Okna należą do tych elementów domu, które wymieniamy naprawdę rzadko. Z tego względu ciężko wybrać dobre okna polegając tylko na swojej intuicji, a przecież to od nich w znaczniej mierze zależy komfort użytkowania pomieszczenia, w tym jego jasność, wyciszenie czy utrzymywanie ciepła. Przedstawiamy pięć najważniejszych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując okna.
- Materiał, z którego wykonane jest okno
Zanim zajmiesz się szczegółowymi parametrami, musisz ustalić jakie okno najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Na rynku istnieją trzy najpopularniejsze materiały, z których tworzy się okna:
- PCV – te okna spotykane są najczęściej. Mają szeroki profil, przez co nie będą nadawać się do bardzo małych przeszkleń. Ich główną zaletą jest stosunkowa niska cena. Nie trzeba ich odnawiać co kilka lat i dobrze trzymają ciepło.
- Drewno – w przypadku okien drewnianych istnieje niższy poziom termoizolacji, ale węższy i sztywniejszy profil okienny. Okna drewniane sprawdzą się idealnie w przypadku małych okien. Często są wykorzystywane w przypadku zabytków i budynków stylizowanych na starsze niż są w rzeczywistości. Co kilka lat należy konserwować drewniane ramy okienne.
- Aluminium – jest to najrzadziej spotykany rodzaj okna. Również posiada wąską ramą okienną. Okna aluminiowe są wykorzystywane w przypadku dużych przeszkleń, bo jako jedyne dają możliwość zainstalowania ich bez dzielenia na mniejsze części, co w przypadku innych okien jest niemożliwe ze względu na wymogi producenta. Pasują doskonale do nowoczesnych wnętrz oraz biurowców.
- Termoizolacyjność
Jedną z głównych funkcji, jakie mają pełnić okna, jest utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu. Dlatego warto sprawdzić współczynnik przenikania ciepła w oknie. Jest kilka współczynników, a każdy informuje o przenikalności innego elementu okna. Jednak przy wyborze szczelnych okien najważniejszy jest współczynnik Uw, czyli całkowity współczynnik przenikania ciepła zarówno w szybie, jak i ramie okiennej. Im jest on niższy, tym lepiej.
Na zwiększenie ciepła zostającego w domu wpływa także pakiet szyb. Najcieplejsze będą pakiety trzyszybowe, jednak ich szczelność odbywa się kosztem wpadającego do pomieszczenia światła.
Innym sposobem na zwiększenie termoizolacji w pomieszczeniu jest tzw. ciepły montaż, czyli osadzenie ram okiennych nie we wnęce okiennej, ale już w warstwie termoizolacyjnej budynku.
- Odporność na włamania
Okna antywłamaniowe są szczególnie istotne dla pomieszczeń parterowych lub na niskich pierwszych piętrach. Ich antywłamaniowe właściwości są określane współczynnikiem Rc, czyli ilością czasu, jakiego włamywacz potrzebuje, aby za pomocą siły własnego ciała, jak i używanych narzędzi wejść do środka budynku. Najniższe Rc, równe 1, to sytuacja, w której do domu można dostać się praktycznie od razu. Rc o stopniu 6, czyli najwyższym, wykazuje, że potrzeba aż 20 minut, żeby wejść do środka. Oczywiście takie okna są droższe o tych o niższych zabezpieczeniach. Należy jednak pamiętać, że wiele banków wymaga okien antywłamaniowych, aby w razie wypadku wypłacić pieniądze z polisy mieszkaniowej.
Przy sprawdzaniu tego współczynnika w sklepie poproś sprzedawcę o wskazanie konkretnych, zgodnych z polskim prawem certyfikatów, ponieważ często antywłamaniowe okna to tylko marketingowy chwyt bez pokrycia w rzeczywistości.
- Dźwiękoszczelność
W przypadku domów znajdujących się blisko hałaśliwych ulic czy torów tramwajowych, równie istotna będzie dźwiękoszczelność. Poziom dźwiękoszczelności obrazuje wskaźnik Rw (współczynnik izolacji akustycznej właściwej) podawany w decybelach. Im jest on wyższy, tym okna wpuszczają mniej dźwięków do wewnątrz. Najwyższą izolacją akustyczną mogą poszczycić się okna z szybami warstwowymi klejonymi, które potrafią wyciszyć dźwięki aż o 50 dB. W domach o przeciętnym natężeniu hałasu dochodzącego z zewnątrz zwykle instaluje się okna o Rw pomiędzy 30 a 35 dB.
- Współczynnik transmisji światła
Od współczynnika transmisji światła zależy jasność pomieszczeń. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku pomieszczeń o małych oknach i tych, do których naturalne światło dociera przez niewiele godzin w ciągu dnia. Lt, czyli współczynnik przepuszczalności światła, jest wyrażany w procentach lub ułamkach dziesiętnych. Im wyższy, tym więcej światła wpadnie do domu (zamiast zostać pochłonięte lub odbite). Dzięki wysokiemu Lt okna wydają się znacznie większe, niż są w rzeczywistości.
Zwykle, im grubsze okna, tym mniejszy współczynnik transmisji światła, dlatego warto rozsądnie wybrać, co jest dla nas ważniejsze – termoizolacja, czy przepuszczalność światła.
Najlepsze okna, które w swoim życiu to okna velux i do całego domu kupiłam w firmie renowa24. Póki co jestem zadowolona 🙂