Kominy wentylacyjne. Co trzeba wiedzieć przed zakupem?

dom-komin

Wydajny system wentylacji to podstawowa kwestia, o którą trzeba zadbać w swoim domu. Wymiana zużytego, zanieczyszczonego powietrza na świeże ma zasadniczy wpływ nie tylko na komfort mieszkania w budynku, ale też na zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Sprawdź jakie kominy wentylacyjne warto zamontować i gdzie kupić najwyższej jakości elementy do ich budowy.

Wentylacja – zasada działania

Kominy wentylacyjne służą do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku i doprowadzania świeżego do pomieszczeń. Najczęściej w budynkach stosuje się wentylację grawitacyjną. Działa na zasadzie różnicy temperatur. Ciepłe powietrze ma mniejszą gęstość niż zimne, więc w naturalny sposób unosi się ku górze. Jednak, żeby wentylacja działała wydajnie, musi zostać odpowiednio skonstruowana i wykonana z najwyższej klasy materiałów.

Kominy wentylacyjne systemowe

Obecnie systemy wentylacyjne buduje się z gotowych części: rur wentylacyjnych , kanałów wentylacyjnych DGP, kolan wentylacyjnych, trójników wentylacyjnych, przepustnic, filtrów, złączek, obejm, redukcji i wsporników. W sprzedaży są części w różnych kształtach, tak aby dopasować je do konstrukcji budynku. Możesz kupić systemy prostokątne, owalne i okrągłe. Użycie gotowych elementów znacznie przyspiesza proces konstruowania systemu wentylacyjnego, najważniejsze jednak, że kominy systemowe są wydajne i niezawodne.

Kominy wentylacyjne izolowane

W wielu domach konieczne jest stosowanie wentylacji izolowanej. Ma to olbrzymie znaczenie, kiedy występują duże wahania temperatur. Ciepła para wodna skrapla się w zetknięciu z zimnymi ściankami wentylacyjnymi. Woda ścieka wówczas z powrotem do rur i wokół kratki wentylacyjnej pojawia się wilgoć. To z kolei może skutkować rozwinięciem się pleśni i grzybów. Na strychach lub na zewnątrz budynków stosowanie części izolowanych jest więc po prostu niezbędne. Szczegółowe zasady dotyczące zakładania wentylacji izolowanej zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Izolowane części do budowy wentylacji składają się z dwóch ścianek, pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacji termicznej (zazwyczaj jest to wełna szklana). Dzięki temu blacha nie wychładza się i nie dochodzi do zjawiska kondensacji.

Komin wentylacyjny zakończenie

Dla usprawnienia ciągu wentylacyjnego warto zamocować na wylocie komina nasadę. Taki element pełni wielorakie funkcje. Po pierwsze, zabezpiecza wlot komina przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, takimi jak deszcz czy śnieg. Po drugie, zapobiega powstawaniu ciągu wstecznego wywoływanego przez silny wiatr. Po trzecie, nasada może też wzmacniać siłę ciągu wentylacyjnego poprzez wytwarzanie dodatkowego ciśnienia. Do wyboru masz różne typy nasad: stałe, obrotowe, strażaki czy daszki. Niektórzy producenci oferują nawet wyprodukowanie nasad na wymiar, więc nie będzie problemu z dopasowaniem zakończenia do komina.

Kominy wentylacyjne do budynków inwentarskich

Systemy wentylacyjne mogą być wykonane z różnych materiałów niepalnych. Najczęściej wybór pada na materiał PCV lub blachę. O ile ten pierwszy rodzaj sprawdza się przede wszystkim w budynkach mieszkalnych, o tyle w większych pomieszczeniach, np. na halach czy w dużych budynkach inwentarskich, lepiej montować systemy wykonane z blachy ocynkowanej. Części wyprodukowane z tego materiału są odporne na szkodliwe czynniki, a przede wszystkim nie rdzewieją.

Kominy wentylacyjne systemowe – gdzie kupić?

Prefabrykowane elementy do budowy kominów wentylacyjnych możesz kupić w Internecie. Dzięki temu zyskujesz szybki dostęp do rozbudowanych opisów produktów, możesz łatwo sprawdzić specyfikację części, porównać towar i przejrzeć opinie innych klientów. W ten sposób na pewno uda Ci się wybrać dobrej jakości części do budowy wentylacji. Ponadto oszczędzasz sporo czasu. Nie musisz szukać pasujących elementów w kilku sklepach budowlanych i martwić się o ich przewóz. Wszystkie części trafią prosto na wskazany adres.

Wentylacja ma duże znaczenie dla zdrowia domowników, więc trzeba starannie dobierać elementy do jej budowy. Kupuj części u sprawdzonych producentów i kieruj się przede wszystkim jakością materiałów, a nie wyłącznie ceną. Przy zakupie warto skorzystać z porady specjalistów lub doświadczonych sprzedawców.

Exit mobile version