Loggia – jak ją efektywnie wykorzystać?

loggia aranżacje inspiracje

Loggia to coraz bardziej popularne i stosowane w domach wielorodzinnych rozwiązanie, które zastępuje balkon, jednocześnie zwiększając powierzchnię użytkową mieszkania. Od balkonu różni się tym, że jest częścią elewacji – nawet jeśli wystaje poza płaszczyznę, jest zabudowana ścianami z betonu lub szkła i dachem. Jak można ją efektywnie wykorzystać w mieszkaniu?

 Loggia otwarta 

To taka, która najbardziej kojarzy się z balkonem lub tarasem. Jej jedna część pokryta jest częściowo balustradą, a reszta zabudowana. Ten typ można najczęściej spotkać w dużych miastach i stosunkowo nowych inwestycjach np. mieszkaniach w Piastowie, Warszawie czy Wrocławiu. Najbardziej loggię można wykorzystać latem ze względu na brak ochrony przed zmianami pogodowymi oraz temperaturą. Taką powierzchnię warto przeznaczyć głównie do wypoczynku. Hamaki, leżanki, kanapy i fotele są tu mile widziane. Można się na nich wygodnie ułożyć leniwym popołudniem i wygrzewać na słońcu. Dodatkowo relaks uprzyjemnią rośliny. Stworzenie niewielkiego ogrodu to kolejny dobry sposób wykorzystania loggi. Latem można tu podawać obiady i kolacje, urządzać przyjęcia, w zależności od powierzchni. Jej dużą zaletą jest to, że zapewnia napływ świeżego powietrza, jest przewiewna i jednocześnie daje większe poczucie prywatności niż balkon ze względu na zabudowę ścienną. Loggia otwarta latem może z powodzeniem zastąpić salon i ogródek, a czasem nawet sypialnię – można tu spać w ciepłe noce. Często służy również do przechowywania bardziej odpornych na temperaturę rzeczy, na które nie ma miejsca w mieszkaniu.

 Loggia półotwarta 

Od loggi otwartej różni się przeszkleniami, które dowolnie można otwierać i zamykać. Są one usytuowane na całej ścianie lub tylko na jej górnej części, dolną pozostawiając nieruchomą. Często stanowią one tylko ochronę przed deszczem i śniegiem, a między nimi istnieją niewielkie szczeliny, które zapewniają napływ świeżego powietrza. W dużych miastach można spotkać się z sytuacją, w której zwykłe balkony są przerobione na loggie półotwarte. Taki typ loggii jest również jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań przez deweloperów (źródło: RynekPierwotny.pl). Loggia półotwarta sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie pojawia się problem z przechowywaniem rzeczy i hałasem od ulicy. Przeszklenia ze szczelinkami często nie chronią przed temperaturą i wilgocią, ale są skuteczne przy wszelkich opadach oraz wyciszaniu mieszkania. Loggię półotwartą można wykorzystać również w pozostałe pory roku. Posłuży do wypoczynku, jako składzik, czy teżâ€¦ jadalnia dzięki elektrycznym grillom i rackletom, których wykorzystanie w domu jest niemożliwe ze względu na wysoką temperaturę, jaką generują. W przeciwieństwie do loggi otwartej, w półotwartej można siedzieć bez względu na pogodę, co zachęca do stworzenia tam bardziej wypoczynkowego kącika. Gdy na zewnątrz pada deszcz, a temperatura jest dość wysoka, mieszkańcy mogą zapalić w loggi półotwartej świeczki i delikatne lampki, by stworzyć relaksującą i romantyczną atmosferę.   

 Loggia zamknięta 

Jak można łatwo się domyślić, to najbardziej zabudowany typ loggii, która jest integralną częścią mieszkania. Często nie ma między nią a salonem żadnej ścianki czy okien, pozostaje otwarta przestrzeń, a te dwa pomieszczenia wydają się całością. Również taki rodzaj można skutecznie wykorzystać. W loggii zamkniętej ściana wysunięta najbardziej na zewnątrz zazwyczaj jest pokryta szkłem od podłogi do sufitu, co zapewnia dużą ilość światła dziennego w pomieszczeniu. Taką loggię można wykorzystać na wiele sposobów przez cały rok – ze względu na typ zabudowy jest tu ciepło i jasno. Zachęca to do stworzenia tam salonu, kącika do czytania, jadalni, a nawet domowego biura. To dodatkowe pomieszczenie, które można urządzić na wiele sposobów. Od ogrodu zimowego poprzez miejsce do odpoczynku, aż po kącik malucha. To dość reprezentacyjny i przyjemny dla oka obszar, na co warto zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania, by nie zaprzepaścić jego potencjału.

Exit mobile version