Łazienka, toaleta dla niepełnosprawnych w domu – jak urządzić?

łazienka co powinno się znajdywać

Urządzenie w domu łazienki dla niepełnosprawnych to duże wyzwanie, jednak z odpowiednimi wytycznymi możemy zaprojektować to pomieszczenie tak, aby spełniało standardy bezpieczeństwa.

Łazienka dla niepełnosprawnych – wymiary i udogodnienia

Aby dobrze urządzić łazienkę dla osób z ograniczeniem ruchowym, należy w pierwszej kolejności rozsądnie wybrać wymiary łazienki. Wbrew pozorom, duża łazienka nie jest wskazana, ponieważ ryzyko wypadku w takim pomieszczeniu jest większe. Oczywiście, łazienka nie powinna być także zbyt mała (chodzi przecież o wygodę i swobodę ruchów), jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa osoby niepełnosprawnej znacznie lepsza jest łazienka mała niż zbyt duża.

Aby łazienka dla osoby niepełnosprawnej była bezpieczna, kluczowe jest, aby podłoga wykonana była z możliwie jak najbardziej antypoślizgowych materiałów. Odpadają więc wszelkie glazurowane kafelki czy inne śliskie powierzchnie.
Bardzo ważnym elementem w takiej łazience będą też uchwyty, które powinny być rozmieszczone w odpowiednich miejscach, między innymi nieopodal toalety i w prysznicu.

Również ze względów bezpieczeństwa, wszystkie krawędzie powinny być zakończone łagodnie – nie może być mowy o żadnych wystających kantach czy innych elementach, które spowodowałyby niebezpieczeństwo.

Prysznic czy wanna w łazience dla niepełnosprawnych?

Ważnym elementem w każdej łazience jest również prysznic lub wanna. Takie dylematy pojawiają się w każdym przypadku – obydwa rozwiązania mają swoje plusy. Wanna czy prysznic do łazienki (analizuje Wnetrzeistyl.pl) to pytanie, które możesz sobie zadać także w kontekście łazienki dla osoby niepełnosprawnej.

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, a wybór zależy od preferencji osoby urządzającej łazienkę, a także stopnia niepełnosprawności osoby z niej korzystającej. Jeśli jest to osoba starsza, której kości są kruche, lepszym rozwiązaniem może być odpowiednio przystosowany prysznic. Tutaj również należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby podłoga prysznica była jak najbardziej antypoślizgowa, ewentualnie posiadała specjalnym „dywanik”, który mógłby zamortyzować potencjalny upadek. Ważne jest także wybranie kabiny prysznicowej ze specjalnym siedziskiem, które pozwoli na wygodną pozycję osoby z ograniczeniem ruchowym podczas mycia.

Jednak wanna również może być urządzona w sposób, który ułatwi osobie niepełnosprawnej korzystanie z niej. Ważne jest w tym przypadku, aby była ona niska, z odpowiednimi oparciami i uchwytami, a także możliwie dostosowana do kształtu ciała.

Co jeszcze powinno się znajdować w łazience dla osób niepełnosprawnych?

W łazience dla niepełnosprawnych należy zadbać o wszystkie sprzęty potrzebne do codziennej higieny, zamontowane z wykorzystaniem zasad bezpieczeństwa. Najważniejszą rzeczą są tutaj wspomniane już uchwyty, które powinny znaleźć się przy każdym elemencie łazienki, oraz opływowe kształty poszczególnych urządzeń. Również umywalka powinna być dostosowana do osoby wysokością – jeśli niepełnosprawny większość czasu spędza na wózku, umywalka powinna być zainstalowana nisko.
Nisko położona musi być również muszla klozetowa, która powinna umożliwiać wygodne przejście z powrotem na wózek.

Najważniejsze jest jednak, aby toaleta dla osób niepełnosprawnych była wygodna i bezpieczna. Z wykorzystaniem wymienionych wyżej punktów urządzenie takiej łazienki powinno być proste i pójść sprawnie.

Exit mobile version