Kotłownia z pompą ciepła: o czym nie powinno się zapomnieć?

pompa ciepła

Kryzys energetyczny. Braki zaopatrzenia. Kosmiczne ceny ogrzewania. Coraz więcej Polaków zastanawia się nad wykorzystaniem kotłowni z pompą ciepła, która nie dość że pozwala zapewnić ciepło z ogólnie dostępnych źródeł energii, to jeszcze ma charakter ekologiczny, więc nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Jednak tego typu instalacja wiąże się z pewnymi aspektami natury praktycznej, o których trzeba wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję. W niniejszym artykule opowiemy co nieco na ten temat.

Jak wybrać pompę ciepła do swojego domu?

Sprawę kupna oraz instalacji wysokiej jakości pompy ciepła do kotłowni można załatwić chociażby tutaj. Jeśli chodzi natomiast o wybór systemu, trzeba koniecznie poznać jego typy. Każdy z nich wiąże się z innym wykorzystaniem dostępnych zasobów i powinno się bardzo dokładnie przemyśleć wszystkie plusy i minusy.

Pompa powietrzna

Pompy ciepła dzieli się według źródła, z którego mają pozyskać ciepło. Najbardziej popularne są systemy korzystające z powietrza zewnętrznego. Tego rodzaju pompy ciepła są dostępne w układzie powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Pierwszy typ polega na transporcie energii cieplnej do wnętrza domu. Materiał zasysany jest z zewnątrz budynku za pomocą specjalnego wentylatora. Oczywiście, to powietrze jest odpowiednio filtrowane, w związku z czym żaden pył czy alergeny nie dostaną się do kuchni, dajmy na to, albo pokoju dziecięcego. Energia pozyskana z powietrznych pomp ciepła jest puszczana w dalszy ruch, a wykorzystany już, schłodzony materiał wypuszcza się z powrotem poza budynek.

Drugi typ układu, powietrze-woda, prowadzi energię do obiegu grzewczego i zbiornika, który stanowi podstawowe źródło ciepłej wody użytkowej dla całego gospodarstwa domowego. Oba układy wymagają specjalnego miejsca, gdzie będzie można umieścić jednostkę wewnętrzną, podczas gdy jednostka zewnętrza (wentylator zasysający) musi zostać zainstalowany w dogodnym miejscu przy elewacji budynku. Taki system sprawdza się w każdych warunkach, o ile ma się na to przestrzeń. Jego wadą jest również to, że może nie być aż tak wydajny, jak się tego oczekuje, dlatego zaleca się, aby pompy powietrzne połączyć z ogrzewaniem podłogowym, na przykład.

Pompa wodna i gruntowa

Pompa wodna ma już znacznie wyższą wydajność energetyczną, ponieważ energię czerpie bezpośrednio z wody płynącej chociażby w naturalnym obiegu płynącym pod ziemią. Tego typu pompa w kotłowni może być jedynym źródłem ogrzewania. Podobnie można powiedzieć o systemach gruntowych, które czerpią energię bezpośrednio z ziemi. Choć te urządzenia są dużo efektywniejsze w swojej pracy, wiążą się z koniecznością przeprowadzenia konkretnych badań dostępnego gruntu oraz robót ziemnych. To siłą rzeczy generuje koszty, które jednak zwracają się na przestrzeni lat. Oczywiście jednostka sterująca w obu przypadkach wymaga osobnego pomieszczenia technicznego.

Montaż pompy ciepła powietrznej, wodnej lub gruntowej zależy często od indywidualnej sytuacji, w jakiej znajdują się pomieszczenia mieszkalne przeznaczone do stałego pobytu. O więcej szczegółów najlepiej więc zapytać tutaj.

Wymogi techniczne dla instalacji pompy ciepła

Przy bardziej tradycyjnej kotłowni gazowej, dajmy na to, montaż sprzętu i sama budowa pomieszczenia musi być zgodna z przepisami bezpieczeństwa. Wiąże się z to z szeregiem obowiązków oraz ścisłych obostrzeń, jak chociażby bliskość lokalizacji przewodu spalinowego. W przypadku kotłowni z pompą ciepła natomiast, o ile nie korzysta się z dodatkowych rozwiązań, nie trzeba spełniać specjalnych wymogów przeciwpożarowych.

Kubatura pomieszczenia także nie musi być duża, ponieważ pompy ciepła nie wymagają magazynowania opału. Kompaktową pompę ciepła śmiało można zainstalować w niewielkich pokoikach, są jednak pewne minimalne wymiary kotłowni, jakie muszą być zachowane. Informacje z tym związane zależą od danego sprzętu i wytycznych producenta.

Temat minimalnej kubatury pomieszczania wiąże się oczywiście z jego lokalizacją na planie budynku mieszkalnego. Choć w przypadku pompy ciepła nie występuje proces spalania paliwa i nie emitują one zanieczyszczeń, wytwarzają niewielki hałas. W związku z tym należy tak zaplanować instalację, aby ten problem całkowicie wytłumić. Dlatego warto mieć piwnicę i właśnie tam zorganizować swoją mini kotłownię na pompę ciepła. Ale nie ma też co z tym przesadzać, ponieważ „kotłownia” w przypadku nowoczesnych , kompaktowych urządzeń może równie dobrze znaleźć się w przydomowym garażu lub we wnęce za schodami. Warto kliknąć tutaj i dowiedzieć się więcej.

Czy pompa ciepła może współdziałać z fotowoltaiką?

Jak najbardziej. W gruncie rzeczy oba rozwiązania są bardzo ekologiczne i dostarczają niezależności energetycznej przez cały rok. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z wodnej pompy ciepła, której zasilanie pochodzi w całości z paneli słonecznych. Oba rozwiązania na samym początku wymagają co prawda pewnych nakładów finansowych , ale śmiało można skorzystać z różnych form dofinansowania. Są osobne projekty dotyczące fotowoltaiki, jak i pomp ciepła.

Exit mobile version