Któż nie lubi korzystać z relaksujących zabiegów w SPA? Chyba każdy, ale czasem nie sposób znaleźć na to czas. Nie warto jednak z tego względu z nich rezygnować, tylko zorganizować we własnym domu łazienkę na wzór luksusowego gabinetu kosmetycznego. Przedsięwzięcie wcale nie wymaga dużych nakładów finansowych, jedynie zastosowania kilku trikÃ��w i inwestycji w odpowiednie materiały. Zatem do dzieła!
Powrót do natury
Nie od dziś wiadomo, że najlepiej wypoczywa się na łonie natury. Kontakt z przyrodą pomaga się wyciszyć, odprężyć, pozbyć nadmiaru stresu, dlatego domową przestrzeń SPA zaprojektuj tak, by do niej nawiązywała. We wnętrzu powinny zagościć naturalne materiały, a więc drewno i kamień. Drewno sprawdzi się w formie okładzin ściennych lub posadzki, jednak wcześniej musi zostać zaimpregnowane. Polecane gatunki to m.in. mahoń, bambus, cedr lub palisander. Doskonale prezentują się też zrobione z niego meble i dodatki. Podobnie wygląda sprawa z kamieniem – możesz nim wyłożyć zarówno ściany, jak i podłogę, niemniej nadaje się też na blat do łazienki. Wnętrze utrzymaj w neutralnych barwach – odpowiednie będą beże, brązy, biel, szarość oraz błękit – i przełam je odrobiną zieleni w postaci roślin czy florystycznych motywów na tapecie lub dekoracyjnych panelach szklanych.
Kojąca atmosfera
Błogiemu lenistwu sprzyja przytulna atmosfera, a tę stworzysz przy pomocy miękkiego, przytłumionego świata o ciepłym zabarwieniu, świec, lampionów, kadzidełek, olejków eterycznych, które dodasz do gorącej kąpieli i kojącej muzyki. Zadbaj o porządek i postaw na minimalizm. Postaraj się nie trzymać kosmetyków na widoku ani gromadzić dużej ilości bibelotów. Zamiast tego miej zawsze pod ręką ładnie ułożone, dobrane do całości pod względem kolorystycznym ręczniki, książkę lub ulubione czasopismo.
Światło, proszę!
Pamiętaj o oświetleniu kluczowych stref, a więc wanny, prysznica, umywalki. Zdecyduj się na rozproszone, ciepłe światło, a jeśli masz taką możliwość, zapewnij dostęp światła z zewnątrz. Zamontuj w kilku miejscach listwy LED-owe, w suficie umieść oczka świetlne lub zastosuj kinkiety, a na półkach, parapecie czy innych ważnych miejscach rozłóż świece. Dzięki temu stworzysz aurę sprzyjającą relaksowi.
Wanna, natrysk, a może sauna?
W przypadku domowego SPA najlepszym rozwiązaniem będzie wanna, zwłaszcza wyposażona w hydromasaż, bo nie dość, że pozwala zażywać kąpieli, to jeszcze umożliwia korzystanie z wodno-powietrznego masażu, który rozluźnia mięśnie i redukuje dolegliwości bólowe. Wystarczy wybrać odpowiedni program, wygodnie się ułożyć i korzystać z dobrodziejstwa, jakie oferuje. W łazience o dużym metrażu bez problemu zmieści się też kabina prysznicowa, która zapewni wygodę podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Polecamy kupić taką z kilkoma opcjami natrysku np. bicze wodne, hydromasaż i funkcją łaźni parowej. Jeśli liczy się dla ciebie design, zdecyduj się na prysznic z hartowanego szkła, pozbawiony brodzika, z odwodnieniem w podłodze. Oczywiście, jeśli cię na to stać, zainstaluj także saunę, jednak przygotuj się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Magiczna moc dodatków
Cały projekt uzupełnij o stylowe dodatki. Puszyste ręczniki i szlafroki, dekoracyjne klosze lamp, donice z żywymi kwiatami, miękkie dywaniki, figurki, kamienie lub świeczniki do ułożenia tea-light’ów, taca na kawę lub lampkę wina, jednolity zestaw łazienkowy (dozownik mydła, szczotka do wc, pudełko na chusteczki, kubek na szczoteczki) pomogą ci stworzyć spójną aranżację o doprecyzowanym charakterze. Diabeł tkwi w szczegółach i to one decydują o efekcie, więc nie gromadź przypadkowych akcesoriów, lecz uważnie je dobieraj.