Kradzieże w mieszkaniach zdarzają się wszędzie. Jak im zapobiegać?

Zakup i wyposażenie mieszkania to inwestycja wymagająca ogromnych nakładów finansowych – dla bardzo wielu osób stanowi ona dorobek życia, o który warto zadbać w odpowiedni sposób. Wbrew pozorom niewiele bowiem trzeba, aby go stracić – np. wskutek kradzieży. Jak się przed nią skutecznie bronić?

Z policyjnych statystyk wynika, iż średnio co 15 minut dochodzi w mieszkaniach do kradzieży z włamaniem. Pomimo tych alarmujących danych prawie 90 proc. Polaków deklaruje, że w swoich czterech kątach czuje się bezpiecznie. Nikt nie lubi myśleć, że to właśnie jego może spotkać coś złego, jednak zawsze trzeba pamiętać o tym, że kradzieże zdarzają się wszędzie. Zdecydowanie najczęściej mają one miejsce pod nieobecność właścicieli – wówczas znane powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” nabiera szczególnego znaczenia. Wielu tego typu zdarzeniom można by było zapobiec, gdyby podjęte zostały stosowne kroki.

 Ubezpieczenie przed faktem 

Warto uzmysłowić sobie, że wprawionym w „fachu” złodziejom, dostanie się do mieszkania zajmuje zwykle mniej niż minutę. Zatem w żadnym wypadku nie wolno im tego ułatwiać. Bardzo często to sami właściciele ułatwiają złodziejom zadanie, gdy wychodząc do pracy czy wyjeżdżając na kilka dni, zostawiają uchylone drzwi balkonowe czy niedomknięte okna.

Właściwe zabezpieczenie mienia to absolutna podstawa, dlatego też nie zaszkodzi pomyśleć o zastosowaniu antywłamaniowych rozwiązań w postaci np. systemu alarmowego, drzwi i okien antywłamaniowych itp. – ma to wpływ na obniżenie składki.

Dobrze jest poprosić sąsiadów, by mieli mieszkanie na oku, a także wstrzymać się z ogłaszaniem nieobecności na portalach społecznościowych, o zostawianiu kluczy pod wycieraczką nie wspominając. Kradzieże są planowane z wyprzedzeniem – sprawcy obserwują wybraną nieruchomość przez jakiś czas, a ponadto szukają informacji o właścicielach w internecie.

 W sieci polisa mieszkaniowa dostępna od ręki 

Pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, a mianowicie ubezpieczenie domu dostępne na ubezpieczeniaonline.pl. Niemal połowa Polaków nie ma ubezpieczonych mieszkań, uważając zakup takiej polisy za zbędny koszt obciążający budżet domowy. Nie da się ukryć, że obecnie koszty utrzymania mieszkań do najniższych nie należą, ale bez zabezpieczając mienia we właściwy sposób, potencjalne wydatki rosną w zastraszającym tempie.

Wszystko przez szkody związane z kradzieżą majątku szacowane na minimum kilka tysięcy złotych, a niejednokrotnie przewyższające tę wartość. Po powrocie z wymarzonego urlopu zdewastowane i okradzione mieszkanie może być przyczyną poważnego szoku – poza koniecznością wykonania remontu, będzie trzeba zakupić rozmaite sprzęty, które padły łupem złodziei. Posiadają polisę z rozszerzeniem na kradzież z włamaniem nie trzeba przynajmniej martwić się o finansowe konsekwencje takiego scenariusza.

 Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy? 

Planując ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – ubezpieczeniaonline.pl to strona, która przyjdzie z pomocą, umożliwiając znalezienie oferty adekwatnej do wymogów i oczekiwań przyszłych ubezpieczonych. W pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o ubezpieczenie mienia ruchomego – czyli sprzętu RTV i AGD, mebli, cennych przedmiotów itp. znajdujących się w mieszkaniu. To właśnie mienie ruchome wzbudza u złodziei największe zainteresowanie. Nie wolno przy tym pominąć i stałych elementów wyposażenia takich jak np. drzwi, okna czy wewnętrzne instalacje – spore jest prawdopodobieństwo, że zostaną one uszkodzone przez włamywaczy podczas próby dostania się do mieszkania.

Wskazaną opcją jest wykupienie pakietu assistance – przyda się, jeśli wskutek szkód wyrządzonych przez złodziei nie będzie możliwe pozostanie w mieszkaniu. Z ubezpieczenia pokryte zostaną wówczas koszty tymczasowego pobytu w innym miejscu, np. w hotelu, a ponadto mieszkanie zostanie objęte dozorem.

Niezmiernie istotne jest to, by właściwie oszacować wartość mienia, gdyż od tego zależy wysokość sumy ubezpieczenia. Polisa powinna pokryć wszystkie straty, dzięki czemu można uniknąć wykładania pieniędzy z własnej kieszeni.

Exit mobile version