Kto może ubiegać się o uprawnienia budowlane?

Uprawnienia budowlane to decyzja administracyjna, która uprawnia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Mowa o działalności związanej z fachową oceną techniczną oraz rozwiązywaniem zagadnień architektonicznych. Uprawnienia budowlane to kwalifikacje związane z projektowaniem, kierowaniem budową, nadzorem inwestorskim i sprawowaniem kontroli technicznej. Kto zatem może uzyskać takie uprawnienia?

Kto może wnioskować o nadanie uprawnień budowlanych?

Zgodnie z Prawem Budowlanym o nadanie uprawnień mogą starać się osoby z odpowiednim wykształceniem zawodowym, średnim lub wyższym. Zasadniczo, aby uzyskać uprawnienia budowalne bez ograniczeń trzeba mieć tytuł inżyniera lub magistra. Zakres studiów określa rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. W przypadku osób z tytułem technika lub mistrza w określonym zawodzie nadawane są uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie. 

Aby rozpocząć postępowanie kwalifikacyjne, należy odbyć praktykę zawodową. Czas trwania praktyki wynosi od 1 do 4 lat, co dokładnie definiuje Prawo Budowlane. Wymogi dotyczące wykształcenia i praktyki zawodowej są różne dla różnych specjalności. Po odbyciu praktyki kandydat może złożyć wniosek o nadanie uprawnień. Decyzja administracyjna wydawana jest jednak dopiero po pozytywnym wyniku egzaminu. 

Po jakich kierunkach studiów można starać się o uprawnienia budowlane?

Aby zdobyć uprawnienia budowlane, potrzebne jest wykształcenie odpowiednie lub pokrewne dla danego zawodu. Przykładowo, aby uzyskać uprawnienia w specjalności architektonicznej, należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka lub na kierunku budownictwo, które jest kierunkiem pokrewnym. Budownictwo daje możliwość także ubiegania się o uprawnienia o specjalności konstrukcyjno-budowlanej, inżynierii drogowej, mostowej i wyburzeniowej. 

W przypadku kierunków pokrewnych wymaganych dla danej specjalności kandydat może ubiegać się o nadanie uprawnień w ograniczonym zakresie. Dzieje się tak na przykład, jeśli ubiegamy się o uprawnienia architektoniczne, a ukończyliśmy kierunek pokrewny, czyli budownictwo.

Jakie uprawnienia budowlane można zdobyć po technikum?

Osoba ze średnim wykształceniem może uzyskać uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie. Uprawnienia te są podstawą do wykonywania obowiązków w przypadku niewielkich obiektów. Dla osób ze średnim wykształceniem czas praktyki ulega wydłużeniu i wynosi 4 lata. Dla porównania osoba ubiegająca się o pełne uprawniania do kierowania robotami budowlanymi po ukończeniu studiów wyższych na kierunku budownictwo jest zobowiązana do odbycia półtorarocznej praktyki zawodowej. 

Podsumowując, o uprawnienia budowlane mogą starać się wyłącznie osoby z odpowiednim wykształceniem. Aby zdobyć uprawnienia, konieczne jest przejście postępowania kwalifikacyjnego i odbycie praktyki zawodowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Exit mobile version