LZO w farbach

lzo w farbach

Przed zakupem farby nie zapomnij sprawdzić zawartości LZO. Im mniej, tym lepiej! LZO w farbach – wszystko, co należy wiedzieć.

Co wziąć pod uwagę podczas wybierania farby do malowania? Przede wszystkim przeznaczenie i zakres zastosowania. Na drugim miejscu są kwestie parametrów wytrzymałościowych, trwałości i odporności. Następnie estetyka, wykończenie, krycie. Równie istotnym czynnikiem, co wcześniej wymienione, jest zawartość LZO. Co to takiego i dlaczego trzeba o tym pamiętać?

Co to LZO?

Skrót LZO oznacza lotne związki organiczne. Wydzielają się one z farby od razu po otwarciu opakowania, w trakcie malowania oraz ze schnącej powłoki utworzonej na powierzchni ściany – przedostają się do powietrza, którym oddychają osoby przebywające w pomieszczeniu. LZO to jedno z największych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie, powodować alergie i przyczyniać się do wystąpienia lub rozwoju astmy.

Jakie są normy dla LZO?

Oczywiście istnieją przepisy regulujące maksymalną zawartość LZO w litrze wyrobu do malowania wnętrz (jest to Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 8 sierpnia 2016 r [Dz.U. 2016 poz. 1353]). Przepisy te określają dopuszczalne wartości maksymalnej zawartości LZO w farbach i lakierach w zależności od przeznaczenia, np. dla farb wewnętrznych, matowych na bazie wody jest to 30 g/l. Aby zmniejszyć negatywny wpływ swoich produktów na użytkowników, wielu producentów opracowuje formuły z minimalną zawartością LZO. Np. zawartość LZO w farbie Nobiles Biała Akrylowa nie przekracza 1 g/l. To aż 30 razy mniej niż określają normy!

Podsumowując: farba z niską, minimalną zawartością LZO jest mniej niebezpieczna dla użytkownika.

Zasady malowania ścian farbą

Aby malowanie było bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych domowników, pamiętaj o tych kilku zasadach:

  1. Podczas malowania zadbaj o skuteczną wentylację, czyli dopływ świeżego i odprowadzenie zużytego powietrza. Rozszczelnij okna w pomieszczeniu, w którym przeprowadzasz prace, z kolei w drugim pokoju otwórz je szeroko;
  2. Po zakończeniu prac malarskich pomieszczenie należy wietrzyć, aż zaniknie charakterystyczny zapach;
  3. Podczas malowania w pomieszczeniu czy w mieszkaniu nie powinny przebywać dzieci, alergicy ani osoby z chorobami dróg oddechowych.
Exit mobile version