Mały daszek, duże możliwości

Zadaszenie jest wygodnym rozwiązaniem pozwalającym na zabezpieczenie przed opadami wejść do domów lub innych budynków, balkonów, tarasów, wjazdów do garaży czy nawet dużych okien. Zadaszeniem można także zabezpieczyć ogródek przy lokalu gastronomicznym lub ekspozycję przed sklepem. Zadaszenia to także praktyczne rozwiązanie gdy istnieje potrzeba zabezpieczenia ciągów komunikacyjnych np. między budynkami. Wybór odpowiedniego zadaszenia to nie tylko wygoda w użytkowaniu ale także ładny, estetyczny wygląd budynku lub jego otoczenia.

 Dlaczego warto stosować zadaszenia? 

Zadaszenie to przede wszystkim ochrona przed warunkami pogodowymi, zarówno przed opadami jak i przed intensywnym światłem słonecznym. Jest to zwłaszcza przydatne do zabezpieczenia tarasów lub balkonów, dzięki czemu możemy korzystać z nich także w czasie opadów. Zastosowanie do pokrycia zadaszenia matowych lub przyciemnianych materiałów pozwala dodatkowo na zyskanie cennego w czasie letnich dni cienia i dodatkowej przestrzenie do wypoczynku. Małe zadaszenia okazują się także przydatne do zabezpieczania południowych okien przed silną operacją słoneczną. W czasie zimy, kiedy słonce jest nisko, oświetla ono bezpośrednio pomieszczenia a zadaszenie ochroni okno także przed opadami. W ciągu lata, kiedy słońce jest wysoko, zadaszenie chroni pomieszczenie przed przegrzewaniem silnym światłem słonecznym i przed opadami. Podobnie można użyć zadaszeń nad balkonami zlokalizowanymi np. na ostatnich piętrach bloków mieszkalnych. Zadaszenia pozwolą także na ochronę bram garażowych w budynkach, dużych drzwi tarasowych lub wyjść do ogrodów w domach jednorodzinnych, chroniąc wnętrza pomieszczeń przed przypadkowym zalaniem w czasie opadów. W przestrzeni publicznej zadaszenia również są bardzo użyteczne. P

oza wymienionymi już zastosowaniami można ich użyć do budowy wiat na przystankach, elementów małej architektury w parkach lub na placach, zabezpieczania przejść dla pieszych przed opadami czy też do tworzenia przestrzeni wypoczynkowych, użytkowanych przez cały rok np. na dziedzińcach kamienic lub innych budynków. Projektowaniem i wykonawstwem tego rodzaju konstrukcji zajmuje się między innymi  firma Ermont.

 Wybór zadaszenia 

Wybór formy zadaszenia zależy od jego przeznaczenia. Inną konstrukcję będzie miał mały daszek montowany nad drzwiami wejściowymi a inną zadaszenie chroniące duży ogródek przy restauracji. Najprostsze zadaszenia chroniące wejścia do budynków lub wjazdy do garażów mają formę płaskiej płyty, często zaopatrzonej w boczne ścianki, przymocowanej do ściany pod pewnym kątem. Zadaszenie może mieć formę poziomej lub skierowanej po kątem do ściany płaszczyzny z dodatkowymi elementami odprowadzającymi wodę i elementami nośnymi opartymi o podłoże lub zakotwiczonymi w ścianie. Jednak tę najprostszą formę można zmodyfikować stosując płytę giętą w kształt łuków lub odcinków owali, wzdłuż lub w poprzek płaszczyzny, którą przymocowane są do ściany. Innym rozwiązaniem są różne formy figur przestrzennych np. ostrosłupy o podstawie prostokątnej lub wielokątnej przymocowane do ściany a także konstrukcje łukowate w formie fragmentu kuli.

W przypadku zadaszeń wolno stojących lub większych konstrukcji, które nie mogą być zamontowane na ścianach wybór form jest jeszcze większy i ograniczony praktycznie wyobraźnią projektanta i materiałami z jakich mają być wykonane.

 Z czego wykonuje się zadaszenia? 

Zadaszenia zbudowane są z różnych materiałów. Ich szkielet wykonuje się z lekkich i wytrzymałych materiałów takich jak np. drewno lub aluminium. W przypadku większych lub cięższych konstrukcji stosuje się szkielety stalowe. Konstrukcje metalowe oferowane są np. przez firmę Ermont, która w swojej ofercie ma różne typy zadaszeń na szkieletach metalowych. W firmie tej dostępne są konstrukcje z aluminium malowanego proszkowo, natomiast stalowe wykonywane są ze stali ocynkowanej, również malowanej proszkowo. W ofercie dostępne są także profile ze stali nierdzewnej. Do przeszkleń używane są przezroczyste płyty poliwęglanowe, komorowe lub lite, zabezpieczone przed promieniowaniem ultrafioletowym z użyciem filtra UV wtopionego w materiał. Poliwęglan stosowany jest zarówno do konstrukcji płaskich jak i łukowatych. Firma Ermont oferuje także przeszklenia wykonane ze szkła bezpiecznego klas O2, P2, P4 lub ze szkła hartowanego. Grubość powłok szklanych wahać się może od kilku do kilkunastu milimetrów, w zależności od rozstawu elementów nośnych, na których opierać się będą płyty szklane.

Dodatkowo można zaopatrzyć każdą konstrukcję w rynny wykonane z blach aluminiowych malowanych proszkowo, których kształt jest dobierany indywidualnie do potrzeb każdego projektu.

Exit mobile version