Meble do małej kuchni – o czym należy pamiętać urządzając kuchnie o małym metrażu

kuchnia-w-drewnie

Mówi się, że mała kuchnia to duży kłopot. Czy rzeczywiście? Gdyby tak było, większość osób mieszkających w blokach z wielkiej płyty nie byłaby w stanie zorganizować przestrzeni w taki sposób, żeby przygotowanie posiłków – a czasem także ich spożywanie – było komfortowe.

Na szczęście rynek mebli na wymiar rozrasta się tak szybko, że każdą, nawet najmniejszą i na pozór najmniej ustawną kuchnię można zaprojektować i zaaranżować w taki sposób, że staje się miejscem przyjaznym.

Projekt małej kuchni w bloku wykonać trzeba ze szczególną starannością. Musi ona przecież spełniać wszystkie niezbędne funkcje (można ewentualnie zrezygnować z kącika jadalnego), a przestrzeń jest mocno ograniczona. Na takiej właśnie przestrzeni wykorzystać musimy każdy centymetr kwadratowy. Pojemne szafki i szuflady sięgające pod sam sufit czy zaprojektowanie głębokiej szafki narożnej to tylko dwa możliwe rozwiązania. O czym jeszcze warto pomyśle?

 Kuchnia na indeksie 

W tradycyjnej kuchni mamy zwykle dwa indeksy szafek: dolny i górny. Także małą kuchnię w bloku warto zaaranżować w ten sposób. Pamiętajmy przy tym, że pojemność szafek powinna być naprawdę spora. Im mniejsza kuchnia, tym trudniej ustawiać cokolwiek na stałe na blacie roboczym. O ile w dużej kuchni możemy wszystkie niezbędne AGD zostawić na widoku, o tyle w małej jest właściwie miejsce tylko na ekspres do kawy i czajnik. Pozostałe sprzęty powinny mieć swoje stałe miejsca w szafkach i to najlepiej w indeksie dolnym – wszelkie roboty kuchenne, wyciskarki do soków czy blendery są zwykle dość ciężkie i sięganie po nie pod sufit jest kłopotliwe oraz sprawia, że w końcu o nich zapominamy.

Przy projektowaniu małej kuchni warto pamiętać, że blat lub blaty robocze powinny być maksymalnie duże. Jeśli aranżujemy wąską kuchnię z oknem, można największą przestrzeń roboczą zaplanować właśnie pod nim. Nie ma chyba nic mniej komfortowego, niż przygotowywanie posiłków w klaustrofobicznym pomieszczeniu z koniecznością wpatrywani się w ścianę. Blat roboczy albo zlew po oknem (jeśli nie mamy miejsca na zmywarkę i czeka nas mycie ręczne) to zdecydowanie dobre rozwiązanie.

W górnym indeksie szafek warto zadbać o zagospodarowanie przestrzeni użytkowej aż do samego sufitu. Na najwyższych półkach możemy przechowywać zapasy albo okazjonalnie używaną zastawę czy sztućce. Zabudowa małej kuchni powinna uwzględniać fakt, że w gospodarstwie domowym, w którym gotuje się posiłki dla kilku osób, nieustannie zachodzi potrzeba znalezienia miejsca dla przedmiotów w nietypowych kształtach oraz napoczętych opakowań z pożywieniem. Warto więc uwzględnić w obu indeksach szafek takie półki, które wykorzystać można doraźnie, tylko po to, żeby na blatach roboczych nie było bałaganu.

Małe kuchnie na wymiar – jakich użyć materiałów?

Zmawiając projekt mebli do małej kuchni w bloku pamiętajmy, że współczesne firmy meblarskie mają do dyspozycji bardzo dużo ciekawych materiałów oraz rozwiązań technicznych, których użycie nie tylko wydatnie wpłynie na funkcjonalność kuchni, ale także jej wygląd. Doskonałym przykładem materiału, który powinien być użyty w małej kuchni jest szkło hartowane. Można z niego zaprojektować drzwiczki szafek, ale przede wszystkim warto użyć paneli ściennych z tego właśnie materiału zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych.

W obu przypadkach szkło sprawi, że malutka kuchnia w bloku stanie się mniej przytłaczająca, nabierze lekkości i uzyskamy efekt jej optycznego powiększenia. Szkło hartowane może być mleczne, transparentne albo ozdobione dowolnymi grafikami czy fotografiami. W każdym indywidualnym przypadku warto rozpatrzyć, która wersja będzie w kuchni najkorzystniejsza. Jeśli w małej kuchni jest okno, stworzenie iluzji jej optycznego powiększenia poprzez odpowiednie rozmieszczenie szklanych elementów względem okna jest naprawdę warte zachodu. Trafne rozmieszczenie szklanych drzwi i paneli da dodatkowo efekt doświetlenia pomieszczenia.

Z rozwiązań technicznych, do małej kuchni w bloku warto polecić niestandardowe systemy drzwiowe. Bez względu na to, czy planujemy drzwi do szafek z litego drewna, płyty MDF czy szkła hartowanego albo pleksi, lepiej zrezygnować z tradycyjnych drzwi jedno- i dwuskrzydłowych otwieranych do wewnątrz kuchni. Na małej przestrzeni lepiej sprawdzają się drzwiczki żaluzjowe, przesuwne albo otwierane do góry – górnym indeksie szafek. Można wyobrazić sobie cały dolny indeks szafek kuchennych zamykany drzwiczkami przesuwnymi na wmontowanej w podłogę i rant blatu roboczego szynie oraz indeks górny z drzwiczkami żaluzjowymi – to dopiero oszczędność miejsca!

Można więc powiedzieć, że mała kuchnia to nie tyle wielki kłopot, ile wielkie wyzwanie dla projektanta. Choć przeglądając oferty poszczególnych studiów meblowych klienci na pewno nabierają przekonania, że istnieją ogólne zasady urządzania małych kuchni w blokach i większość projektantów ma swoje utarte schematy postępowania w przypadku trudnych do zagospodarowania pomieszczeń, zawsze warto podczas indywidualnych konsultacji pytać o rozwiązania niestandardowe. Dobry projektant nie ucieknie od tematu i chętnie podejmie wyzwanie.

 Tekst powstał we współpracy z producentem mebli na wymiar – firmą Erton. Ofertę firmy możesz zobaczyć pod adresem https://erton.pl/m/kuchnia/ 

Exit mobile version