Kredyt hipoteczny – w jakim banku wziąć kredyt hipoteczny?

kredyt-na-mieszkanie-w-jakim-banku

Każdy bank realizuje własną politykę kredytową. Oznacza to, że nie ma dwóch identycznych zobowiązań kredytowych, a każda współpraca pomiędzy kredytobiorcą a instytucją bankową przebiega na innych zasadach. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny wykazuje ogromne ryzyko kredytowe, które każdy bank stara się zminimalizować. Chodzi o to, by takie zobowiązanie zaciągały jedynie osoby w pełni wiarygodne i wypłacalne.

Weźmy pod uwagę, że kredyt hipoteczny zaciągany jest średnio na 350 tysięcy złotych i 13 lat spłaty. Ten kredyt mieszkaniowy musi być zgodny nie tylko z przepisami polskiego prawa, ale także normami unijnymi, w tym tzw. Rekomendacją S. Jak znaleźć najlepszy bank na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne , który oferuje kredyt hipoteczny? Na co zwrócić szczególną uwagę? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Kredyt hipoteczny – na co zwracają uwagę Polacy?

Dla Polaków najważniejsze jest przede wszystkim to, który kredyt hipoteczny najtańszy. Niestety, bardzo często popełniamy spory błąd podczas weryfikacji różnych ofert. Chociaż jesteśmy coraz bardziej świadomymi kredytobiorcami, to jednak nie bierzemy pod uwagę wszystkich czynników, jakie są ważne dla atrakcyjności i opłacalności danego zobowiązania. Uwzględniamy jedynie oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty i czas trwania współpracy z bankiem. To zbyt mało, by oszacować całkowite koszty, czyli wskaźnik RRSO, a to właśnie on jest priorytetem. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny jest nierzadko największym zobowiązaniem, jakie zaciągamy w ciągu całego życia, wiąże się z podjęciem najważniejszej decyzji, jaka będzie miała znaczenie w aspekcie kondycji comiesięcznego budżetu i płynności finansowej. Źle podjęta decyzja w tym zakresie może mieć niestety przykre konsekwencje.

Zastanawiając się, gdzie najtańszy kredyt hipoteczny, należy brać pod uwagę wszelkie parametry, jakie nawiązują do kosztów, które będzie musiał ponieść kredytobiorca w trakcie współpracy z bankiem. Bardzo często jest to również prowizja za udzielenie kredytu, koszty ubezpieczenia, karnych odsetek za zwłokę w spłacie albo opłaty związane z założeniem i prowadzeniem konta do obsługi kredytu.

Okazuje się również, że w przypadku zobowiązań w długim okresie nie tylko koszty są istotne, a kredyt hipoteczny najtańszy nie może być priorytetem. Tak samo ważny jest komfort kontaktu z instytucją bankową czy sposób comiesięcznej spłaty rat. Dla coraz większej liczby potencjalnych klientów znaczenie ma także możliwość skorzystania z dodatkowych bonusów, na przykład wzięcia wakacji kredytowych w razie chwilowych problemów finansowych.

Kredyt hipoteczny – jak wybrać bank?

Czy wiesz, że potencjalny kredytobiorca najczęściej ubiega się o kredyt hipoteczny w banku, z którym już współpracuje? Okazuje się, że jest to spory błąd, ponieważ najczęściej instytucje bankowe oferują najlepsze warunki nowym klientom, by zachęcić ich do współpracy, a nie tym lojalnym. O ile każdy kredyt hipoteczny musi zawierać ogóle warunki ustalone w ramach Rekomendacji S, to i tak każda instytucja bankowa może je zmieniać w ramach tzw. widełek. Właśnie dlatego tak ważne jest porównanie co najmniej kilku konkurencyjnych względem siebie propozycji.

Jak wybrać najlepszy, dopasowany do indywidualnych potrzeb, a jednocześnie najtańszy kredyt hipoteczny? Kalkulator dostępny na Totalmoney jest w tym celu idealnym narzędziem. To właśnie kalkulator kredytowy dostępny bezpłatnie w sieci szacuje wskaźnik RRSO, czyli wskaźnik całkowitych kosztów. Co ciekawe, kalkulator kredytowy pozwala ocenić też zdolność kredytową, a więc szansę na współpracę z bankiem i otrzymanie decyzji pozytywnej.

Kolejne narzędzie, jakie przydaje się w ramach weryfikacji różnych ofert kredytów mieszkaniowych, to ranking kredytowy. To zestawienie, które z kolei uwzględnia najważniejsze parametry, mające znaczenie dla atrakcyjności kredytów hipotecznych. To nie tylko wskaźniki kosztowe, ale też te mówiące o warunkach, jakie stawia bank w ramach analizy zdolności kredytowej czy czynnikach, które mają znaczenie w zakresie komfortu współpracy z danym bankiem. Aby taka porównywarka ofert mogła dać konkretne informacje, musi być przede wszystkim aktualna, a dane w niej zawarte wiarygodne.

Każdy potencjalny kredytobiorca musi wiedzieć, że narzędzia sprawdzają się doskonale, ale jedynie w ramach szacowania najlepszych ofert bankowych. Nigdy nie dadzą odpowiedzi w zakresie konkretnych, ostatecznych warunków współpracy z instytucją bankową. Te wystawia bank dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej, a więc po poznaniu oczekiwań i możliwości spłaty kredytu przez przyszłego klienta.

Należy też wziąć pod uwagę, że prawie wszystkie warunki kredytowe można korzystnie negocjować z bankiem. Nadal tylko niewielka grupa kredytobiorców z tej opcji korzysta, natomiast większość zgadza się na prezentowane zapisy w umowie. Negocjacje są możliwe, ponieważ każdy bank w obliczu ogromnej konkurencji musi wręcz walczyć o każdego klienta, przez co oferty kredytowe są znacznie lepsze aniżeli jeszcze kilka lat temu.

Exit mobile version