Kocioł kondensacyjny – skuteczny sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Kocioł kondensacyjny Vaillant ecoTEC plus VC zastosowany w łazience

Gazowe kotły kondensacyjne to sprawdzona, dopracowana i solidna technologia, która służy do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Prawidłowo dobrany kocioł pozwoli na zachowanie najwyższego komfortu przy niskich kosztach eksploatacji i zredukowanym śladem węglowym. Sprawdź, jak zmniejszyć koszty ogrzewania, stosując kocioł kondensacyjny.

Z tekstu dowiesz się:

Kotły gazowe kondensacyjne to aktualnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to technologia rozwinięta, sprawdzona i dostosowana do potrzeb użytkownika. Nie bez znaczenia dla popularności kotłów gazowych jest fakt, że sieć gazowa w naszym kraju jest coraz lepiej rozwinięta. Urządzenia te są również łatwe i szybkie w instalacji, a także można je zastosować praktycznie w każdym systemie grzewczym, zastępując na przykład kocioł stałopalny. Decydując się na gazowy kocioł kondensacyjny, warto wybrać rozwiązanie dostosowane do rodzaju budynku oraz potrzeb użytkowników.

Gazowy kocioł kondensacyjny – bezpieczeństwo i wygoda

Dlaczego kotły kondensacyjne są bardzo bezpieczne? Gdyż są to urządzenia z zamkniętą komorą spalania. Powietrze do komory spalania dostarczane jest z zewnątrz budynku poprzez system powietrzno-spalinowy umieszczony w szachcie kominowym. Dzięki temu unika się ryzyka niebezpiecznego wydostania spalin do pomieszczenia.

Ponadto urządzenia te cechują się wysoką sprawnością na tle tradycyjnych kotłów. Dzieje się tak dlatego, że kotły kondensacyjne są w stanie wychłodzić spaliny do takiego poziomu, że dochodzi do wykroplenia z nich pary wodnej. Dzięki temu uwalniana jest energia skraplania, co czyni cały proces efektywnym energetycznie.

Z punktu widzenia użytkownika istotne jest również to, że kotły kondensacyjne są całkowicie bezobsługowe. Sterowanie systemem grzewczym odbywa się poprzez regulator systemowy lub aplikację mobilną. Nie bez znaczenia jest fakt, że kotłownia z kotłem kondensacyjnym jest pomieszczeniem czystym i może być wykorzystana również do innych celów.

Kocioł kondensacyjny wiszący – kompaktowość i wydajność

Wszędzie tam, gdzie zależy nam na niewielkiej przestrzeni montażowej, warto zdecydować się na wiszący kocioł kondensacyjny, taki jak Vaillant ecoTEC plus. Należy jednak pamiętać, że jeżeli urządzenie to ma być zastosowane w instalacji wcześniej eksploatowanej, to warto zadbać o wyczyszczenie układu centralnego ogrzewania. Pojemność wodna wymiennika kotła wiszącego jest niewielka, dlatego też praca w zanieczyszczonej instalacji może doprowadzić do zniszczenia wymiennika kotłowego. Wiszące kotły gazowe dzieli się na dwa rodzaje:

Kotły dwufunkcyjne najczęściej znajdują zastosowanie w mieszkaniach lub niewielkich domach jednorodzinnych – pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Z uwagi na brak zasobnika c.w.u. urządzenia te zajmują bardzo mało miejsca. Głównym ograniczeniem kotłów dwufunkcyjnych jest jednak to, że mogą na bieżąco dostarczyć tylko taką ilość ciepłej wody, na jaką pozwala ich maksymalna moc. Standardowe kotły gazowe dwufunkcyjne mogą w sposób komfortowy zasilić jeden punkt poboru ciepłej wody w danym czasie. Problem ten nie istnieje w przypadku zastosowania kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem c.w.u. Ciepła woda w tym przypadku magazynowana jest w zasobniku umieszczanym najczęściej pod kotłem. Dzięki temu można zasilić wiele punktów poboru jednocześnie, przy zachowaniu pełnego komfortu. Możliwe jest również zastosowanie cyrkulacji c.w.u. zapewniającej ciepłą wodę od razu po odkręceniu kranu.

Stojący kocioł jednofunkcyjny

Stojący kocioł kondensacyjny, taki jak Vaillant ecoVIT VKK jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku modernizacji kotłowni. W odróżnieniu od kotłów wiszących, posiada on dużą pojemność wymiennika kotłowego, co czyni go mniej wrażliwym na ewentualne zanieczyszczenia pochodzące z wcześniej eksploatowanej instalacji. Urządzenia te, podobnie jak wiszące kotły jednofunkcyjne, podgrzewają ciepłą wodę w zasobniku umieszczanym najczęściej obok kotła.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego?

W przypadku wyboru każdej nowoczesnej techniki grzewczej warto zadbać o to, aby doboru i instalacji dokonała profesjonalna firma instalacyjna, która posiada odpowiednie uprawnienia producenta. Porównując poszczególne urządzenia należy zwrócić uwagę na zakres modulacji mocy kotła kondensacyjnego. Niska moc minimalna kotła pozwoli na oszczędną pracę w okresach niższego zapotrzebowania na ciepło dla budynku. Z kolei górna granica mocy zapewni komfort oraz szybkość przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego zapewni zmniejszenie kosztów ogrzewania, a także znacząco wpłynie na komfort cieplny. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej będzie odbywało się w sposób ekologiczny, nie wytwarzając dodatkowych zanieczyszczeń środowiska.

Exit mobile version