Dach wymaga systematycznej konserwacji z dwóch powodów. Po pierwsze: jego dobry stan techniczny i wizualny zostaje zachowany. Po drugie: zadbane pokrycie dachowe wydłuża okres jego użytkowania i nie wymaga wymiany.
Dlatego każdą najmniejszą usterkę należy niezwłocznie usunąć. W przeciwnym razie ewentualne nieszczelności mają wpływ na trwałość konstrukcji samego budynku, wydolność jego izolacji cieplnej i ryzyko wystąpienia grzyba, który stanowi zagrożenie dla mieszkańców.
Przeglądy dachów
O dach należy zadbać już na etapie jego montażu. Po zakończeniu prac warto dokonać kontroli i usunąć zbędne pozostałości, które są częstą przyczyną pierwszych uszkodzeń. Ważne! Po zakończeniu montażu dachu należy zachować niewykorzystane dachówki. Posłużą do pojedynczej wymiany. Dokupione później zawsze różnią się odcieniem i konieczny jest demontaż i przemieszanie co najmniej jednej z połaci.
Na stan pokrycia dachowego mają wpływ zewnętrzne czynniki, takie jak: wilgoć, opady każdego rodzaju (szczególnie kwaśne deszcze), promienie UV, kurz i ziemia nanoszone wiatrem, niskie i wysokie temperatury powietrza.
Stan dachu pozwalają ocenić jego regularne kontrole, najlepiej po zakończeniu sezonu letniego i zimowego. Zaniedbana dachówka traci kolor, może odkształcać się i kruszeć.
Dachówki cementowe i ceramiczne
wymagają zwykle jedynie konserwacji i drobnych napraw. Dopiero mocno zniszczona, popękana i przeciekająca oznacza konieczność wymiany całego pokrycia. Kluczem do jej dobrostanu są czyszczenie i impregnacja.
Dachówka cementowa i ceramiczna Dachówka cementowa jest naturalna, dlatego lubią ją glony, mchy i porosty.
Szczególnie obecne są w tych miejscach, gdzie dach pozostaje w cieniu drzew i usytuowany jest od północy. Porowata struktura materiału sprawia, że pojawia się nieestetyczny nalot. Nie ma ona jednak żadnego wpływu na trwałość dachówki.
Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie silikonowej powłoki zabezpieczającej. Wówczas wszelkie zanieczyszczenia spływają razem z deszczem. Najlepiej jest zrobić to zaraz po montażu dachówki, lub poprzedzić zabieg umyciem dachu. Impregnacja zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci, nalotem pleśni i porostem roślin, ożywi kolor i doda lekkiego
połysku.
Jak należy myć dach
Mycie wykonujemy wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentu w proporcji wskazanej przez producenta. Dachówkę cementową można także zdemontować, wyczyścić ręcznie drucianą szczotką i założyć ponownie. Dachówka ceramiczna wymaga natomiast czyszczenia ze szczególną ostrożnością, ponieważ jest delikatna i bardziej krucha niż inne rodzaje dachówek. Jej powłoka mogłaby ulec zniszczeniu.
Aby utrzymać efekt na dłużej i ochronić dach przed porastaniem i brudem warto pomalować go środkiem grzybobójczym. Podczas zabiegu należy osłonić oczy i dłonie oraz pas gleby okalający budynek. Można przeprowadzić go samodzielnie, lub zlecić to zadanie specjalistycznej firmie. Jest to o tyle ważne, że grzyby pozostawiają niewidoczne gołym okiem zarodniki i z czasem zaczną odrastać. Kiedy przebiją farbę, doprowadzają do jej łuszczenia.
Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie w kalenicy dachu miedzianych taśm. Woda deszczowa w połączeniu z jonami miedzi likwiduje mech.
Co ile lat należy malować dach?
Co kilkanaście lat należy odnowić powłokę malarską dachówek. Przed malowaniem dach wymaga gruntownego oczyszczenia i dobrze jest przeprowadzić impregnację. Dalej po naniesieniu warstwy gruntowej i farby podkładowej kończymy nałożeniem akrylowej farby nawierzchniowej (w stosownym odcieniu) z zawartością środka grzybobójczego.
Artykuł powstał przy udziale ekspertów firmy BMI BRAAS, lidera w produkcji dachówek. Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo na stronie producenta dachówek: https://wiedza.braas.pl