Brama garażowa – jedne niepozorne „drzwi”, a tyle z nimi problemów. Jeśli dobierzesz ją źle, nie tylko narazisz dom na włamanie, ale również przyczynisz się do wzrostu rachunków za ogrzewanie i oszpecisz fasadę. Sprawdź, jak wybrać bramę garażową z głową!
Komfort, bezpieczeństwo i poziom zadowolenia z bramy garażowej zależy od tego, na jaki model się zdecydujesz. Nie ma bram złych i dobrych, są wyłącznie mniej lub bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Idealnie dobrane bramy garażowe to te, które m.in. nie niszczeją na skutek zmiennych temperatur i kontaktu z wodą, zatrzymują ciepło w domu, są przystępne cenowo i działają automatycznie.
Brama garażowa, którą otworzysz na zewnątrz
Ten popularny rodzaj bram garażowych podzielić można dodatkowo na dwa podrodzaje: rozwierne i uchylne. Ich charakterystyka wygląda następująco:
- bramy garażowe rozwierne to rozwiązanie stare, doskonale znane i na tle innych modeli niedrogie. Posiadają różne klasy odporności na włamanie. Sposób otwierania ich jest analogiczny do zwykłych drzwi domowych. Skrzydło montuje się w ościeżnicy i otwiera na zewnątrz. Z uwagi na znaczącą wagę proces otwierania jest wolny i wymaga użycia większej siły. Bramę tę nie zawsze da się zautomatyzować. Nie jest ona również ocieplana.
- bramy garażowe uchylne są alternatywą tradycyjnych rozwieranych. Otwierają się na zewnątrz, ale w osi poziomej. Skrzydło przytwierdzone jest za pomocą sprężyny do sufitu. Na rynku dostępne są warianty ocieplane i nieocieplane, a także zautomatyzowane i otwierane manualnie – od tych parametrów zależeć będzie ich cena.
Bramy do garażu chowane do wewnątrz
Podobnie do bram otwieranych na zewnątrz, tu również wyróżnia się dwa warianty:
- bramy garażowe segmentowe – górne i boczne – to wariacja na temat bram uchylnych. Tu także skrzydło montowane jest pod sufitem, jednak nie podnosi się w całości, a składa jak harmonijka i wsuwa do wnętrza garażu – pod sufit. Rzadziej spotyka się bramy segmentowe otwierane do boku i wsuwające się na ścianę. Takie rozwiązanie wymaga większej wolnej przestrzeni w garażu. Panele mogą być ocieplane bądź nie – podstawowa konstrukcja składa się z 3-6 stalowych profili wypełnionych materiałem izolującym. Brama działa automatycznie lub manualnie, w zależności od modelu.
- bramy garażowe rolowane – inaczej zwane roletowymi – są rozwiązaniem najnowocześniejszym, najwygodniejszym i estetycznym wizualnie. Dzięki licznym i wąskim panelom brama nawija się na wielką „szpulę”, co oszczędza miejsce w garażu. Każdy panel wykonany jest z metalu i posiada wewnątrz izolację. Ta te zalety, oraz za pełną automatyzację, płaci się wyższą cenę.
Jaką bramę garażową wybrać? – podsumowanie
Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu tanim, a Twój garaż nie wymaga izolacji termicznej i korzystasz z niego rzadko, śmiało możesz zdecydować się na bramę rozwierną. Zautomatyzujesz ją bądź nie – wedle uznania.
Bramę uchylną wybierz w sytuacji, gdy wciąż nie możesz sobie pozwolić na duży wydatek, ale zależy Ci na automatyzacji skrzydła i lepszym dostępie do garażu. Jeśli chcesz ją zainstalować w domku jednorodzinnym, zdecyduj się na model ocieplany, który pozwoli Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Modele segmentowe i rolowane to idealna opcja dla osób posiadających więcej wolnej gotówki – tyczy się to zwłaszcza bram rolowanych. Pozwalają na ogromną oszczędność miejsca, a także tylko częściowe otwarcie bramy, np. by wejść do domu lub wyprowadzić rower czy motocykl. Są ocieplane, szczelne i w pełni zautomatyzowane. Wyglądają estetycznie. Można dopasować je do wejścia o niestandardowym kształcie, np. z łukiem w nadprożu.
Dobra brama to ciepła brama. Szczególnie teraz, gdzie garaże budowane są w jednej bryle z domem. Ucieczka ciepła przez bramę jest duża, więc ciepłe rozwiązania to podstawa. Ciekawie wygląda oferta Hormanna. Mają ciepłe bramy ale mają też rozwiązanie w formie drzwi przejściowych w samej bramie segmentowej. To też jest rozwiązanie które zapobiega ucieczce ciepła. Można wejść do garażu przez bramę ale jej nie otwierając. Fajnie.