczalnikowe 

Kleje rozpuszczalnikowe nadają się do każdego rodzaju parkietu i podłoża, kleją trwale i mocno. Nie zawierają wody, więc są odpowiednie do parkietów z rodzimego drewna: sosny, buku, grabu, czy jesionu. Ze względu na małą elastyczność polecane również do krótkich desek. Niestety ich wadą jest zapach i duża ilość oparów powstająca nie tylko w trakcie układania podłogi. Szkodliwe dla zdrowia związki utrzymują się również podczas schnięcia i utwardzania lakieru, co sprawia, że jest to produkt coraz rzadziej stosowany.

 Kleje poliuretanowe 

Są to kleje godne polecenia, bo wykazują dobre właściwości klejące i charakteryzuje je niewielką emisja oparów. Są dostępne w formie jedno-lub dwuelementowej (klej poliuteranowo-epoksydowy) i zachowują się podobnie jak kleje rozpuszczalnikowe. Można je stosować do każdego podłoża i drewna: desek jedno- i wielowarstwowych, litego parkietu, drobnych klepek i długich desek, małych i dużych powierzchni. Nie zawierają wody, więc można ich używać do desek wrażliwych na wilgoć. Wiążą szybko, więc wymagają sprawnego parkieciarza. Trudno je usunąć z drewna. Trzeba bardzo uważać przy układaniu, by nie zabrudzić klepek.

 Bezrozcieńczalnikowe kleje hybrydowe 

Tego typu kleje to nowość na rynku. Mają podobne właściwości jak kleje poliuretanowe. Nie zawierają wody, utwardzają się bezzapachowo. Są trwałe i mocne. Oprócz tego posiadają jeszcze inne interesujące właściwości jak np.: odporność na promieniowanie UV i temperatury. Oznacza to, że są odpowiednie dla każdego podłoża, nie wymagają gruntowania. Można ich używać w pomieszczeniach wystawionych na niskie temperatury. Są elastyczne. Nadają się niemal do każdego drewna i formy parkietu: mozaiki, klepki, desek, czy parkietów przemysłowych. Plusem jest też to, że łatwo je usunąć z desek. Ze względu na dość krótki okres wykorzystywania specjaliści zalecają jednak ostrożność przy klejeniu nimi drewna egzotycznego.

Dobór właściwego kleju jest podstawą podłogi dobrej jakości. Nie warto szukać tanich zamienników, czy kupować w sklepach niewiadomego pochodzenia. Poprawki, czy nawet zniszczenie podłogi będą kosztowały znacznie więcej niż odpowiednio dobrany klej sprawdzonej firmy.

Exit mobile version