Kredyty hipoteczne należą do najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. W zdecydowanej większości udzielane są na długi okres spłaty i opiewają na wysokie kwoty wynoszące zwykle kilkaset tysięcy złotych. Charakterystyczną cechą kredytu hipotecznego jest stosunkowo niskie oprocentowanie, co w połączeniu z długim okresem kredytowania pozwala na rozłożenie spłaty na relatywnie niskie raty. Pojawia się jednak pytanie, na co można wziąć taki kredyt. Dzisiaj udzielimy na nie odpowiedzi.
Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
Środki pochodzące z kredytu hipotecznego można przeznaczyć na różne cele, jednak najczęściej finansuje się nimi zakup wymarzonego domu/mieszkania. Kredytobiorcy, decydując się na taki krok, muszą mieć na uwadze, że cel kredytu musi być jasno określony i podany w umowie kredytowej. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, który można wydać na dowolny cel, kredyt hipoteczny wymaga precyzyjnego wskazania, na co zostaną przeznaczone środki. Dzięki temu bank może lepiej zabezpieczyć swoje interesy, mając pewność, że pieniądze są inwestowane w nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie kredytu. Aby móc uzyskać kredyt na mieszkanie 2024, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki: zgromadzić wkład własny i mieć odpowiednią zdolność kredytową. Wkładem własnym nazywamy kapitał wniesiony przez osobę zaciągającą kredyt, który stanowi określony procent wartości nabywanej nieruchomości i jest wymagany przez bank jako warunek przyznania kredytu. Standardowo polskie banki wymagają wkładu własnego na poziomie 10-20% wartości nieruchomości. Z kolei zdolność kredytowa, czyli zdolność do terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami, jest oceniana na podstawie dochodów, stałych wydatków oraz historii kredytowej klienta. Żaden bank nie przyzna kredytu, jeśli przyszły kredytobiorca nie ma takiej zdolności. Dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, np. spłacając wszystkie poprzednie zobowiązania, aby poprawić swoją sytuację finansową.
Kredyt hipoteczny na budowę domu
Jak już powiedzieliśmy, najczęściej kredyty hipoteczne są zaciągane na zakup nieruchomości. Innym popularnym celem jest sfinansowanie budowy domu: https://www.creditspace.pl/kredyt-hipoteczny-na-budowe-domu/. Kredyt hipoteczny na budowę domu różni się nieco od standardowego kredytu na zakup gotowej nieruchomości, ponieważ środki są wypłacane w transzach, zgodnie z postępem prac budowlanych. Wymaga to od potencjalnego kredytobiorcy przedstawienia harmonogramu budowy oraz wyliczenia kosztów wszystkich etapów prac. Ponadto kredytobiorca musi zapewnić wkład własny oraz mieć odpowiednią zdolność kredytową, podobnie jak w przypadku kredytu na zakup domu lub mieszkania. Co do zasady, kredyt budowlano-hipoteczny łączy dwa rodzaje finansowania – początkowo funkcjonuje jako kredyt budowlany na etapie realizacji inwestycji, a po jej zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie przekształca się w „zwykły” kredyt hipoteczny.
Kredyt hipoteczny na remont
Kredyt hipoteczny najczęściej kojarzy się z finansowaniem zakupu mieszkania lub budowy domu. Warto jednak pamiętać, że jedną z opcji udostępnionych przez instytucje bankowe jest kredyt hipoteczny na remont. Każdy dom lub mieszkanie, po kilkunastu latach użytkowania, wymaga odświeżenia i modernizacji, aby nadal spełniać nasze potrzeby i zapewniać komfort. Jeśli przeprowadzenie takich prac przekracza nasze możliwości finansowe, warto rozważyć skorzystanie z kredytu hipotecznego. Pozwoli to na pokrycie niezbędnych napraw i ulepszeń, zwiększając wartość nieruchomości i poprawiając jakość życia mieszkańców. Miej jednak na uwadze, że kredyt to zobowiązanie na wiele lat, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z ekspertem finansowym i wspólnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Takie podejście pozwoli lepiej zorientować się w temacie i pomoże wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie.