Kolor mebli wenge- egzotyka szamanów

Wnętrze z nutą tajemnicy, przywołujące klimaty egzotyczne to znakomity pomysł na oryginalną aranżację. Nie trzeba wiele, aby wnętrze nabrało charakteru egzotyki i mistycyzmu. Nie chodzi o jakieś specjalne dekoracje, amulety i inne, którym przepisywane jest znaczenie magiczne, ale o kolor mebli. Barwy dodają charakteru w aranżacji. Kolorem, który przewodzi na myśl egzotyczne klimaty jest kolor mebli wenge.

Kolor mebli wenge w roli głównej w aranżacji

Wenge to drzewo liściaste rosnące  kontynentu afrykańskiego. Przez stulecia mieszkańcy Czarnego Lądu wierzyli w magiczną moc drzewa, czego wyrazem było używanie jego do wytwarzania i rytualnych masek oraz statuetek swoich bożków. Według szamanów wenge wzmacnia zaklęcia i pobudza wyobraźnię. Dziś kolor mebli wenge jest coraz popularniejszy. Szafy, regały i półki w głębokiej kolorystyce wenge kojarzą się z luksusem. Jeden z najbardziej wyrazistych trendów wystroju wnętrz.

Wenge – ciemnobrązowy i głęboki kolor

Mianem wenge określa się drewno lub jego barwę, która ma odcień  ciemnobrązowy i naprawdę wyrazisty. To meble o  eleganckim charakterze, już na pierwszy rzut oka wyglądają  na twarde, wytrzymałe i solidne. Drzewo wenge cechuje się oryginalnym  rysunkiem drewna, który niektórym przypomina upierzenie kuropatwy. Nasza krajowa sosna, czy dąb mogą wyglądać nie tak atrakcyjnie w zestawieniu z rysunkiem drewna wenge. Kolor mebli wenge uchodzi za  szlachetne.

Tradycja i domowe ciepło

Kolor mebli wenge to dla Polaków przede wszystkim ciemne barwa. A meble o ciemnym kolorze kojarzą się  z tradycją, rodzinnym domem. Wenge uchodzi za kolor mebli, a nie nazwa drzewa. To barwa ceniona ze względu na możliwość stworzenia eleganckiej i  niebanalnej aranżacji. Wenge kocha je styl kolonialny, klasyczny, boho, eklektyczny oraz vintage. Meble wenge pięknie wyglądają  w salonie, sypialni, jak również we wnętrzach łazienek  i salonów kąpielowych.

Dobór koloru ściany

Kolor mebli wenge powinien zostać przełamany jasnym tłem -od bieli do pasteli. Beż i kolor jasnoszary to również świetny pomysł. W tym zestawieniu cała wystrój nabierze lekkości wizualnej, a głębia koloru mebli będzie pięknie wyeksponowana, a pokój stanie się przytulny. Kolor mebli wenge nie wyklucza aranżowania przestrzeni kontakcie z intensywnymi kolorami. Czerwień, amarant, soczysta limonka, pomarańcz czy błękit to odcienie doskonale pasujące do wenge, pod warunkiem, że są stosowane w rozsądnych proporcjach. Jasne kolory mogą dominować na ścianach a o tyle krzykliwe kolory powinny pojawiać się w roli akcentów.  Obecnie najmodniejsze są spokojne łączenia mebli wenge ze ścianami w odcieniu butelkowej zieleni, burzowego nieba lub jasnego błękitu.

Do dużych przestrzeni

Meble w kolorze wenge to propozycja do  dużych pomieszczeń, jeżeli całość umeblowania przewidziana w tym kolorze.  Regał, komoda lub stolik nocny wenge mogą stanowić kolorystyczne urozmaicenie jasnej aranżacji. Mogą pojawić się także w pomieszczeniach zdominowanych przez styl klasyczny. Zawsze tworzą harmonijne wnętrze, gdzie panuje ład. W małych pomieszczeniach wenge może przytłaczać i sprawiać wrażenie smutnego i mniejszego wnętrza.

 Dodatki  do mebli w odcieniach wenge?

Meble w kolorze wenge wymagają odpowiednich dodatków, typu: zasłony, poduszki czy inne  bibeloty. Na ciemnym tle mebli ładnie wyróżniają się  jaśniejsze akcenty, utrzymane w odcieniach bieli czy szarości. Dobrym pomysłem są wyraziste dodatki, np.:  jasnego dywan z geometrycznymi wzorami, jasnożółtych zasłony. Kolorowych grafiki na ścianie podkreślą charakter pokoju. Meble wenge najczęściej są dekoracyjnym elementem  wystroju salonu czy części dziennej. Omawiany kolor dobrze wygląda także w dużej kuchni.

Kolor wenge daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych w dużych wnętrzach. W mniejszych pomieszczeniach może być niewielkim akcentem kolorystycznym. Dostępne są meble dwukolorowe w zestawieniu wenge plus jaśniejszy kolor, które mogą być ustawiane w mniejszych wnętrzach.

Exit mobile version