Konstrukcje stalowe – historia i przyszłość

most stalowy

Historia konstrukcji stalowych zaczęła się około 14 tysięcy lat temu i sięga po dzisiejsze czasy. Od tamtej pory branża ta prężnie się rozwijała. Przez cały ten czas powstała cała masa przeróżnych, sławnych budynków stalowych, które stoją do dzisiaj. Zaś obecnie przemysł stalowy jest na tyle rozwinięty by świadczyć budynki na bardzo wysokim poziomie.

 Konstrukcje stalowe i ich początki wiele lat wstecz 

Pierwsze wyroby metalurgiczne powstawały już 14 000 lat temu i od tamtej pory metalurgia rozwijała się równolegle z ludzkością. Tak naprawdę jednak – stal została w pełni doceniona dopiero w okresie rewolucji przemysłowej, a powszechnie zaczęto wprowadzać najrozmaitsze konstrukcje stalowe (sprawdź ofertę producenta: https://pol-met.com/offers/konstrukcje-stalowe) około połowy XIX wieku. Symbolem triumfu technologii jest zbudowana w 1889 roku wieża Eiffla, stanowiąca ażurową konstrukcję kratową z kutej stali – będąc precyzyjnym należy jednak podkreślić, iż była to stal zgrzewna – inna niż ta, którą stosujemy obecnie.

 Niemożliwe stało się możliwe 

W czasach gdy wieża Eiffla dopiero powstawała, powszechnie uważano, że nie uda się jej ukończyć i że zapadnie się pod swoim ciężarem. Rzeczywistość okazała się znacznie bardziej optymistyczna i od tej pory ze znacznie większym zaufaniem patrzono na wykorzystanie stali. Dzięki temu zaczęły też powstawać pierwsze hale stalowe – jak choćby Hala Maszyn przygotowana na Wystawę Światową w 1889 roku. Konstrukcja stalowa ta miała 427 m długości, 117 m rozpiętości i 46 m wysokości, a wsparta była na 20 trójprzegubowych ramach kratownicowych. Warto natomiast wiedzieć, że jeszcze wcześniej, bo w latach 1859-1864 w Warszawie zbudowani stalowy most nad Wisłą – nie przetrwał on niestety II wojny światowej.

 Patrzmy w górę 

Gdy powszechnie już budowano stalowe hale przemysłowe, zaczęto też stawiać stalowe wieżowce, jak choćby słynny, mający 443 metrów wysokości i 102 kondygnacje Empire State Building – zbudowano go w 1931 roku w Chicago, zużywając m.in. 60 tysięcy ton stali. Do 1991 roku mogliśmy patrzeć jeszcze wyżej – na mierzący 646 metrów maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany m.in. z rur stalowych o średnicy 245 mm – niestety masz zawalił się. Przyszłość dla hal przemysłowych, stalowych, rolniczych jaki i pozostałych konstrukcji stalowych wciąż jednak wygląda dobrze.

Exit mobile version