Listwy progowe? Ten „szczegół” ma ogromne znaczenie – sprawdź, dlaczego!

Listwy progowe to sposób na płynne połączenie ze sobą podłóg na granicy dwóch pomieszczeń. Mają one znaczenie zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Zobacz, jak wybrać listwy progowe pasujące do wnętrza, solidne i trwałe.

 Do czego służą listwy progowe? 

Listwy progowe są niezbędne do stworzenia płynnego przejścia pomiędzy podłogami znajdującymi się w dwóch graniczących ze sobą pomieszczeniach. Mają znaczenie praktyczne, ponieważ maskują szparę, jaka powstaje w progu. Nie można im także odmówić znaczenia estetycznego, ponieważ są odpowiedzialne za wizualne połączenie dwóch odmiennych powierzchni. Listwy progowe wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza, każdej podłogi, każdych drzwi. Popularne niegdyś listwy drewniane są dziś wypierane przez odpowiedniki z tworzyw sztucznych, MDF, aluminium czy mosiądzu.

 Listwy progowe o profilu dylatacyjnym 

Profil dylatacyjny – zwany też T-kształtnym – jest stosowany najczęściej. Za pomocą takich listew połączymy wszystkie rodzaje podłóg, nawet jeśli mają różną grubość. Listwa o profilu dylatacyjnym nakładana jest od góry, po ułożeniu podłóg w obu pomieszczeniach. Montowana jest za pomocą kołków lub też klejona.

 Listwy progowe o profilu połączeniowym 

Profil połączeniowy – E-kształtny – służy do łączenia podłóg z paneli laminowanych. Montaż należy przewidzieć wcześniej, już na etapie układania podłogi. Panele wchodzą w listwę na wcisk, nie wymagają klejenia ani wiercenia otworów. Listwy progowe tego typu bardzo dobrze trzymają się na miejscu, właściwie nie ma możliwości, aby przemieściły się w trakcie eksploatacji podłogi, co może zdarzyć się w przypadku profilu dylatacyjnego, wspomnianego powyżej. Ich wadą jest natomiast brak uniwersalności – nadają się tylko do paneli laminowanych, ze względu na niewielką szerokość wpustów.

 Listwy progowe o profilu zakończeniowym 

Profil zakończeniowy służy, jak wskazuje nazwa, do kończenia podłogi. Takie listwy stosuje się na przykład przy drzwiach tarasowych lub balkonowych. Profil zakończeniowy przypomina przecięty profil połączeniowy i podobnie jak on stosowany być może tylko w przypadku paneli laminowanych.

 Jak wybrać listwę odpowiednią do podłóg w obu pomieszczeniach? 

Gdy wybierzemy już odpowiedni profil, powinniśmy zastanowić się nad dopasowaniem koloru i materiału listew progowych do wnętrza. Jeśli mamy dokładnie taką samą podłogę w obu pomieszczeniach, sprawa jest bardzo prosta. Komplikuje się natomiast w przypadku podłóg o różnym kolorze i wzorze. Możemy zdecydować się na listwę wtapiającą się w jedną ze stron lub też zupełnie odmienną. Dobrym pomysłem jest nawiązanie kolorystyczne do elementów drzwi, na przykład mosiężnych klamek.

Dobór listew progowych ma duże znaczenie ze względów praktycznych i estetycznych. Warto wybrać listwy z solidnych materiałów, trwałe i odporne na zarysowania. Istotny jest także prawidłowy montaż. Pamiętajmy, że piękno aranżacji wnętrz kryje się w szczegółach, między innymi takich, jak listwy progowe!

Exit mobile version