Lawenda – Prowansja za Twoim oknem

Chociaż jej liście mają szerokie zastosowanie w medycynie, lawenda jest znana przede wszystkim ze swojego oszołamiającego zapachu. Te drobne kwiatuszki są głównym elementem krajobrazu Prowansji, gdzie tworzą rozległe, fioletowo-niebieskie pola. W Polsce nie rośnie dziko, ale możemy wprowadzić ją do naszego ogrodu. Wystarczy tylko stworzyć jej odpowiednie warunki.

 Idealne miejsce dla lawendy 

Uprawa lawendy wymaga wiele czasu i pracy, ale zdecydowanie się opłaca. Pierwszym krokiem jest wytycznie odpowiedniego miejsca. Roślina nadaje się do uprawy w naszym klimacie zarówno w doniczkach, jak i w gruncie. Jest wspaniałym dopełnieniem skalników, rabat i klombów, równie efektownie prezentuje się przy ścieżkach i w donicach na tarasie. Miejsce przeznaczone pod uprawę musi być mocno nasłonecznione. Lawenda ogrodowa najlepiej rozwija się na glebie lekkiej i przepuszczalnej, o zasadowym odczynie pH. Optymalne warunki do jej rozwoju można łatwo zaaranżować, przekopując wcześniej ziemię, wysypując drobne kamyczki w podłożu i przeprowadzając na stanowisku zabieg wapnowania.

 Uprawa i pielęgnacja 

Trudno jest pozyskać sadzonki dziko rosnącej lawendy – po jej krzewy trzeba byłoby jechać aż do Francji. Na rynku jednak znajdują się zarówno nasiona, jak i niewielkie sadzonki do rozsady, które rozmieszcza się na przygotowanym wcześniej miejscu co 30-40 centymetrów. Lawenda świetnie się również czuje w donicach o dużej średnicy. Wybór miejsca i odpowiednie sadzenie to jednak nie wszystko – roślina potrzebuje uwagi przez cały sezon. A konkretnie – jak pielęgnować lawendę?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o jej przycinaniu. Krzew lawendy wymaga cięcia zwłaszcza podczas pierwszych dwunastu miesięcy, kiedy nierozkrzewione części należy skrócić prawie o połowę. Bardziej rozwinięte rośliny przytnij po to, by nadać im pożądany kształt. Przeprowadzając zabieg cięcia lawendy, zachowaj ostrożność – zbyt krótko przycięty krzew nie wypuści już nowych pędów. Warto również wiedzieć, że krzew nie lubi mokrego podłoża i najlepiej rozwija się w suchych warunkach. Pamiętaj więc o nawadnianiu, ale jedynie w czasie upałów.

Rozmnażanie lawendy jest stosunkowo proste – roślina w dużej mierze rozsiewa się z nasion, ale można również ją podzielić przez kłącza wegetatywne, znajdujące się w ziemi.

 Zimowanie lawendy 

Ponieważ lawenda pochodzi z Prowansji, jest rośliną, która bardzo lubi ciepło. W naszych warunkach najlepiej byłoby więc wybrać odmiany mrozoodporne, które z powodzeniem zimują w gruncie pod okryciem. Inne rodzaje, zwłaszcza lawenda anouk, bardzo popularna ze względu na oryginalną kolorystykę, gorzej radzi sobie z zimnem. W odpowiedniej otulinie powinna przetrwać niskie temperatury, ale duże mrozy są dla niej zabójcze. Najlepiej byłoby krzewy lawendy na zimę przesadzić do pojemników lub donic i umieścić w cieplejszym miejscu. Optymalna temperatura przechowywania oscyluje w przedziale od 5 do 10 stopniu Celsjusza.

Pielęgnacja lawendy po zimie przede wszystkim skupia się na wycięciu starych, uschniętych pędów – zabieg ten wykonaj na przełomie marca i kwietnia. Na wystawienie krzewów w donicach lub wysadzenie ich do gleby trzeba jednak trochę poczekać – najlepiej zrobić to dopiero po połowie maja, kiedy prawdopodobieństwo wieczornych lub nocnych przymrozków jest znikome.

Lawendę uprawia się nie tylko ze względu na jej wygląd. Specjalnie sporządzone woreczki z suszem z liści i kwiatów, położone w szafie, z powodzeniem odstraszają mole i nadają ubraniom niezwykłego zapachu, który przenika cały dom, uspokaja i relaksuje.

Exit mobile version