Jakie maszyny CNC możemy dostać na rynku?

Na branżę przemysłową składają się poszczególne sektory, które ukierunkowane są na konkretną dziedzinę tj. lotnictwo, rolnictwo, motoryzacja, przemysł drzewny czy HVAC.

Wymagające elementy oraz często skomplikowana produkcja definiują potrzebę wyposażenia zakładu w specjalistyczne maszyny, które będą wspierały procesy produkcyjne.

Maszyny CNC pomagają nie tylko zoptymalizować koszty całej produkcji,  ale również zniwelować przestoje pracy czy w końcu zwiększyć jej efektywność. Nowoczesny zakład przemysłowy chcąc wyróżnić się na rynku wśród konkurencji powinien postawić na bardzo dobrą jakość wytwarzanych produktów, jak również na skrócenie przestojów w pracy, oszczędność energii i środowiska. Wymagania stojące przed przedsiębiorcami definiują potrzebę wyposażania zakładów w specjalistyczne maszyny, usprawniające cały proces produkcyjny. Obrabiarki CNC przeznaczone są do obróbki materiałów poprzez frezowanie, wykrawanie, cięcie czy wypalanie na maszynach wyposażonych w system sterowania numerycznego. Są proste w konstrukcji, a co istotne charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością i wysoką niezawodnością.

 Tokarki CNC 

Tokarki CNC przeznaczone są do dokładnej obróbki skrawaniem prostych, ale również skomplikowanych elementów, które przyjmują formę brył obrotowych (np. kule czy stożki). Na obrabiarkach możliwe jest wykonywanie operacji tokarskich w trybie ręcznego sterowania bądź w trybie automatycznym dzięki systemowi sterowania numerycznego. Odpowiedni model urządzenia dopasowywany jest do konkretnych warunków produkcyjnych, ale i rodzaju obrabianego materiału. Na rynku można znaleźć tokarki automatyczne, półautomatyczne i manualne. Są to idealne urządzenia do produkcji zarówno małoseryjnej, jak i wieloseryjnej.

 Frezarki CNC 

Frezarki CNC wykorzystuje się do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich, kształtowania rowków, gwintów i kół zębatych. Ta obrabiarka działa na zasadzie wprowadzenia narzędzia w ruch obrotowy, gdzie następnie przesuwa się względem materiału podlegającego obróbce. Ta czynność nazywana jest frezowaniem. Obrabiany w ten sposób materiał może poruszać się ruchem posuwowym, krzywoliniowym czy prostoliniowym. Istnieje kilka rodzajów frezarek – m.in. jednowrzecionowe, wielowrzecionowe (podział ze względu na budowę) oraz pionowe, poziome, uniwersalne (podział względem przeznaczenia). Decydując się na zakup frezarki warto wziąć pod uwagę takie parametry jak: przesuw na osi X, Y, Z, silniki napędowe, powierzchnia stołu, moc i obroty maksymalne wrzeciona czy rodzaj sterowania.

 Wycinarki CNC 

Wycinarki CNC znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Dobrze sprawdzą się w zakładach produkcyjnych wytwarzających elementy z drewna, metalu, tworzyw sztucznych, ale również w pracowniach stolarskich i grawerskich czy przedsiębiorstwach specjalizujących się w wycinaniu kształtów z folii.  Na rynku dostępna jest szeroka gama różnych modeli i typów wycinarek – można je dopasować w zależności od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa i produkcji. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć wycinarki z laserem 3D,plazmowe i gazowe. W określonym sektorze popularnością cieszą się również urządzenia tnące z wykorzystaniem strumienia wody. Cięcie laserowe jest jednak najczęściej wybieraną metodą przez zakłady produkcyjne – stoi za tym optymalizacja kosztów produkcyjnych, szerokie możliwości automatyzacji procesu i minimalizacja odpadów.

szyny, które będą wspierały procesy produkcyjne.

Exit mobile version